Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonogórski Instytut Równości ruszył z akcją społeczną. Takimi plakatami edukuje na temat orientacji seksualnych i tożsamości płciowych

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Plakaty informacyjne powstały w ramach akcji społecznej zainicjowanej przez zielonogórski Instytut Równości.
Plakaty informacyjne powstały w ramach akcji społecznej zainicjowanej przez zielonogórski Instytut Równości. Mariusz Kapała / GL
W poniedziałek, 16 listopada, przypada Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Dlatego to właśnie dziś zielonogórski Instytut Równości ruszył z akcją edukacyjno-informacyjną. W wielu punktach miasta pojawiły się plakaty, które mają przybliżyć mieszkańcom tematykę związaną m.in. ze społecznością LGBT+.

- 16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji - wyjaśniają przedstawiciele zielonogórskiego Instytutu Równości. - Święto powstało z powodów pogłębiających się zjawisk:

  • nietolerancji,
  • przemocy,
  • nacjonalizmu,
  • rasizmu
  • i antysemityzmu,

jakim towarzyszy marginalizacja i dyskryminacja mniejszości. W naszym stowarzyszeniu to ważna data w kalendarzu. W tym roku, mimo sytuacji pandemiczne, wychodzimy z inicjatywą informacyjno-edukacyjną.

Kolorowe plakaty pojawiły się w wielu punktach miasta

Od poniedziałku, 16 listopada, w Zielonej Górze można zobaczyć plakaty, które przedstawiają podstawowe orientacje seksualne i tożsamości płciowe.

Plakaty informacyjne powstały w ramach akcji społecznej zainicjowanej przez zielonogórski Instytut Równości.
Plakaty informacyjne powstały w ramach akcji społecznej zainicjowanej przez zielonogórski Instytut Równości. Mariusz Kapała / GL

- Akcja będzie powtórzona jeszcze co najmniej trzy razy - wyjaśnia Kacper Kubiak, prezes Instytutu Równości w Zielonej Górze. - Zaczęliśmy 16 listopada, by móc celebrować Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Akcję udało się zorganizować dzięki społecznej zbiórce. Już są osoby zainteresowane tym, by te plakaty pojawiły się również w innych miastach. Na pewno chcielibyśmy, by w inicjatywę zaangażowały się też samorządy. Koszty nie są duże. A forma jest jasna, czysto informacyjna.

Prezes Instytutu Równości w Zielonej Górze: "Stawiamy na oswajanie, edukację, informację"

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że takie akcje społeczne są potrzebne?

Jaki cel przyświecał społecznikom?

- Oswajanie, edukacja, informacja i przyzwyczajanie ludzi do mówienia o tożsamości płciowej, orientacji seksualnej w sferze miejskiej - mówi Kacper Kubiak. - Wiemy, że są ogromne braki w wiedzy na ten temat. Pokazała to sytuacja w szkole, w której mieliśmy wykłady i zamiast opowiadać o czymś, to musieliśmy obalać mity.

W szkołach nie ma edukacji seksualnej, wiedza na te tematy jest na żenującym poziomie. Dlatego też będziemy coraz częściej wychodzić z inicjatywami, robić wykłady, broszury informacyjne. By w przestrzeni publicznej nie były powielane bzdury. To, co się nabrudziło, trzeba powoli sprzątać.

Wideo: protest w Zielonej Górze:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska