ZIELONA GÓRA. Za 50 mln zł zmienią się wszystkie szpitalne budynki. Jak? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Podpisanie umowy na termomodernizacje 10 budynków Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Koszt inwestycji 50 mln zł. Zielona Góra 5 grudnia 2019 roku. Leszek Kalinowski
Wszystkie budynki Szpitala Uniwersyteckiego zmienią swój wygląd. Termomodernizacja będzie kosztowała 50 mln zł. Wykona ją Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. Plan też jest taki, żeby ostatecznie 10 osobnych budynków połączyć i stworzyć dwa obiekty...

W czwartek w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze podpisano dwie umowy. Jedna dotyczyła termomodernizacji budynków, druga - nadzoru budowlanego (tym zajmie się firma z Gorzowa).

Marszałek Elżbieta Anna Polak przypomniała, że niełatwo było zdobyć pieniądze na termomodernizacje. Bo unijne fundusze zostały wydane na dwie priorytetowe inwestycje w województwie: budowę ośrodka radioterapii w Gorzowie (inwestycje jest już zakończona) oraz budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka (w trakcie realizacji).

- Jak zobaczyłam projekt Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, pomyślałam sobie, że to będzie taki ładny, nowoczesny obiekt, a dookoła niezbyt piękny widok - mówiła Elżbieta Anna Polak. - Okazją do pozyskania pieniędzy stały się negocjajce Regionalnego Programu Operacyjnego. Udało się przekonać Komisję Europejską. A to dlatego, że dostrzeżono naszą determinację i to, że raelizujemy nasz plan krok po kroku. Powstał Szpital Uniwersytecki, kierunek lekarski, budujemy Centrum... Wszystko po to, by poprawić warunki leczenia dla Lubuszan.

Przetarg na termomodernizację 10 budynków wygrał Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.
- Cieszę się, że firmie spodobało się w Zielonej Górze i gratuluję wygranej. Dla nas to gwarancja, że inwestycja zostanie dobrze wykonana. A to dlatego, że Mostostal właśnie buduje Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

- My też się cieszymy, bo współpraca układa się nam bardzo dobrze. Po drugiej stronie mamy partnera, który jest bardzo zaangażowany. A nie zawsze tak się dzieje - mówi prezes Mostostalu Marek Morawski. - Dla nas to duże przedsięwzięcie, ale deklarujemy, że dotrzymamy terminów. Chcielibyśmy inwestycję zakończyć nawet wcześniej. Do renowacji mamy 10 tysięcy metrów kwadratowych elewacji, a do wymiany 2 ty. mkw. stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie stropów, wymianę centralnego ogrzewania.

Prezes Szpitala Uniwersyteckiego, dr Marek Działoszyński, podkreśla, że nie tylko zmieni się estetyka budynków, co też nie jest bez znaczenia, ale przede wszystkim termomodernizacja oznacza duże oszczędności dla szpitala.
- Odnotowujemy wzrost opłat za energię elektryczną o 600 tys. zł wzrostu. Wymiana punktów świetlnych i sieci pozwoli zmniejszyć te koszty. W przypadku sieci ciepłowniczej roczne straty to 200 tys. zł. Wymiana tej sieci już trwa - mówi M. Działoszyński.

Wartość projektu to 50 mln zł, w tym unijne dofinansowanie wynosi 39 mln zł, a wkład własny szpitala - 11 mln zł. Zadanie w systemie "zaprojektuj i wybuduj" podzielono na etapy. Pierwszy to wykonanie dokumentacji projektowej oraz złożenie wniosku o pozwolenie na budowę (w ciągu 60 dni od podpisania umowy).

Etap drugi to wykonanie robów w budynkach, w których mieszczą się kliniczne oddziały: neurologii, chirurgii naczyniowej, neurochirurgii, kardiologii, chorób wewnętrznych, hematologii, pediatrii, anestezjologii i intensywnej terapii, nefrologii ze stacją dializ, SOE oraz zakład rehabilitacji. Termin zakończenia prac zaplanowano na 16 listopada 2020 roku. Do tego czasu mają być zmodernizowane także oddziały: płucny i trakochirurgii, a także radioterapia.

Etap trzeci to wykonanie założeń przedprojektowych i wykonanie dokumentacji projektowej na budowę (do 29 stycznia 2020 roku). Etap czwarty to wykonanie robót budowlanych w budynkach, w których znajdują się oddziały: urologii, chirurgii i urologii dziecięcej, chirurgii urazowo-naczyniowej, chirurgii ogólnej i onkologiczne. Termin realizacji to 15 listopada 2021 roku.
Wreszcie etap piąty oznacza termomodernizacje okulistyki i laryngologii oraz portierni szpitalnej. Termin zakończenia prac do 15 września 2022 roku.
Projekt będzie kontynuowany i zmodernizowane zostaną także - jako oddzielne już zadania - obecne oddziały onkologii o położniczo-ginekologiczny. Przewidywany termin po oddaniu do użytku budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Nowej elewacji na zabytkowych budynkach szpitala nie będzie. Cegły zostaną oczyszczone. Wszelkie prace odbywać się będą pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nową elewacje zyskają obiekty budowane z latach 60. i 70. ubiegłego wieku.

Ostatecznie 10 budynków ma być połączonych specjalnymi łącznikami i w rezultacie stanowić dwa duże obiekty.

ZOBACZ TEŻ

ZIELONA GÓRA: Pierwsi w kraju zastosowaliśmy w karetce metod...

ZIELONA GÓRA. Nie odstawiajcie leków na cukrzycę! Nie ma zag...

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nigdy nie byłem w szpitalu w Z.G., ale za to często odwiedzam szpital na ul. Dekerta w Gorzowie Wlkp. Z miesiąca na miesiąc ilość odwiedzających go pacjentów rośnie w gigantycznym tempie. Kolejki do poradni specjalistycznych i na zabiegi operacyjne to dramat. Powód wydaje mi się jeden: zamykanie oddziałów w byłych szpitalach powiatowych w półn. części województwa. Drastycznie odgranicza się przyjmowanie pacjentów w Kostrzynie, Drezdenku, Barlinku i Słubicach. Wszystkich tych potrzebujących kieruje się do Gorzowa. No i potem mamy efekt: na zabieg podcięcia migdałków dla 4 letniego dziecka termin to 2022 rok!!! Ale partia rządząca ma się dobrze. Rozdaje publiczne pieniądze biednym i ...bogatym.

O
Olga

A co z kulturą organizacji w tym tzw. szpitalu, też będzie jakaś kulturomodernizacja?

G
Gość

Pudrowanie g...

Dodaj ogłoszenie