Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole - zbieraj surowce wtórne i zawalcz o tytuł Lidera!

red
Udostępnij:
Celowy Związek Gmin CZG-12 zaprasza placówki oświatowe i opiekuńczo-wychowawcze z terenu gmin członkowskich Związku do zbiórki surowców wtórnych w ramach akcji „Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole”. To już XXIV edycja akcji, podczas której oprócz zbiórki surowców trzeba będzie wykazać się działaniami na temat gospodarki odpadami i/lub zainicjować działania na rzecz środowiska.

Celowy Związek Gmin CZG-12 zaprasza placówki oświatowe i opiekuńczo-wychowawcze z terenu gmin członkowskich Związku do zbiórki surowców wtórnych w ramach akcji „Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole”. To już XXIV edycja akcji, podczas której oprócz zbiórki surowców trzeba będzie wykazać się działaniami na temat gospodarki odpadami i/lub zainicjować działania na rzecz środowiska.

W tegorocznej edycji akcji będzie można walczyć o tytuł Lidera w każdej kategorii frakcyjnej, a jest ich 7:

- makulatura

- butelki PET

- kartoniki po sokach/mleku

- baterie

- puszki aluminiowe

- zużyte płyty CD/DVD

- zużyte telefony komórkowe

Działania edukacyjne będą oceniane w osobnej kategorii Edukacja Ekologiczna, zaś każda placówka, która zbierze choć w minimalnych ilościach każdą frakcję odpadów i wykaże się działaniami edukacyjnymi będzie mogła walczyć o tytuł Super Zbieracza

Dla Laureatów CZG-12 przewiduje atrakcyjne nagrody rzeczowe. Udział placówek w akcji ma jednak dodatkowy, ważny cel - kształtowanie wśród dzieci i młodzieży właściwych zachowań, nawyków i wrażliwości na problemy środowiska. Celowy Związek Gmin CZG-12 od wielu lat współpracując z Organizacją Odzysku Opakowań Rekopol S.A. bierze udział w kampanii prowadzonej przez organizację pod nazwą Kultura Segregacji. Podejmuje też działania w ramach projektu „Działaj z imPETem”, dlatego w roku szkolnym 2020/2021 Związek będzie szczególnie zwracał uwagę na poprawność selektywnej zbiórki odpadów w placówkach oraz wspierał działania wpływające na codzienne wybory.

Eko-tydzień z CZG-12

Pomimo ograniczenia działalności edukacyjnej realizowanej w plenerze udało się we wrześniu Celowemu Związkowi Gmin CZG-12 przeprowadzić 5-dniowy cykl spotkań pod nazwą EKO-TYDZIEŃ. Było to 5 dni pełnych edukacji dla dzieci i młodzieży z 5 miejscowości: Dębna, Czarnowa, Krzeszyc, Templewa (gm. Bledzew) i Rzepina. Spotkania były możliwe dzięki współpracy CZG-12 z Inspekcją Sanitarną oraz dyrekcją placówek oświatowych, a atrakcyjne i pełne ciekawych zadań stoiska zapewniła Fundacja Ekologiczna ARKA oraz pracownicy Związku. Podczas pięciu dni udział w spotkaniach wzięło prawie 650 dzieci z 12 placówek. Podczas spotkania, przestrzegając reżimu sanitarnego, dzieci mogły dowiedzieć się o szkodliwości palenia odpadów w piecach domowych, poznać pojęcie recyklingu oraz przede wszystkim utrwalić zasady selektywnej zbiórki odpadów w gospodarstwach
domowych :). Przypominano też o zasadach postępowania z odpadami niebezpiecznymi, które powstają naszych gospodarstwach domowych oraz o odpadach problemowych, które należy oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Dzieci wykazały się dużą wiedzą i znajomością zasad segregacji, choć było też kilka wątpliwości, np. podczas segregacji opakowania wielomateriałowego po soku/mleku. Oczywiście takie opakowanie należy wrzucać do kosza żółtego :)

Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole - zbieraj surowce wtórne i zawalcz o tytuł Lidera!


Jak będzie wyglądała edukacja ekologiczna w przyszłym roku?

Na to pytanie wszyscy chcielibyśmy znać odpowiedź, jednak w dobie wielu ograniczeń również Celowy Związek Gmin CZG-12 musi nastawić się także na działania hybrydowe, zależne od lokalnych uwarunkowań. Planowane konkursy, jak „Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole” mają szansę na realizację jednak wiele zależy od zaangażowania placówek i pedagogów. Dbając o zdrowie nie można zapominać o problemach współczesnego świata, a jednym z nich są produkowane przez każdego z nas odpady. Dochodzą do tego problemy środowiskowe, ocieplenie klimatu, ginięcie gatunków roślin i zwierząt … Podejmując te tematy z dziećmi i młodzieżą wpływamy na ich przyszłe życie i zmianę nawyków, dlatego nie można tych tematów pomijać w prowadzonej edukacji.

Celowy Związek Gmin CZG-12 będzie wspierać inicjatywy podejmowane przez Instytucje Kultury i inne podmioty, ze szczególnym uwzględnieniem projektów mających na celu tworzenie miejsc/ punktów, w których będzie można naprawiać przedmioty, nadawać im drugie życie lub przekazać innym. Takie działania mają bardzo dużą wartość i odpowiadają potrzebom młodego pokolenia. Kształtują też odpowiednie nawyki: nie wyrzucaj – przekaż/ sprzedaj!

Imprezy plenerowe, festyny i pikniki zapewne będą miały szanse na realizację, jednak wszystkie plany będą na bieżąco aktualizowane w zależności od sytuacji w regionie. Obecny rozwój technologiczny pozwala jednak na realizację wielu ciekawych projektów, które również dotrą do zainteresowanych osób i wpłyną pozytywnie na świadomość ekologiczną mieszkańców. Wszelkie informacje na temat podejmowanych działań edukacyjnych Celowego Związku Gmin CZG-12 można znaleźć na stronie internetowej Związku (www.czg12.pl) oraz portalu społecznościowym.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie