Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziemia w Krośnie kryje jeszcze wiele zagadek

Artur Matyszczyk
- W Krośnie Odrzańskim zawsze znajdzie się coś ciekawego - mówi kustosz Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy Julia Orlicka-Jasnoch
- W Krośnie Odrzańskim zawsze znajdzie się coś ciekawego - mówi kustosz Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy Julia Orlicka-Jasnoch fot. Bartłomiej Kudowicz
Ponad stuletnia butelka po zielonogórskim piwie, równie stary tłuczek do mięsa - takie skarby znaleziono przy ul. Grobla podczas budowy kanalizacji.

TU BYŁ LAZARET

TU BYŁ LAZARET

Podczas budowy podłączenia gazowego pod zamkiem odkryto szereg aptecznych przedmiotów. Zdaniem specjalistów to dobitnie świadczy o tym, że na Zamku Piastowskim, gdy pod koniec XIX wieku pełnił on funkcję koszar, był lazaret.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o ciekawych znaleziskach na terenie Zamku Piastowskiego. Przypomnijmy, w nieznanym dotąd palenisku, wewnątrz zabytkowych murów odkryto wyjątkowe kafle. Najstarsze z nich mogą mieć nawet 500 lat!

Z tej okazji w Krośnie Odrz. pojawiła się kustosz Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Ale złożyła też wizytę z innego powodu. Trwają prace podziemne związane z montażem przyłączy kanalizacyjnych przy ul. Grobla. Przy każdej takiej okazji obecność specjalistów to konieczność. Choćby dlatego, że zawsze pod ziemią znajdzie się coś ciekawego.

Nie inaczej było i tym razem. Przedstawiciele muzeum oraz izby muzealnej przez cały tydzień wędrowali od wykopu do wykopu. Co rusz napotykając na niezwykłe rzeczy. - O, proszę - pokazuje z dumą fragment znalezionej posadzki opiekun izby muzealnej Jerzy Szymczak.

.

Cóż interesującego w tym kawałku? Otóż odbił się na nim fragment niemieckiej gazety. Czarno na białym widać datę - 1888 rok. Ale to nie jedyny eksponat odkopany w ubiegłym tygodniu.

- Butelka po zielonogórskim piwie ma na pewno ponad sto lat. Porcelanowy tłuczek do mięsa czy elementy fajki wodnej - to wszystko dla przeciętnego człowieka może nie mieć znaczenia. Dla nas to prawdziwe skarby - emocjonuje się Szymczak.

Prace podziemne mówią wiele o przeszłości miasta, nie tylko ze względu na znalezione eksponaty. Fachowcy uczą się historii Krosna Odrz., zaglądając do wnętrza wykopu i analizując poszczególne warstwy ziemi.

- Tu ziemia, jak się ją przekroi, wygląda jak tort - mówi obrazowo kustosz Julia Orlicka-Jasnoch. - Każdą jego warstwę można przyporządkować do konkretnego okresu, a nawet wydarzenia. Dla nas ta wiedza jest niezbędna. Choć ludziom często się wydaje, że nic nie ma, my z wykopalisk dowiadujemy się bardzo dużo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska