Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonogórska prokuratura podsumowała 2012 rok

Piotr Jędzura 68 324 88 80 [email protected]
Prokurator Alfred Staszak podsumował 2012 rok
Prokurator Alfred Staszak podsumował 2012 rok Piotr Jędzura
Niemal codziennie w naszym województwie ginie samochód. Wzrasta kradzież pojazdów. Mniej za to notujemy wypadków śmiertelnych i prowadzenia po pijanemu. Jest niestety więcej gwałtów.

Podczas środowego podsumowania roku zielonogórska prokuratura okręgowa zaprezentowała swoją tegoroczną nowość. To "Niebieska tarcza - prokuratura przeciw przemocy". Chodzi o nic innego, jak o jeszcze skuteczniejszą walkę z przemocą domową. Prokurator Alfred Staszak, szef zielonogórskiej okręgówki zapewnił, że wszyscy prokuratorzy są gotowi do pomocy ofiarom domowych sadystów. Podkreślił jednak, że nie mogą kogokolwiek wspierać, dopóki sami nie wiedzą o przemocy.

- Nie należy się bać informować o przemocy w domu - sugeruje Robert Kmieciak, prokurator rejonowy i dodaje: - Zdajemy sobie sprawę, że to są trudne sprawy, gdyż rozgrywające się w czterech ścianach mieszkań, bardzo często trwające przez wiele lat.

Prokuratorzy zostali wyczuleni, żeby w takich przypadkach częściej korzystali z nakazu opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy. Powinni też zawiadamiać o sytuacji ośrodki pomocy społecznej oraz sądy rodzinne. Coraz częściej zresztą sądy zakazują sprawcom przemocy, zbliżania się do swoich ofiar. Nakazują im również opuszczanie mieszkań, w których znęcali się nad żoną czy dziećmi.

W 2012 r. prokuratorzy wszczęli aż 1.136 spraw związanych ze znęcaniem się. To mniej niż rok wcześniej. - Mają również szerzej udzielać się w sprawach z zakresu prawa cywilnego i administracyjnego - kontynuuje prokurator Staszak wskazując, że jego podwładni już to robią.

Mniej wypadków śmiertelnych w regionie

Podsumowując zeszły rok A. Staszak zaznaczył, że na terenie okręgu zielonogórskiego doszło do mniejszej liczby wypadków śmiertelnych. To zadowalająca informacja. - Bardzo poważnie traktujemy prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu lub narkotyków - zaznaczył prokurator Staszak. Dodając, że akcje policji "Trzeźwy kierowca" są zgodne z prawem i polityką prokuratury.

- Już dwa lata temu mówiłem o wprowadzeniu takich kontroli - przypomniał szef prokuratury. W minionym roku prokuratura odnotowała 3.562 przypadki prowadzenia po pijanemu lub pod wpływem środków odurzających. To o 888 mniej niż w roku 2011.

W 2012 r. prokuratura okręgowa miała 93 sprawy związane z gwałtem. To o pięć więcej niż w 2011 r. Najwięcej tego typu przestępstw, bo aż 22, zanotowała świebodzińska rejonówka. Sporo było również kradzieży samochodów. W minionym roku zanotowano 225 tego typu przestępstw.

- Niestety, niemal codziennie gdzieś w woj. lubuskim ginie samochód - mówi prokurator Staszak. Prokuratorzy są gotowi również do pomocy ludziom z zakresu nieprzestrzegania praw pracowniczych. W minionym roku zanotowano 111 takich spraw. - Nie chodzi nam, żeby pokazać, że takich spraw jest mało. Chcemy pomagać i jesteśmy gotowi do podejmowania tego typu problemów, trzeba nam je tylko zgłosić - podkreślił Staszak.

Zdaniem prokuratorów, upadła zorganizowana przestępczość. Pocieszeniem może być też fakt, że przywódcy zorganizowanych grup przestępczych nie pochodzili z woj. lubuskiego. - Niższa była brutalność podczas napadów - zaznacza prokurator Staszak. Spadła również liczba kradzieży oraz kradzieży z włamaniami, czyli tego, co najbardziej nas dotyka. Dużo było za to oszustw. Prokuratura zanotowała aż 2.088 spraw. Oznacza to, że do oszustwa na terenie Ziemi Lubuskiej dochodziło niemal sześć razy dziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska