Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonogórski szpital wznawia badania prenatalne. Jak się na nie zapisać?

kali
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze co jakiś czas przekazuje dobre informacje m.in. o nowoczesnej karetce neonatologicznej czy teraz o wznowieniu badań prenatalnych
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze co jakiś czas przekazuje dobre informacje m.in. o nowoczesnej karetce neonatologicznej czy teraz o wznowieniu badań prenatalnych Archiwum szpitala, Leszek Kalinowski
Kliniczny Oddział Położniczo-Ginekologiczny Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, dzięki nowej umowie z Lubuskim Oddziałem NFZ, wznowił realizację programu badań prenatalnych.

- Zapraszamy do współpracy lekarzy oraz namawiamy pacjentki, aby rozmawiały ze swoimi ginekologami na temat badań prenatalnych - zachęca kierownik oddziału dr n. med. Agata Kuszerska.

Ryzyko urodzenia dziecko z wadą wrodzoną rośnie wraz z wiekiem przyszłej mamy. Tymczasem tzw. późne ciąże stanowią już 8-10% wszystkich porodów. Warto jednak wiedzieć, że większość wad genetycznych można wykryć już w pierwszym trymestrze ciąży. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka prenatalna.

- Mamy odpowiedni sprzęt, wiedzę, a przede wszystkim wyszkoloną kadrę, aby realizować Program Badań Prenatalnych – mówi dr n. med. Agata Kuszerska. – Cieszę się, że rozszerzamy naszą działalność. Zależy nam na tym, aby przyszłe mamy mogły u nas uzyskać kompleksową opiekę. Kliniczny Oddział Położniczo-Ginekologiczny Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, dzięki nowej umowie z Lubuskim Oddziałem NFZ, wznowił realizację programu badań prenatalnych.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz służbę zdrowia w Polsce?

Dla kogo program?

  • wiek powyżej 35 lat (badanie przysługuje kobiecie w danym roku kalendarzowym, w którym kończy 35 lat)
  • w poprzedniej ciąży wystąpiły aberracje chromosomowe u płodu lub dziecka;
  • lekarz stwierdził wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka
  • lekarz stwierdził znacznie większe ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikową
  • w czasie ciąży wynik badania USG lub badań biochemicznych był nieprawidłowy – wskazuje na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Dr n. med. Agata Kuszerska podkreśla, że Program Badań Prenatalnych może objąć każdą pacjentkę skierowaną do naszej poradni w odpowiednich ramach czasowych: między 11-14 tygodniem ciąży oraz 18-23 tygodniem. Nikt nie odejdzie bez konsultacji lekarza specjalisty.

Dodatkowo w Poradni Patologii Ciąży skonsultowana będzie także każda pacjentka, u której płodu podejrzewane są nieprawidłowości bez względu na ramy czasowe wyznaczone dla badań prenatalnych.

Co obejmuje program?

Program Badań Prenatalnych obejmuje dwie wizyty.
Pierwsza pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, podczas której oceniane są w ultrasonografii u płodu markery wskazujące na możliwość wystąpienia wady genetycznej oraz pobierana jest krew od pacjentki. Następnie na podstawie wyniku badania usg i wyniku oceny poziomów białka PAPP-A i beta HCG z krwi pacjentki kalkulowane jest ryzyko wystąpienia wady genetycznej u płodu
Druga wizyta pomiędzy 18 a 23 tygodniem obejmuje ocenę anatomii płodu (również badanie usg).

W ramach programu w szpitalu wykonana zostanie również amniopunkcja genetyczna w przypadku nieprawidłowego wyniku testu podwójnego. Co ważne - diagnostyka inwazyjna nie jest zarezerwowana tylko dla pacjentek diagnozowanych w naszym szpitalu, ale dla wszystkich ciężarnych, które tego wymagają i zostaną skierowane przez innych lekarzy.

Jak skorzystać z programu?

Rejestrując się pod numerem telefonu : 533 322 316 lub 537 258 926

Oczywiście, konieczne jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę – bez względu na to, czy ciąża jest prowadzona w poradni na NFZ, czy w gabinecie prywatnym. Na skierowaniu potrzebna jest pieczątka nagłówkowa – poradni lub gabinetu oraz pieczątka lekarza, a także krótka informacja, dlaczego pacjentka jest kierowana.

ZOBACZ TEŻ

Nowy sprzęt do hipoterii w karetce N zafundował sponsor. Dzięki niemu zielonogórska załoga jako pierwsza w kraju zastosowała metodę hipotermii w karetce

ZIELONA GÓRA: Pierwsi w kraju zastosowaliśmy w karetce metod...

PIERWSI W KRAJU

POLECAMY TEŻ

Podpisanie umów na dotacje dla wojewódzkich stacji pogotowia ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze - 14 lutego 2020

ZIELONA GÓRA/GORZÓW: Milion złotych na nowe karetki od marsz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska