MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielonogórski szpital powoli wznawia planowe przyjęcia pacjentów. Czy przed zabiegiem czy operacją trzeba będzie robić test na koronawirusa?

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze powoli wznawia planowe przyjęcia pacjentów na poszczególne oddziały. Co musisz wiedzieć przez zabiegiem lub operacją? (Zdjęcie ilustracyjne)
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze powoli wznawia planowe przyjęcia pacjentów na poszczególne oddziały. Co musisz wiedzieć przez zabiegiem lub operacją? (Zdjęcie ilustracyjne) Mariusz Kapała
Przez epidemię koronawirusa oddziały zielonogórskiego szpitala działały przede wszystkim w trybie pilnym i ostrym. Teraz Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze informuje, że powoli będzie wznawiał planowe przyjęcia pacjentów. Co musisz wiedzieć przed hospitalizacją w zielonogórskiej lecznicy?

Szpital Uniwersytecki wznawia przyjęcia planowe

- Powoli odmrażamy planowe przyjęcia na oddziały - wyjaśnia Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

- Szefowie oddziałów decydują, który pacjent jest "pilniejszy", bo np. pogorszył się stan jego zdrowia czy jest duże ryzyko, że się pogorszy. Z tymi pacjentami jest w pierwszej kolejności ustalany termin hospitalizacji.

Czy przed planowanym przyjęciem trzeba będzie zrobić test na koronawirusa?

Reżim sanitarny w lecznicach jest obecnie bardzo wyśrubowany. Czy w związku z tym, jeśli masz zaplanowaną hospitalizację, musisz wykonać wcześniej test na koronawirusa?

- Wcześniej kontaktujemy się telefonicznie z pacjentami, którzy mają być przyjęci i hospitalizowani na naszych oddziałach, a ten ich pobyt jest dłuższy niż jeden dzień - wyjaśnia nam Sylwia Malcher-Nowak. - Ustalamy też, kiedy mają się zgłosić na wymaz. Są trzy miejsca, gdzie powinni się zgłaszać.

Szpital podzielił przyjęcia pacjentów. Niektórzy czekają na hospitalizację na oddziałach w budynku głównym. Takie osoby muszą przejść przez główny namiot i potem zgłosić się w konkretnych godzinach do jednego z pokojów w lecznicy. Tam będą mieli zrobione wymaz.

Nieco inaczej jest z pacjentami np. radioterapii, torakochirurgii i pulmonologii. W takim przypadku trzeba się zgłosić do namiotu przy oddziale zakaźnym.

Na czym polega telemedycyna?

A pacjenci, którzy mają być przyjęci na oddział w budynku "L", przechodzą przez tamtejszą izbę przyjęć.

Wymazy trafią do laboratorium w Poznaniu. Wynik zadecyduje, co z planowym przyjęciem do szpitala

- Wymazy odsyłamy do laboratorium w Poznaniu, z którym mamy umowę - wyjaśnia rzeczniczka szpitala. - W momencie, gdy wynik jest negatywny, pacjent ma potwierdzany ostateczny termin przyjęcia na oddział.

Dlaczego te testy nie są wysyłane do laboratorium w Zielonej Górze? Z prostego powodu. Tutaj trafiają przede wszystkim próbki pacjentów nagłych i pilnych, gdzie liczy się każda minuta, by zadecydować, na jakim oddziale położyć chorego. W przypadku przyjęć planowych taki wymaz można zrobić nieco wcześniej, a wynik jest w ciągu 1-2 dni.

Co z pacjentami, którzy mieszkają w odległych rejonach województwa lubuskiego?

W takich przypadkach, gdy pacjent jest z daleka, a ma być przyjęty do zielonogórskiego szpitala, decyzja związana z terminem pobrania wymazu podejmowana jest z nim indywidualnie (by np. nie musiał on jeździć dwa razy do placówki).

Trwa głosowanie...

Czy jesteś za luzowaniem obostrzeń spowodowanych epidemią koronawirusa?

Co więc musisz wiedzieć przed planowanym przyjęciem na oddział?

- Zanim pacjent będzie miał wyznaczony termin przyjęcia na oddział, najpierw 2-3 dni wcześniej, zostanie telefonicznie zaproszony do szpitala na badanie w kierunku COVID-19 - podsumowuje Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. - Wynik negatywny jest podstawą do przyjęcia chorego na oddział.

Gdzie i w jakich godzinach należy się zgłosić na pobranie wymazu?

  • Pacjenci oddziałów w budynku głównym szpitalanamiot przed wejściem głównym od strony parku, następnie pokój 015 w godz. 8.00-14.00
  • Pacjenci Klinicznego Oddziału Chorób Płuc, Chirurgii Klatki Piersiowej, Radioterapii – namiot przez Klinicznym Oddziałem Chorób Zakaźnych w godz. 9.00-10.00.
  • Pacjenci Klinicznego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego oraz OnkologiiIzba przyjęć budynku L w godz. 10.00-12.00.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska