Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziemia odsłoniła tajemnicę z końca XVI w. Po Międzyrzeczu krążą plotki (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Budowla rozpaliła wyobraźnię mieszkańców. Niektórzy uwierzyli, że to fragment podziemnych tuneli, które oplatają starówkę. Okazała się jednak piwnicą.
Budowla rozpaliła wyobraźnię mieszkańców. Niektórzy uwierzyli, że to fragment podziemnych tuneli, które oplatają starówkę. Okazała się jednak piwnicą. Dariusz Brożek
Podczas remontu ul. Młyńskiej w Międzyrzeczu natrafiono na tajemniczą budowlę. W mieście pojawiły się plotki o podziemnych lochach. - To tylko piwnica - dementują je archeolodzy.
Na ul. Młyńskiej natrafiono na tajemniczą budowlę

Ziemia odkryła zagadkę - badania archeologiczne w Międzyrzeczu

Od kilku dni po Międzyrzeczu krążą plotki o podziemnych lochach, odkrytych podczas remontu ul. Młyńskiej. Mieszkańcy mówią o labiryncie korytarzy, które oplatają stare miasto. Rzeczywiście, podczas prac drogowych odkopano tajemniczą budowlę. Ma owalną konstrukcję i przecina w poprzek drogę.

- Ma około siedmiu metrów wysokości i dwa metry wysokości. W środku były bańki, sztućce oraz przedmioty, które nie mają jednak większej wartości materialnej, ani historycznej - mówi archeolog z Fundacji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu Wojciech Kaczor, który razem z Markiem Zółkiewskim nadzoruje prace drogowe na Młyńskiej.

Przeczytaj też:Tak otwieraliśmy S3 z Gorzowa do Międzyrzecza (wideo, zdjęcia)

Zdaniem archeologów, odkryta budowla to odgałęzienie piwnicy jednej z kamienic, które dawniej stały między rynkiem oraz skrzyżowaniem Młyńskiej z ul. Waszkiewicza i Świerczewskiego. Pod koniec drugiej wojny zniszczyli je rosyjscy żołnierze. Potem ruiny zostały rozebrane, natomiast cegły wywieziono na odbudowę Warszawy. - Gruzem utwardzano wały nad Obrą. Piwnic jednak nie zasypano. Przed kilkoma laty podczas sadzenia drzew dokopano się do jednej z nich. Jestem przekonany, że w pasie drogi są jeszcze inne odgałęzienia - opowiada międzyrzeczanin Tadeusz Świder, który pasjonuje się historią Międzyrzecza i okolic.

Podczas prac drogowych budowana jest także sieć wodno-kanalizacyjna. Tymczasem piwnica kolidowała z przebiegiem kolektora. Dlatego robotnicy musieli rozebrać jej środkową część. Zrobili to za pomocą koparki. - Strop też zostanie rozebrany, a potem całość będzie zasypana ziemią. Zgodził się na to konserwator zabytków - zaznacza W. Kaczor.

Odgałęzienie było zamurowane z obu stron. Z góry miało wybity otwór, przez który prawdopodobnie wchodzono do środka. Został jednak wybity znacznie później, o czym świadczy jego betonowa obudowa. Jak zaznacza miejscowy regionalista Ryszard Patorski, przed 1945 r. ten odcinek ulicy była znacznie węższy, niż obecnie. - Po wyburzeniu kamienic droga została poszerzona i przesunięta o kilka metrów na północ - wyjaśnia.

Zdaniem R. Patorskiego, znajdujące się tam piwnice mogą pochodzić nawet z drugiej połowy XVI w. Czyli z czasów, kiedy na mocy przywileju Stefana Batorego w pobliżu wzniesiono siedzibę władz miejskich. To był okres burzliwego rozkwitu miasta. Swoją hipotezę regionalista opiera na wcześniejszych badaniach, prowadzonych na starówce przez archeologa Tadeusza Łaszkiewicza. Odkrył tam m.in. kafle i cegły pochodzące z tego okresu.

- Budynki były budowane w tym czasie z drewna, ale miały już murowane piwnice. Ich wiek można określić m.in. na podstawie charakterystycznych, łukowatych kształtów. Oraz cegieł są znacznie większe i bardziej solidne od współczesnych. Same fundamenty kamienic są jednak znacznie późniejsze. Pochodzą z XIX wieku - mówi.

Kierownik gorzowskiego oddziału Urzędu Ochrony Zabytków Błażej Skaziński zwraca uwagę na fakt, że budowla jest bardzo podobna do tej, która odkryto przed kilkoma laty w Kostrzynie nad Odrą. - Nie można wykluczyć, że to kanał odpływowy, który po pewnym czasie zaczął pełnić rolę magazynu - mówi.

Podczas prac wykopano sporo przedmiotów codziennego użytku - przede wszystkim łyżeczki fragmenty naczyń. Jednym z ciekawszych jest metalowa ozdoba, która prawdopodobnie pochodzi z kinkietu. - Nie wiadomo, na co jeszcze natrafimy - podkreśla W. Kaczor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska