MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielonogórzanie! Dajcie znać bliskim, starszym sąsiadom. Harcerze zrobią za seniorów zakupy, wyprowadzą psa. By ci nie wychodzili z domu

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Kamil Muszyński ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, obwodu zielonogórskiego też chce nieść pomoc innym.
Kamil Muszyński ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, obwodu zielonogórskiego też chce nieść pomoc innym. Mariusz Kapała
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Związek Harcerstwa Polskiego w Zielonej Górze ruszył z niesieniem pomocy osobom starszym, schorowanym. Wszystko po to, by w dobie koronawirusa nie musiały wychodzić z domu i by nie były narażone na ewentualne zachorowanie.

- Chcemy pomóc tym, którym pomóc po prostu trzeba w takiej sytuacji, jaką mamy - mówi Aleksandra Fiks, z zielonogórskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. - A mamy sytuację nieciekawą.

Rozwieszają plakaty, a potem niosą pomoc

Zielonogórscy harcerze porozumieli się w sprawie niesienia pomocy z miastem. I to ono wykonało profesjonalne plakaty, które młodzi rozwieszają na drzwiach wejściowych do bloków i kamienic Zielonej Góry.

- Póki co otrzymujemy około kilkunastu telefonów, drugi telefon obsługują harcerze z ZHP. I również otrzymują kilkanaście zgłoszeń dziennie - mówi Aleksandra Fiks. - Głównie dzwonią do nas seniorzy, osoby starsze bądź chore, które boją się, nie mogą wyjść z domu z jakichś względów. Zwykle robimy takim mieszkańcom zakupy, wyprowadzamy zwierzaki albo idziemy po coś do apteki, załatwiamy recepty.

GDZIE JEST KORONAWIRUS W POLSCE?

Nie mają bezpośredniego kontaktu

A jak to jest z kwestiami bezpieczeństwa? Mówi się, że młodzi mogą bezobjawowo przechodzić zakażenie koronawirusem. Czy taka pomoc jest więc bezpieczna?

- W ramach ZHR-u i Pogotowia Harcerek, którą realizujemy, tylko osoby pełnoletnie mogą pełnić taką służbę. Mamy rękawiczki, maseczki. Zachowujemy odległość, ale i zdrowy rozsądek. Wszystko załatwiamy bezdotykowo - tłumaczy Aleksandra Fiks.

Niesienie pomocy to wielka frajda

Harcerze przyznają, że takie niesienie pomocy daję olbrzymią radość. - Gdy mamy jakieś zgłoszenie i przekazujemy je naszym wolontariuszom, to oni wręcz zabiegają, żeby to właśnie oni mogli podjąć się interwencji - dodaje jeszcze A. Fiks. - To jest fajne. Część z nas jest studentami, nie mamy teraz zajęć, mamy większą możliwość niesienia pomocy.

Harcerze przyznają też, że myślą o długofalowym niesieniu takiego sąsiedzkiego wsparcia.

Infolinia, na którą można zadzwonić, by uzyskać pomoc, działa w godzinach: 9.00-18.00.

Numery telefonów: 728 929 933
693 890 564

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska