Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA. Wyjątkowy mural tworzony na oczach klientów galerii Focus Mall! Tego wydarzenia nie można przegapić.

red.
Wielki mural pojawi się na ścianach nowego parkingu przy galerii Focus Mall w Zielonej Górze. Artysta rozpocznie prace już 29 kwietnia.
Wielki mural pojawi się na ścianach nowego parkingu przy galerii Focus Mall w Zielonej Górze. Artysta rozpocznie prace już 29 kwietnia. unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Focus Mall w Zielonej Górze zmienia się. 26 kwietnia został uruchomiony nowy, dwupoziomowy parking. Niecodziennego i oryginalnego wymiaru nabierze także jego wnętrze. Właściciel galerii Focus Mall, spółka NEPI Rockcastle, we współpracy z artystą, Jaremą Drogowskim, zainicjował wyjątkowy projekt. W ramach niecodziennego przedsięwzięcia ściana dolnej kondygnacji parkingu od strony ul. Wrocławskiej, zostanie ozdobiona 60-metrowym muralem! Gazeta Lubuska objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Focus Mall w Zielonej Górze ozdobiony muralem

Takiego wydarzenia jeszcze w naszym mieście nie było. Wielki, 60-metrowy mural tworzony będzie na oczach klientów galerii Focus Mall. Betonową taflę o powierzchni blisko 250 mkw. ozdobią elementy charakterystyczne dla Zielonej Góry.

W tym miejscu powstanie coś wyjątkowego.
W tym miejscu powstanie coś wyjątkowego. mat.prasowe
Galeria Focus Mall Zielona Góra się rozbudowuje. Nadarzyła się więc okazja do nawiązania do historii tego miejsca i zainstalowania neonu Polskiej Wełny. Zakład włókienniczy przy ul. Wrocławskiej powstał jeszcze w latach 30. XIX wieku. Zielona Góra rozkwitała wtedy dzięki dynamicznie rozwijającemu się włókiennictwu. Nowoczesy kombinat fabryczny przy ul. Wrocławskiej powstał w latach 1920-1926. I w takim kształcie przeszedł w polskie ręce w 1945 roku. Polska Wełna była jednym z największych zakładów przemysłu wełnianego w kraju. W czasach swojej świetności fabryka zatrudniała trzy tysiące osób. Upadła w 1999 r. Podczas przebudowy obiektu na potrzeby galerii Focus Mall architekci zadbali, by budynki zachowały swój charakter. Teraz o powojennej historii zakładu będzie przypominał neon Polskiej Wełny.

Na galerii Focus Mall Zielona Góra pojawił się neon Polskiej...

- Motyw przewodni malunku na tę chwilę pozostaje tajemnicą. Wszystko po to, aby zaangażować w tą unikalną akcję bywalców zielonogórskiego centrum handlowego, bowiem, to oni będą pierwszymi odbiorcami muralu. Za pomocą wyobraźni, pędzla i czarnej farby, artysta zabierze klientów w niezwykłą podróż, którą każdy będzie mógł zinterpretować w indywidualny sposób - informuje Marta Wojtaś z biura prasowego.

Odwiedzający nowy parking galerii, będą mogli na żywo obserwować pracę nad muralem i na bieżąco poznawać kolejne jego fragmenty!

Sprawdźcie, co stworzył artysta

Galeria Focus Mall zachęca do śledzenia poczynań artysty od 29 kwietnia 2019 roku. To właśnie w poniedziałek, Jarema Drogowski, rozpocznie pracę nad muralem, który ozdobi nowo otwartą przestrzeń parkingową, sprawiając jednocześnie, że będzie ona jedyna w swoim rodzaju. - Przez najbliższe tygodnie, J. Drogowski, codziennie będzie tworzył i odkrywał przed przechodniami kolejne karty historii, którą chce przekazać. Grafika na ścianie parkingu będzie zrealizowana w stylistyce zaczerpniętej z komiksu i jednocześnie będzie zestawieniem świata nowoczesnego z przeszłością. Intencją autora jest pobudzenie przechodniów do chwilowej refleksji, zatrzymania się w natłoku spraw i zastanowienia się nad rzeczami nieoczywistymi - dodaje M. Wojtaś.

Autor koncepcji artystycznej oraz wykonawca malunku, to Jarema Drogowski (znany również, jako Pan Jarema), który w swojej pracy łączy różne środki wyrazu. Szczególnie bliski artyście jest rysunek - najstarsza forma komunikatu, która jest wciąż aktualna i nieustanie ewoluuje. Na początku drogi twórczej artysta był rozpoznawalny dzięki grafikom wielkoformatowym zamieszczanym w przestrzeni miejskiej, m.in. w Warszawie, Londynie czy Nowym Jorku. W ostatnim czasie artysta koncentruje się głównie na konceptualnych formach wyrazu. Po przez concept art, Jarema Drogowski, stara się zwizualizować ideę, a nie precyzować czy nazywać ją dosłownie. Technika ta jest nieodzowną częścią gier video, animacji czy komiksów. Tę formę ilustracji prezentowaną przez artystę w różnych kontekstach można zobaczyć, na: Instagramie Wykłada w Kolegium Edukacji Artystycznej na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Jego viralowy projekt Szeptacze (polegający na wprowadzeniu do powszechnego obiegu nowego znaku interpunkcyjnego) był pokazywany podczas 54. Venice Biennale w 2011 roku. Laureat stypendium Ministra Kultury “Młoda Polska 2012”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Boczna uliczka przy ulicy Kupieckiej w Zielonej Górze. Na ścianie kamienicy powstało coś, co powala na kolana. Kolejna perełka, kolejne wyjątkowe dzieło zielonogórskich artystów z EJ Studio. A oni potrafią nas zaskakiwać. Lisami na Lisiej, ptakami na ptasiej, "Narcyzem" na Wrocławskiej, żywiołami na Chmielnej. Teraz? Najciekawsi, najwięksi bohaterowie kina zagościli na jednej z kamienic. Patrzą na nas m.in. Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson,  Tom Hanks, Russell Crowe. Zresztą, kogo tam nie ma.  Sprawdźcie sami!   Czytaj również: 4 żywioły na Chmielnej robią wrażenie [ZDJĘCIA]Poznań, Łódź czy Warszawa chwalą  się swoimi muralami. Zielona Góra również ma coś do powiedzenia w tym temacie.  Miasto ma kilkadziesiąt dzieł sztuki,  które zdobią bloki, budynki i szkoły. Legalnie. Wykonane na prośbę mieszkańców czy właścicieli budynków. WIDEO: Zobacz, jak w Zielonej Górze artyści malowali silosy

Inne miasta mogą Zielonej Górze zazdrościć. Zobaczcie nowy m...

WIDEO: Białystok. Mural Zenka Martyniuka odsłonięty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska