Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Wiemy już, jaki kolor będzie miał stary most w Cigacicach po remoncie!

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Remont starego mostu w Cigacicach
Remont starego mostu w Cigacicach Mariusz Kapała
Na bieżąco informujemy mieszkańców regionu o postępie prac remontowych prowadzonych na starym moście w Cigacicach. W ostatnich dniach lubuska konserwator zabytków podjęła decyzję co do koloru, jaki przeprawa będzie miała po modernizacji. Na jaką barwę się zdecydowano?

Kolor mostu w Cigacicach

- Dobieraliśmy kolor najbardziej zbliżony do dawnej kolorystyki zabytkowego mostu w Cigacicach, który wykonano w 1925 r. w zakładach G. Beuchelta w Zielonej Górze – informuje Barbara Bielinis-Kopeć, lubuska konserwator zabytków.

- Prace remontowe prowadzone są zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi, przy zachowaniu wszystkich historycznych elementów, obejmują miejscowe wzmocnienia i renowację konstrukcji stalowej z przywróceniem jej pierwotnej kolorystyki. Obejrzeliśmy przygotowane próby kolorystyczne i wybraliśmy ciemnoszary kolor – tłumaczy Bielinis-Kopeć. I dodaje, że móc zatrzymać się na chwile, zajrzeć pod most, przyjrzeć się starej konstrukcji i sposobom jej łączenia to prawdziwa gratka dla konserwatora.

Remont starego mostu w Cigacicach
Remont starego mostu w Cigacicach Mariusz Kapała

Historia mostu w Cigacicach

W tym kontekście warto także przypomnieć historię starego mostu w Cigacicach został otwarty 29 kwietnia 1925 r. Powstał w Zakładzie Konstrukcji Stalowych i Mostowych Beuchelt & Co. w Zielonej Górze. Jego historia bywała burzliwa. W 25 stycznia 1945 r. jedno z przęseł mostu zostało wysadzone przez niemieckie wojska, które chciały zatrzymać rosyjskie czołgi na linii Odry. Zniszczenie zostały naprawione w latach 50. ubiegłego wieku.

W ostatnich latach przeprawa ulegała stopniowej degradacji aż w końcu władze Zielonej Góry nie miały innego wyjścia, jak ograniczyć możliwość przejazdu przez most dla cięższych pojazdów. Warto wiedzieć, że od czasu połączenia miasta z gminą to właśnie zielonogórski magistrat odpowiada za administrację i opiekę nad starą przeprawą w Cigacicach.

Po protestach mieszkańców domagających się remontu udało się zdobyć wsparcie premiera Morawieckiego, który przeznaczył na ten projekt 12 mln zł z rezerwy budżetowej. Obecne prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu br. i mają potrwać maksymalnie do końca listopada 2021 roku.

Wideo: Blisko 100 osób wzięło udział w proteście na tak zwanym starym moście w Cigacicach niedaleko Zielonej Góry. Mieszkańcy domagają się remontu przeprawy

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska