Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonej Górze grozi "śmieciowa" kara

(paw)
Konferencja prasowa po spotkaniu z samorządowcami, od lewej: marszałek Elżbieta Polak, minister Marcin Korolec i wojewoda Jerzy Ostrouch
Konferencja prasowa po spotkaniu z samorządowcami, od lewej: marszałek Elżbieta Polak, minister Marcin Korolec i wojewoda Jerzy Ostrouch lubuskie.pl
W środę w urzędzie marszałkowskim z lubuskimi samorządowcami spotkał się minister Marcin Korolec. Szef resortu jeździ po kraju od momentu, kiedy weszła w życie tzw. ustawa śmieciowa.

- Są uwagi, ale nikt nie zgłaszał wątpliwości i zasadności co do wprowadzenie przepisów - podkreślał Korolec.

Od 1 lipca odbiorem śmieci zajmują się gminy. Uchwalono nowe stawki opłat, a mieszkańcy mogą wybierać, jakie odpady wyrzucają: zmieszane czy posegregowane. Zgodnie z dyrektywami unijnymi, Polska do 2020 r. musi o 60 proc. zredukować ilość odpadków, które trafiają na wysypiska. A połowa szkła, plastiku i makulatury musi być wykorzystywana powtórnie.

W lubuskim tylko cztery gminy nie wyłoniły firmy odbierającej śmieci w przetargu (narzuca to ustawa, w skali całego kraju jedynie 17 gmin się temu nie podporządkowało). To miasto Zielona Góra, gmina Zielona Góra, Czerwieńsk i Świdnica, czyli wszystkie samorządy z Zielonogórskiego Związku Gmin. Minister powiedział, że prawo przewiduje za to karę - 50 tys. zł.

- Będziemy mobilizować prezydenta Zielonej Góry do wypełniania obowiązków ustawowych. Prezydent miasta jest funkcjonariuszem publicznym i jest szczególnie zobowiązany do przestrzegania prawa - komentował minister Korolec.

Przetargi na firmę wywożącą śmieci nie odbyły się także jeszcze w Gorzowie i Słubicach. Ale oba miasta już je ogłosiły i niedługo wszystko sfinalizują. Te samorządy nie muszą obawiać się kary. - Nie mamy intencji, by karać tych, którzy podjęli wysiłek wprowadzenia ustawy - tłumaczy minister.

Wojewoda Jerzy Ostrouch mówił, że jego urząd i podległe jemu służby przeprowadziły kontrole w 28 lubuskich gminach, by sprawdzić, jak jest realizowana ustawa śmieciowa. W niektórych były poważniejsze uchybienia, ale wojewoda nie chciał powiedzieć, o jakie gminy i jakie nieprawidłowości chodzi. Wyróżnił jedynie Lubniewice. Do tej gminy kontrolerzy nie mieli uwag.

Marszałek Elżbieta Polak zadeklarowała wsparcie dla ministerstwa m.in. w kampanii edukacyjnej na terenie województwa. Chodzi o to, by przekonać jak najwięcej osób do segregowania śmieci.

Więcej w najbliższym, sobotnio-niedzielnym wydaniu "Tygodnika Zielonogórskiego" dla mieszkańców Zielonej Góry i okolic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska