Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonogórzanie uczcili pamięć powstańców warszawskich śpiewając (nie)zakazane piosenki

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Zielonogórzanie wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne i (nie)zakazane piosenki w 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego
Zielonogórzanie wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne i (nie)zakazane piosenki w 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego Agnieszka Linka
Przy kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Zielonej Górze odbył się koncert pieśni patriotycznych i piosenek (nie)zakazanych. Poprzez wspólny śpiew zielonogórzanie oddali hołd powstańcom i warszawiakom biorącym udział w walkach powstania warszawskiego.

Koncert pieśni patriotycznych i piosenek (nie)zakazanych w Zielonej Górze został zorganizowany, by dać zielonogórzanom możliwość do wspólnego świętowania i uczczenia pamięci walczących w powstaniu żołnierzy Armii Krajowej i cywilnych mieszkańców Warszawy, którzy przez 63 dni bohatersko bronili stolicy w jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej.

- Dziękuję za Waszą obecność i nasze wspólne rodzinne śpiewanie - mówił podczas koncertu Piotr Barczak, przewodniczący Rady Miasta Zielona Góra. - Myślę, że świadczą one o pamięci o bohaterach, którzy walczyli o wolną Polskę i udowodnili, iż nasz kraj nie musi znajdować się pod okupacją jednego, czy drugiego państwa. Ci młodzi ludzie pragnęli wolności z miłości do Ojczyzny, drugiego człowieka i Pana Boga - podsumował.

Koncert muzycznie uświetniła Kapela Rozrywkowa "Prima Sort" Lecha Krychowskiego. Zabrzmiały szlagiery takie jak: "Warszawianka", "Chłopcy silni jak stal", "Zosiu, Zośko, hej Zosieńko", "Siekiera motyka", "Teraz jest wojna, kto handluje ten żyje", "Modlitwa AK", "Warszawskie dzieci", czy "Serce w plecaku".

Koncert pełen wzruszeń

Na wspólne śpiewanie przybyły całe rodziny. Niektórzy nie ukrywali wzruszenia.
Pani Teresa i pan Kazimierz uważają, że tego typu koncerty są potrzebne, by młodzi mogli poznawać historię swojego kraju. Ojcowie obojga nie brali co prawda udziału w powstańczych walkach, ale walczyli o wolną Polskę w czasie II wojny światowej. Tato pana Kazimierza był Ułanem pochodzącym z województwa białostockiego.

- W trakcie takiego śpiewania aż się serce kraje, bo łatwiej sobie wyobrazić, co działo się w czasie powstania warszawskiego - tłumaczy pan Kazimierz. - Młodzież powinna z tego korzystać i to dobrze, że dziś młodzi są wśród nas.

Klaudia jest studentką. Na koncert przyszła w kurtce w wojskowym odcieniu zieleni i biało - czerwoną przepaską na ramieniu z symbolem Polski Walczącej. Mówi, że w jej rodzinnym domu zawsze kultywowało się patriotyczne święta i pamiętało o historycznych rocznicach. Wychodzi z założenia, że trzeba pamiętać i organizować wydarzenia upamiętniające ważne daty, by ciemna historia się nie powtarzała.

Koncert został zorganizowany dzięki współpracy Zielonogórskiego Ośrodka Kultury i przewodniczącego Rady Miasta Zielona Góra. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Miasta Zielona Góra.

15 sierpnia o godz. 18:00, na placu przed Filharmonią Zielonogórską odbędzie się kolejny patriotyczny koncert. Tym razem wraz z zespołem "Prima Sort" będzie można pośpiewać patriotyczne pieśni legionowe.

Zobacz wideo: Gazeta Lubuska. Zielona Góra. 78. rocznica wybuchu powstania

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska