ZIELONA GÓRA Zjadą do nas dziekani wydziałów prawa z całej Polski [WIDEO]

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Wideo

O zjeździe dziekanów wydziałów prawa, konferencji naukowej i jubileuszu pięciolecia zielonogórskiego wydziału prawa - i nie tylko - rozmawiamy z dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Hanną Paluszkiewicz.

Po raz pierwszy zjazd dziekanów wydziałów prawa odbędzie się w Zielonej Górze. Skąd to wyróżnienie?
Od 4 do 6 września Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego będzie gościł dziekanów 15 wydziałów prawa uczelni publicznych z całej Polski. To ważne wydarzenie w życiu naukowym wszystkich uczelni, ale także wyraz uznania i wyróżnienie dla naszego wydziału. Każdy z ośrodków, który otrzymuje prawo do organizowania zjazdu, podlega pewnej weryfikacji, także i my w okresie pięciu lat naszego istnienia, byliśmy podmiotem obserwacji przez inne wydziały. Przyglądano się nam, jak tworzymy naszą tożsamość, jak się rozwijamy. Na ostatnim zjeździe na KUL-u (obchodził właśnie jubileusz stulecia) mówiono o innych większych ośrodkach goszczących, ale to nam w udziale przypadł zaszczyt organizowania zjazdu. Powierzenie nam tego przywileju było bardzo ważną decyzją dla całego środowiska prawniczego. Oznacza bowiem docenienie naszych starań, budowę naszego prestiżu i dostrzeżenie, że jest w nas potencjał naukowy i organizacyjny, który pozwala nam być w tym roku gospodarzem zjazdu.

Zjazd to okazja do wymiany doświadczeń?
Oczywiście, to ważne, choćby ze względu na wejście w życie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, zwanej Konstytucją dla nauki bądź też Ustawą 2.0. Ten dokument w znaczący sposób zmienia nasze życie naukowe, organizacyjne. Spotkanie dziekanów będzie więc okazją, by o tych wszystkich sprawach porozmawiać. To istotne, ponieważ ustawa daje uczelniom możliwość obrania różnych kierunków rozwoju i organizacji wewnętrznej. I tak się właśnie dzieje. Każdy uniwersytet jest inny, nasz np. wyróżnia część techniczna, artystyczna, medyczna i uczelnie polskie, uwzględniając własną strukturę, poszły w różne strony. Warto przedyskutować pierwsze doświadczenia. A także porozmawiać o powiązaniu tych zmian z oceną poziomu naukowego. Jako władze dziekańskie wiemy, że musimy zbudować grupę naukowców, która zajmie się badaniami naukowymi, będzie publikować we wskazanych wysokopunktowanych czasopismach naukowych i będzie zdobywać potrzebne do oceny parametrycznej naszej dyscypliny naukowej punkty.

Lista tych czasopism została ograniczona?
I o tym też chcemy rozmawiać. Publikowanie we wskazanych przez MNiSW czasopismach będzie trudne. Choćby ze względu na ich znikomą liczbę. Na liście czasopism dla innych nauk społecznych jest znacznie więcej możliwości. W naszym przypadku z listy punktowanych czasopism zniknęły znane od lat prestiżowe pisma jak Europejski Przegląd Sądowy, Palestra (ukazuje się od stu lat). Będziemy próbowali przekonać zespół, który nad tymi listami pracował, by jeszcze raz się nad nimi pochylił.

Tradycyjnie zjazdom towarzyszy zawsze konferencja?
Tak będzie także teraz. Konferencja odbędzie się pod hasłem „Nauka i nauczanie prawa w świetle ustawy 2.0. Pierwsze doświadczenia i perspektywy”. Referaty przewodnie, wprowadzające do dyskusji wygłoszą m.in. członkowie powołanych na podstawie nowej ustawy organów - Rady Doskonałości Naukowej oraz Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych.

Spotkanie będzie też okazją do uczczenia pięciolecia istnienia wydziału?
Mamy swoje doświadczenia, ale i osiągnięcia. Chcemy je przedstawić. Na ocenę przyjdzie nam jeszcze poczekać. Departament szkolenia Ministerstwa Sprawiedliwości zbiera informacje, dotyczące dostawalności absolwentów na aplikacje. To jest jedno z kryteriów rankingu najlepiej kształcących wydziałów prawa w Polsce. W tym roku po raz pierwszy zostaniemy w ten sposób ocenieni.

Ale nie każdy przecież absolwent będzie chciał dostać się na aplikację?
Tak się zdarza. Dalsze kształcenie oznacza niekiedy choćby konieczność dalszego utrzymywania się bez źródeł dochodu. Niektórzy nasi absolwenci chcą, lub zmusza ich do tego sytuacja, pójść do pracy bez podjęcia próby dostania się i ukończenia aplikacji. Ale takie są warunki kształcenia w zawodach prawniczych.

A Wydział Prawa UZ ma też swój odmienny charakter?
Kształcimy głównie studentów z regionu, z myślą o przyszłych kadrach Lubuskiego. Bardzo cenimy sobie współpracę ze tutejszym środowiskiem prawników, samorządami. Będziemy dążyć do tego, by jeszcze mocniej osadzić się w tutejszym regionie. Większość naszej kadry naukowej pochodzi bowiem spoza Lubuskiego. Przyszliśmy tu z różnych ośrodków naukowych, każdy wniósł swoje doświadczenie i dokonania. Jako nowy wydział musimy stworzyć wspólne dzieło. Mamy potencjał, by konkurować z innymi wydziałami prawa. No może nie od razu z Uniwersytetem Jagiellońskim czy UAM w Poznaniu, ale z innymi - porównywalnymi wielkością i dokonaniami ośrodkami - na pewno.

Zjazd to także promocja naszego regionu?
Przy okazji rozmów, dyskusji o nauce i nauczaniu prawników chcemy pokazać też, jak pięknym regionem jest Lubuskie. Samorządy z wielu gmin i miast zapraszały nas do siebie, oferowały naszym gościom różne atrakcje. Niestety, czasu na przyjemności mamy niewiele. Ale w programie znajdzie się wycieczka po Zielonej Górze, zwiedzanie Żagania i Iłowej na zaproszenie ich władz. Pan prezydent Janusz Kubicki zaprosił gości zjazdowych do Palmiarni, gdzie planujemy krótką prezentację win regionalnych, a także występ artystyczny studentów UZ. Na każdym kroku staramy się pokazać przyjaciołom z innych ośrodków, że Ziemia Lubuska warta jest poznania. Cieszy nas, że część naszych gości zostanie, już prywatnie, na Winobraniu, bo chce poznać tę zielonogórską tradycję. Liczymy, że wszyscy oni będą wracać w przyszłości w Lubuskie z rodzinami.

ZOBACZ TEŻ

Mistrzostwa Polski studentów medycyny w szyciu chirurgicznych. Reprezentacja Uniwersytetu Zielonogórskiego obroniła mistrzowski tytuł

ZIELONA GÓRA: 42 osoby walczą o jedno miejsce na medycynie n...

REKORD NA MEDYCYNIE

POLECAMY TEŻ

Konferencja prasowa na Uniwersytecie Zielonogórskim w sprawie naboru na studia 2019/2020 - Zielona Góra - 3 czerwca 2019

ZIELONA GÓRA. Nabór na Uniwersytet Zielonogórski. Sprawdź no...

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie