Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielony ogród w mroźne dni, czyli jak założyć ogród zimowy

(oprac. ika)
Kiedy na dworze spadnie pierwszy śnieg, właściciele ogrodu zimowego będą mogli w domu rozkoszować się wspomnieniami lata. W ogrodzie zimowym letnia aura może kwitnąć niezmiennie przez cały rok, również w naszym domu. Dziś tłumaczymy, jak mieć zimowy ogród u siebie.

Dzięki niemu możemy cieszyć się ciepłem, bujną roślinnością i wdzięcznymi kwiatami nawet wtedy, gdy za oknem mróz, śnieg i zawierucha.

Ogrody zimowe to połączenie zaawansowanych technologiczne rozwiązań oraz nowoczesnego designu z przytulnością i urokiem naszego mieszkania.

To współczesna i udoskonalona wersja znanej od wieków przydomowej oranżerii, która daje nam możliwość delektowania się przestrzenią, światłem i zielenią przez cały rok.

Ogrody zimowe to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy w chłodne dni tęsknią za wysokimi temperaturami i letnim klimatem. Nie każdy może sobie pozwolić na zimowy wyjazd w ciepłe kraje, a dzięki ogrodom można sprowadzić tropiki do swojego domu.

- Taka konstrukcja uatrakcyjnia architekturę budynku oraz poprawia komfort mieszkania, m.in. dzięki powiększeniu przestrzeni mieszkalnej.
Przede wszystkim jednak ogród zimowy daje możliwość bezpiecznego korzystania z promieni słonecznych, nie wystawiając się przy tym na działanie wiatru i zimna.

Zastosowanie szkła jako jednego z elementów konstrukcji sprawia wrażenie, że jednocześnie znajdujemy się w pomieszczeniu i na zewnątrz - mówi Andrzej Dembowski z firmy Wiga System.

1. WYBÓR MIEJSCA I PROJEKTU

Zielony ogród w mroźne dni, czyli jak założyć ogród zimowy

Jednym z ważniejszych czynników, dzięki któremu ogrody zimowe zyskały tak wielu zwolenników jest ich szybki montaż.

W przeciwieństwie do prawdziwego, zewnętrznego ogródka, ogród zimowy można wyczarować już w kilka dni. Pierwszym etapem jest wybór miejsca, w którym powstanie ogród oraz stworzenie projektu.

Tutaj, przy pomocy architektów wnętrz i dekoratorów, możemy zaplanować taki jego kształt, jaki sobie wymarzymy. Konstrukcja tworzona jest z profili aluminiowych. Wszystkie profile są sztywne i wytrzymałe mechanicznie, dzięki czemu mogą oprzeć się silnym podmuchom wiatru i nie odkształcają się pod ciężarem zalegającego na dachu śniegu.

2. BUDOWA

Ogrody zimowe powstające przy zamieszkałym domu najczęściej budowane są na istniejących już tarasach, gdyż w takiej sytuacji nie są konieczne żadne ingerencje w konstrukcję budynku, a jedynie trzeba zadbać o odpowiednie ogrzewanie i instalację elektryczną.

W przypadku braku tarasu konieczne jest wykonanie fundamentów pod ogród. Andrzej Dembowski z Wiga System zaznacza, że w takiej sytuacji należy szczególnie uwzględnić izolację termiczną oraz paroizolacje.
Przygotowanie profili, montaż i oszklenie to już etapy poprzedzające prace wykończeniowe, takie jak ułożenie podłogi, instalacja oświetlenia, wentylacji i ogrzewania.

Warto wiedzieć, że zaawansowane rozwiązania technologiczne ograniczają utratę ciepła przez ściany w trakcie chłodów, a w lecie zaś zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń.

Warto również zaznaczyć, że duże, przeszklone powierzchnie ścian i dachu ogrodów zimowych pozwalają energii słonecznej wnikać do wnętrza, dlatego też stały się one popularne w budownictwie energooszczędnym.

Ogrody zimowe mogą być ogrzewane za pomocą konwektorów, dzięki czemu nie dochodzi do żadnych strat promieniowania.
Warto zauważyć, że konwektory nie tylko szybko oddają ciepło, ale odpowiednio rozmieszczone wzdłuż cokołu fundamentów, zapobiegają również kondensacji pary po wewnętrznej stronie szyb.

Planując ogród zimowy warto również pokusić się o zamontowanie dodatkowego ogrzewania podłogowego, gdyż dzięki temu uzyskamy idealną kombinację, która pozwoli nam się cieszyć optymalną temperaturą w ogrodzie nawet podczas najostrzejszej zimy.

3. SADZENIE ROŚLIN

Ogród zimowy to nie tylko doskonałe miejsce do uprawy roślin egzotycznych. Coraz częściej jest to sposób na zwiększenie metrażu salonu i uatrakcyjnienie go. Popularne jest aranżowanie ich jako jadalni lub pokoju zabaw dla dzieci.
W ogrodach zimowych można zamontować również... fontanny i jacuzzi!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska