Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonogórska kryptografia dla polskiego przemysłu lotniczego

Aleksandra Korn
Dr inż. Roman Kielec – Prezes PNT UZ (z lewej) oraz dr inż. Janusz Jabłoński, po serii rozmów w Mielcu. Obaj panowie prezentują prototyp urządzenia szyfrującego.
Dr inż. Roman Kielec – Prezes PNT UZ (z lewej) oraz dr inż. Janusz Jabłoński, po serii rozmów w Mielcu. Obaj panowie prezentują prototyp urządzenia szyfrującego. Archiwum PNT
15 lipca doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy Parkiem Naukowo Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego a firmą Eurotech. Chodziło o odpłatne udzielenie licencji na patent szyfratora, którego celem jest wzrost przede wszystkim naszego bezpieczeństwa. Autorem projektu jest dr inż. Janusz Jabłoński, wieloletni pracownik Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Firma Eurotech Sp. z o.o. realizuje liczne przedsięwzięcia m.in. z zakresu łączności w sektorze militarnym, konkretniej w przemyśle lotniczym, a samo przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę w sercu podkarpackiego zagłębia lotniczego, w Mielcu. Znaczną część działalności firma poświęca polskim siłom zbrojnym.

Samo zawarcie kontraktu pomiędzy PNT a firmą Eurotech, poprzedzone były wieloma rozmowami, podczas których ustalano szczegóły i zakres współpracy. Eurotech blisko współpracuje z wojskiem polskim, co ma szczególne znaczenie
w kontekście poufności informacji.

- System szyfrujący, który stworzyliśmy, zbiera doświadczenia całej historii przekazywania tajnych informacji, jednocześnie wznosi poziom bezpieczeństwa o stopień wyżej. Używane obecnie metody zabezpieczania danych posiadają klucze generowane przy pomocy urządzenia będącego w posiadaniu odbiorcy (np. elektroniczny token, telefon komórkowy), który może zostać przechwycony. Nasz klucz takiego urządzenia nie potrzebuje i w związku z tym eliminujemy kolejne groźne ryzyko złamania kodów dostępowych. Jest to najlepszy system szyfrujący jaki znam – mówi dr inż. Janusz Jabłoński.

Posiadana przez PNT licencja pozwoli na dalsze udostępnienie tej technologii na wolnym rynku. A przyznać trzeba, że zainteresowanie wyraża już kilku poważnych graczy z sektora handlu i usług.

Najważniejszą częścią systemu szyfrującego jest klucz. A klucz jest niezwykły, bo po raz pierwszy jest on jednorazowy i asymetryczny. Oznacza to tyle, że klucze szyfrujący i deszyfrujący są różne, a takie rozwiązanie umożliwia jednoznaczną identyfikację, co jest szczególnie istotne w systemach autoryzacji i kontroli dostępu oraz w podpisie cyfrowym, do którego właśnie cały system zostanie wykorzystany.

Potwierdzone zostało również, iż proponowane rozwiązanie można wykorzystać m.in. w celu podniesienia bezpieczeństwa oraz zakresu funkcjonalności systemów identyfikacji. Zdaniem autora projektu możliwa jest również realizacja dowodu osobistego z funkcją „podpisu cyfrowego” spełniającego wymogi „długowieczności”. Proponowane rozwiązanie jest odporne na ataki z wykorzystaniem duży mocy obliczeniowej, które oferują superkomputery - komputery kwantowe.

Właśnie ta „asymetryczność” klucza stanowi przełom w dotychczas używanej technologii. Eksperci oceniają go mianem „bezwarunkowo bezpiecznego”, czyli nie do złamania.

- System szyfratora z kluczem jednorazowym, który przejęliśmy do komercjalizacji, od początku wywoływał u mnie dreszczyk emocji. Po pierwsze przywodzi on na myśl słynną „Enigmę” – maszynę szyfrującą wykorzystywaną w czasach II wojny światowej, której kod został zresztą złamany przy nieocenionym udziale polskich kryptologów. Cieszę się niezmiernie, iż nadal potwierdzamy najwyższą jakość polskiej myśli w tej dziedzinie - powiedział dr inż. Roman Kielec – prezes PNT UZ.

- Po drugie, innowacyjny charakter rozwiązania od razu spowodował szerokie zainteresowanie podmiotów gospodarczych i nie tylko. Niestety, jak to już zwykle bywa u nas w Parku Naukowo Technologicznym, nie o wszystkim mogę zbyt wcześnie mówić. Faktem jest, że zawsze w przypadku przełomowych produktów o takim charakterze, pukać do drzwi będą najwięksi ze swoich branż. – powiedział dr inż. Roman Kielec – prezes PNT UZ.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska