Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonogórski Lumel trafi do indyjskiej firmy

Czesław Wachnik 68 324 88 29 [email protected]
Lumel to jedna z ostatnich firm w Zielonej Górze, będących własnością Skarbu Państwa (fot. shadowkill/ sxc.hu)
Lumel to jedna z ostatnich firm w Zielonej Górze, będących własnością Skarbu Państwa (fot. shadowkill/ sxc.hu)
Lumel trafi do indyjskiej firmy Rishabh Instruments PVT. W środę rozmawiano o pakiecie socjalnym.

Czytaj też: Lumel i Tespol podarowały uniwersytetowi nowoczesny sprzęt

Zatrudniający prawie 600 osób Lumel to jedna z ostatnich firm w Zielonej Górze, będących własnością Skarbu Państwa. Ale to się niebawem ma zmienić. 3 marca parafowano umowę o sprzedaży 85 proc. akcji spółki dla indyjskiej spółki Rishabh Instruments PVT. Natomiast od poniedziałku do środy trwały rozmowy o tzw. pakiecie socjalnym dla załogi. Z jednej strony związkowcy, z drugiej - przedstawiciele spółki.

Kolejna runda rozmów w poniedziałek. Jolanta Stankiewicz, szefowa Solidarności w Lumelu powiedziała nam w środę: - Rozmowy przebiegają w miłej atmosferze, ale są niezwykle trudne. Powód jest jeden: tak naprawdę inwestor z Indii nie proponuje nam niczego poza tym, co gwarantuje Kodeks Pracy. A jest to niezrozumiałe, szczególnie wobec deklaracji o chęci rozwoju firmy i inwestowaniu - dodała nasza rozmówczyni.

Czytaj też: Zielona Góra. Muzeum w starej fabryce Lumelu?

O szczegóły prywatyzacji zapytaliśmy Ministerstwo Skarbu Państwa. Interesowało nas szczególnie, dlaczego z przetargu wypadły dwie inne firmy (w tym Falubaz) oraz jakie pieniądze trafią do budżetu? Odpowiedzi uzyskaliśmy ogólnikowe, ministerstwo zasłaniało się też tajemnicą handlową. Wątpliwościami co do celowości sprzedaży Lumelu firmie z Indii, podzielił się też poseł PiS Jerzy Materna. Obawia się on wygaszania produkcji w Zielonej Górze i zastąpienia jej wyrobami przywiezionymi z Indii, na których figurowałoby jedynie logo Lumelu.

Obaw tych nie podziela były prezes Lumelu Wiesław Ocytko. - Zagrożenie zawsze istnieje, ale nie sadzę, by taki był cel Hindusów. To duża firma, a ponadto nie ma w swej ofercie odlewnictwa. Dlatego zapewne jej intencje są czyste.

Nasz rozmówca dodał, że prywatyzacja Lumelu trwa już ponad 10 lat i dopiero teraz zbliża się do finału.

Próbowaliśmy też uzyskać informacje, jakie pieniądze zapłaciła firma z Indii. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w grę może wchodzić około 30 mln zł. Do 18 marca mają trwać rozmowy ze związkowcami. W MSP powiedziano nam, że termin ten może być wydłużony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska