Zielonogórzanie protestowali przeciwko legalizacji przemocy domowej. Tak było, zobaczcie!

Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Zielonogórzanie bronili praw kobiet i wyrażali swój sprzeciw wypowiedzeniu Konwencji Antyprzemocowej. Obejrzyjcie naszą galerię zdjęć.
Zielonogórzanie bronili praw kobiet i wyrażali swój sprzeciw wypowiedzeniu Konwencji Antyprzemocowej. Obejrzyjcie naszą galerię zdjęć. Jakub Kłyszejko
Udostępnij:
Wspólna Zielona Góra i Instytut Równości zorganizowali milczący protest przeciw wypowiedzeniu Konwencji Antyprzemocowej. Wielu zielonogórzan zjawiło się na deptaku, aby wyrazić swój sprzeciw wobec działań rządu. Obejrzyjcie galerię zdjęć z tego wydarzenia.

"Ordo Iuris i PiS chcą doprowadzić do wypowiedzenia przez Polskę Konwencji Antyprzemocowej, czyli konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Dzięki temu będą mogły zalegalizować w Polsce przemoc w rodzinie - i o to toczy się cała walka." - czytamy na facebookowej stronie wydarzenia.

Konwencja Antyprzemocowa. Czym jest?

Dokument stwarza ramy dla prawnego przeciwdziałania wszelkim formom przemocy wobec kobiet na poziomie europejskim, a także zapobiegania, ścigania i likwidowania przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej. Konwencja zapewnia także specjalny mechanizm monitoringu, by zadbać o efektywne wdrożenie jej przepisów przez strony, które ją ratyfikowały.

Konwencja uznaje strukturalny charakter przemocy wobec kobiet za przemoc ze względu na płeć, oraz fakt, że przemoc wobec kobiet stanowi jeden z podstawowych mechanizmów społecznych, za pomocą którego kobiety są spychane na podległą wobec mężczyzn pozycję. Ma być zastosowana do wszelkich form przemocy wobec kobiet, w tym przemocy domowej. Konwencja uznaje, że kobiety i dziewczęta są narażone na przemoc ze względu na płeć bardziej niż mężczyźni i chłopcy, ale ma być zastosowana do wszystkich ofiar przemocy domowej, niezależnie od płci. Strony Konwencji zobowiązują się m.in. do działań profilaktycznych, m.in. do tego, że podejmą konieczne działania zachęcające społeczeństwo, a w szczególności mężczyzn i chłopców, do aktywnego udziału w zapobieganiu wszelkim formom przemocy. Dokument ma mieć zastosowanie zarówno w czasie pokoju, jak i w sytuacjach konfliktów zbrojnych.

Ogólnopolski protest. Kilkadziesiąt osób w Zielonej Górze

Na zielonogórskim deptaku pojawiło się kilkadziesiąt osób. Miały ze sobą transparenty, a kilka z nich wygłosiło świadectwa swojego życia. Na strajku mogliśmy usłyszeć historie kobiet, który były krzywdzone przez domowych oprawców. O szczegółach opowiedziała organizatorka Zofia Szozda ze "Wspólnej Zielonej Góry". - Spotkaliśmy się tutaj, żeby zaprotestować przeciwko wypowiedzeniu przez Polskę konwencji antyprzemocowej. Uważamy, że jest ona jak najbardziej potrzebna. Od pięciu lat funkcjonuje. Nie zawsze wszystko jest w niej takie, jak być powinno, ale powinniśmy się starać, aby jak najlepiej wdrażać ją w życie. Ma chronić kobiety, dzieci, ale też i mężczyzn, bo oni czasami też są ofiarami przemocy - podsumowała.

Problem jest bardzo duży

Wiceprezes zielonogórskiego Instytutu Równości podkreślał skalę problemu, z jakim często muszą mierzyć się pokrzywdzone kobiety. - Jesteśmy w Europie, ale mam wrażenie, że to, co mówią politycy, że może odejdziemy od Unii, to prędzej sami nas stamtąd wyrzucą - mówił Kacper Kubiak. - Jeżeli chodzi o prawo kobiet, to mamy prawo do obrony oraz informacji. To jest nam odbierane. Konwencja antyprzemocowa jest podstawowa i daje bardzo dużo swobody. Inaczej, będzie u nas tak jak w Rosji, że pierwsze pobicie nie będzie przestępstwem. To niedopuszczalne. Czasami po pierwszym takim incydencie, może być koniec pewnych historii. Problem jest duży. Tylko się o nim nie mówi. Dotyczy przede wszystkim małych miast i wsi. Kobiety mają wstyd przed tym, żeby zgłaszać takie sprawy i często dają drugą szansę. Myślą, że pewne rzeczy się rozejdą, a powinno interweniować się od razu. Władze powinny sprzyjać ofiarom, a nie sprawcom. Procedury robią się coraz trudniejsze i przez to możemy mieć jeszcze więcej patologii i pobłażania dla sprawców - podsumował.

Zobaczcie zdjęcia:

WIDEO: Akcja Instytutu Równości: "Jestem człowiekiem, nie ideologią"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie