Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA: Żacy będą bić rekord Guinessa w bocci! [ZDJĘCIA, WIDEO]

kali
Zaproszenie na próbę bicia rekordu Guinessa na Uniwersytecie Zielonogórskim - Zielona Góra - sala sportowa UZ - 6 maja br.
Zaproszenie na próbę bicia rekordu Guinessa na Uniwersytecie Zielonogórskim - Zielona Góra - sala sportowa UZ - 6 maja br. Leszek Kalinowski
Reprezentacje Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podejmą próbę bicia rekordu Guinnessa. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii sportu osób niepełnosprawnych w Akademickim Związku Sportowym.

Guinness z siedzibą w Londynie przydzielił zadanie pn.: Najdłuższy maraton grania w boccia (gra indywidualna) przez 24 godziny. Oznacza to, że po jednym zawodniku z dwóch uczelni stoczy ze sobą mecz, który będzie trwał 24 godziny i pół. Te pół godziny - jak tłumaczyła na wczorajszej konferencji prasowej Marta Dalecka - trenerka, kierownik sekcji osób niepełnosprawnych klubu uczelnianego AZS - potrzebne jest na przerwy. Oprócz zawodników potrzebni są profesjonalni sędziowie i tzw. świadkowie, osoby, które nie są zwiazne ani z uczelnią, ani z organizatorami. Bedą się one zmieniać co cztery godziny. Zawodnicy natomiast muszą wytrzymać dobę, w pozycji siedzącej. Próba bicia rekordu Guinessa w bocci odbędzie się z 1-2 czerwca br. Boccia to sportowa dyscyplina paraolimpijska wywodząca od włoskiej gry w bule.

- Od 8 lat jesteśmy mocno w tę grę zaangażowani. Studenci niepełnosprawni chętnie w nią grają - mówi Marta Dalecka i dodaje, że pomysł bicia rekordu Guinessa w bocci pojawił się w październiku 2018 roku.
Jak podkreśla dr Tomasz Grzybowski – kierownik Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego - na naszej uczelni mamy jedną z najlepszych w kraju ofert dla osób z niepełnosprawnością. Nie mamy więc zwolnień lekarskich, nasi studenci chętnie uczestniczą w zajęciach i zawodach.

- W tym roku po już po raz czwarty zorganizujemy Integracyjne Mistrzostwa Polski - dodaje Marek Lemański – dyrektor Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego UZ. - Studenci rywalizuj w sześciu paraolimpijskich dyscyplinach. A jak mówi nasz prorektor, prof. Wojciech Strzyżewski, nie ma uczelni bez sportu. Wśród studentów każdej uczelni od 7 do 12 procent to osoby z niepełnosprawnością. Dobrze, że one także mogą ze sobą rywalizować w różnych dyscyplinach. Dobrze, że to UZ organizuje mistrzostwa Polski i że nasz sport będzie na ustach całej akademickiej Polski.
Podczas tych wydarzeń nie zabraknie kabareciarzy, którzy będą komentować próbę bica rekordu. Organizatorzy zapraszają mieszkańców 1-2 czerwca br. do kibicowania w hali sportowej uniwersytetu przy ul. z. Szafrana 6.

Jolanta Szymczak z firmy DTP z Zielonej Góry, zajmującej się nowoczesnymi technologiami,  prezentuje okulary do rozszerzonej rzeczywistości. Targi Pracy przyciągnęły tłumy gości

ZIELONA GÓRA: Ofert pracy nie brakuje. Kogo szukają dziś fir...

Spotkanie zagranicznych studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego - Zielona Góra - 28 lutego 2019

Zobacz, skąd przyjeżdżają na Uniwersytet Zielonogórski zagra...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska