MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielonogórzanie sadzili lipy w centrum miasta. W ramach akcji upamiętniającej jubileusz miasta, posadzonych zostanie 800 drzew

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Mieszkańcy Zielonej Góry zasadzili 96 lip przy al. Zjednoczenia
Mieszkańcy Zielonej Góry zasadzili 96 lip przy al. Zjednoczenia Agnieszka Linka
96 lip posadzono wzdłuż al. Zjednoczenia i ul. Dąbrówki w ramach akcji zazieleniania miasta w jubileuszowym roku 800 - lecia Zielonej Góry i 700 - lecia nadania jej praw miejskich. Pomysł zyskał duże uznanie w oczach mieszkańców, którzy licznie stawili się na miejscu, by chwycić za łopaty i wkopać żywe pomniki swojej obecności.

By w mieście było bardziej zielono

Inicjatywa posadzenia 800 drzew z racji jubileuszu 800 - lecia Zielonej Góry wyszła ze strony Uniwersytetu Zielonogórskiego, a dokładnie mówiąc od prof. dra hab. Leszka Jerzaka z Wydziału Nauk Biologicznych i rektora, prof. dra hab. Wojciecha Strzyżewskiego. Na ul. Zjednoczenia, w okolicy Ronda PCK posadzono 96 lip szerokolistnych.

Osoby, które wzięły udział w akcji, otrzymały specjalne plakietki „Przyjaciel miejskiej zieleni” oraz pamiątkowe dyplomy. Nie zabrakło też pamiątkowego zdjęcia.

- Mam nadzieję, że tego typu akcjami uda nam się zachęcić mieszkańców do kształtowania zieleni w miejscu swojego zamieszkania, byśmy wspólnie urządzali Zieloną Górę i o nią dbali - mówi Krzysztof Sikora, prezes ZGK w Zielonej Górze. - Widać, że drzewa są dobrze ukorzenione i sądzę, iż zazielenią się już w kolejnym sezonie - dodaje.

Jedno z drzew zasadził prezydent Janusz Kubicki, wespół z rektorem, prof. drem hab. Wojciechem Strzyżewskim.

- Chcemy, by Zielona Góra była miastem przyjaznym mieszkańcom i by tych drzew nie zabrakło - zapewnia Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. - Roślinność sadzimy blisko mieszkańców, w obrębie pasów drogowych, w samym centrum. Miasto musi się rozwijać, stąd często konieczna jest wycinka drzew, ale tworzenie zielonych enklaw jest niezbędne, bo pozwala, chociażby schronić się w cieniu w upalne dni - wyjaśnia.

Następne sadzenie drzew w ramach akcji "800 drzew na 800 - lecie Zielonej Góry" już 19 listopada w dzielnicy Nowe Miasto. Będzie odtwarzana aleja dojazdowa do Nowego Kisielina.

Akcja dla wszystkich

Sadzenie lip bardzo spodobało się mieszkańcom. W akcję zaangażowali się przedstawiciele władz miejskich, kultury, oświaty, funkcjonariusze policji, harcerze, społecznicy, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz rodziny z dziećmi.

- Zielonogórscy policjanci są częścią tego miasta i zawsze chętnie biorą udział w we wszystkich społecznych działaniach oraz akcjach charytatywnych - mówi podinsp. Małgorzata Barska z Komendy Policji w Zielonej Górze. - Nie wyobrażaliśmy sobie, by nie wziąć udziału w takim wydarzeniu, jak sadzenie drzew w naszym pięknym mieście, dlatego sadzimy dziś trzy lipy. Mamy nadzieję, że nasze drzewa będą zdrowo rosły i pozwolą nam się nimi chwalić.

Harcerze to społeczność, która zawsze chętnie angażuje się w różnego typu wydarzenia. Sadzenie drzew też nie jest im obce, bo często biorą udział w akcjach organizowanym przez Nadleśnictwo Zielona Góra i okoliczne nadleśnictwa. Zapewniają, że w listopadową odsłonę jubileuszowego sadzenia roślin też się zaangażują.

- Jeden z punktów prawa harcerskiego mówi, że harcerz miłuje przyrodę - wyjaśnia phm. Joanna Gołucka, członkini Hufca Zielona Góra. - Lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu, a skoro można przy tym zrobić coś dla naszego miasta, postanowiliśmy przyłączyć się do akcji i zazielenić Zieloną Górę.

Pan Piotr przyszedł na al. Zjednoczenia z dwoma synami. Mówi, że decyzję podjął z myślą o przyszłości. - Mnie kiedyś zabraknie, a drzewo pozostanie. Mam nadzieję, że moje dzieci będą kiedyś odwiedzać to drzewo z moimi wnukami i opowiedzą im jego historię. Lipa stanie się nie tylko pamiątką dla naszej rodziny, ale również dla miasta.

Zobacz wideo: Zielona Góra. Gazeta Lubuska. "Niemapa. Lasy Zielonogórskie"

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska