Zima wróciła, a wraz z nią wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Śpiewają harcerze, wykład o Jarockiej, wystawy, koncert SDM, zagra wojsko

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Wyjątkowy koncert z okazji 700-lecia uzyskania praw miejskich odbędzie się w sobotę 21 stycznia o 17, w hali CRS w Zielonej Górze. Wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.
Wyjątkowy koncert z okazji 700-lecia uzyskania praw miejskich odbędzie się w sobotę 21 stycznia o 17, w hali CRS w Zielonej Górze. Wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. fanpage zespołu
Pada, pada śnieg i temperatury nieco nas schłodziły, bo jak wiadomo "jak jest zima, to musi być zimno i takie jest odwieczne prawo natury", że zacytuję kultowy tekst z "Misia". Lubuskie placówki kultury zadbały jednak o nasze samopoczucie i oferują nam całe mnóstwo ciekawych wydarzeń. W sobotę w Zielonej Górze zagra Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, zaś w kolejny piątek w Gorzowie wystąpi jazzman Daryl Strodes ze swoją formacją. W Świebodzinie wystąpi legendarne "Stare Dobre Małżeństwo", a ZOK otworzy dwie arcyciekwe wystawy (w tym jedną w Bibliotece Norwida). W Drezdenku nie zabraknie kolęd, a w Krośnie Odrzańskim - Mediateka zorganizowała wykład o Irenie Jarockiej. Nie będziemy się zatem nudzić, a dni już coraz dłuższe.

ŚWIEBODZIN

Kolaż po staremu

W galerii „Na piętrze” Świebodzińskiego Domu Kultury, można oglądać świeżo otwartą wystawę kolażu analogowego, którego autorką jest Agnieszka Dobrzyńska. To artystka mieszkająca obecnie w Gorzowie Wielkopolskim. Pochodzi ze Strzelec Krajeńskich. Swoje prace prezentowała między innymi w “Centrum Kultury Niezależnej” podczas Nocnego Szlaku Kulturalnego w Gorzowie oraz w stowarzyszeniu „Sejf&Dym” podczas “Spotkania artystów i rękodzielników”. Prace celowo nie posiadają tytułów, aby odbiorca podjął się własnej ich interpretacji, a tym samym odszukał własne emocje. Wstęp wolny.

Opadły mgły

W piątek 27.01 o godz. 19 w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury wystąpi legendarna formacja „Stare Dobre Małżeństwo”. Zespół (jako duet) powstał jeszcze w 1983 roku, zaś w roku 1984 muzycy wzięli udział w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. „Wtedy grupa została po raz pierwszy została przedstawiona jako „Stare Dobre Małżeństwo”, gdyż, jak zauważył zapowiadający ich spiker, muzycy znają się i grają ze sobą tak długo, że można im przypisać takie określenie”. To najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce. Od przeszło trzech dekad jest prowadzony przez Krzysztofa Myszkowskiego (śpiew, gitara, harmonijka ustna) – charyzmatycznego pieśniarza, kompozytora i autora o studenckim rodowodzie. Towarzyszą mu Wojciech Czemplik – skrzypce i Tomasz Pierzchniak – kontrabas, gitara basowa. Występy SDM stanowią od lat atrakcję koncertową na niespotykaną dotąd skalę. SDM regularnie koncertuje w całej Polsce, zawitał też kilkakrotnie w Lubuskie. Ich największe przeboje to: „Opadły mgły, wstaje nowy dzień”, „Jak”, „Gloria”, „Na Brookliński Most”, „Czarny blues o czwartej nad ranem”, „Pod wielkim dachem nieba”, „Cudne manowce”, „Blues dla małej”, „Opadły mgły” czy „Bieszczadzkie anioły”, w większości do tekstów Edwarda Stachury. Dzięki grupie „Stare Dobre Małżeństwo”, jego poezję zna prawie każdy, kto choć trochę wędrował i śpiewał z innymi, w górskim (choć nie tylko) schronisku. Artyści zagrają także sporo utworów z płyty „Między Bogiem a prawdą”. Wstęp płatny.

MIĘDZYRZECZ

W piątek, 21 stycznia od 08 do 14 w Sali Kinowo-Widowiskowej Międzyrzeckiego Domu Kultury odbędzie się XIV Festiwal Piosenki Harcerskiej SIORBA 2023. Wstęp wolny.

DREZDENKO

W sobotę (21.01) o godz. 17, w sali widowiskowej Centrum Promocji Kultury w Drezdenku, odbędzie się koncert kolęd i pastorałek. Zagra Orkiestra Dęta CPK pod batutą Miłosza Buchowskiego. Towarzyszyć jej będą także soliści: Kinga Szymczak (wokal), Katarzyna Rabiej (instrumenty perkusyjne) oraz Jurij Wołoszyn (saksofon). Orkiestra zagra polskie kolędy oraz zagraniczne melodie świąteczne. W obecnym składzie od 2021 roku. Jej członkami są instruktorzy, którzy nauczają gry na instrumentach dętych blaszanych, drewnianych oraz perkusyjnych. Zespół aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i społecznym miasta i regionu, wzbogacając rocznice państwowe, a także uroczystości kościelne, imprezy miejskie i wiele festiwali towarzyskich. Jego repertuar obejmuje głównie utwory muzyki rozrywkowej, ale także marsze i pieśni patriotyczne oraz religijne. Wstęp wolny.

KROSNO ODRZAŃSKIE

W czwartek 26.01 o godz. 11, Mediateka-Biblioteka Publiczna w Krośnie Odrzańskim zaprasza na wykład słowno-muzyczny znanego lubuskiego znawcy kultury - Jana Czachora pt. „Irena Jarocka - życie i twórczość”. Ta wybitna piosenkarka znana jest z takich przebojów jak: „Gondolierzy znad Wisły”, „Wymyśliłam Cię”, „Motylem jestem”, „Kocha się raz” czy popularnych „Kawiarenek”. Była laureatką prestiżowych nagród na wielu światowych festiwalach piosenki. Wstęp wolny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Na jazzowo

W piątek, 27.01, o godz. 19.30 w Klubie Jazzowym „Pod Filarami” wystąpi Daryl Strodes z zespołem. To amerykański wokalista i gitarzysta specjalizujący się bluesie, muzyce funk i jazzie, mieszkający na stałe w Los Angeles. Koncertował w USA, Europie i Azji Południowo-Wschodniej. Daryl był nominowany do dwóch nagród Independent Music Awards, a jego utwory były notowane na prestiżowych listach przebojów np. „Honey” był aż 14 tygodni na liście “The New York Top 30 Reggae Charts/Top 100 Reggae Songs of 2010”, utwory „And Over and Over”, „It's a Physical Thing” i „Love When You Need It” - 8 tygodni na “European Danceteria Phat 50 Charts’, zaś „Can't Wait” na “Top 30” list przebojów Beatport. Podczas występów w Polsce towarzyszą mu doświadczeni polscy muzycy: Łukasz Gorczyca - bas, Tomek Dominik – perkusja, Bogdan Topolski – gitara. Wstęp płatny.

A może do Osterwy?

W najbliższy weekend w gorzowskim teatrze znajdzie się coś dla każdego, ponieważ aktorzy zagrają aż trzy różne popołudniowe spektakle. W piątek 20 stycznia o godz. 19:00 "MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ", w niedzielę 22 stycznia o godz. 15:00 "PIĘKNA I BESTIA", a o 19:00 na scenie kameralnej "TRZY RAZY PIAF". 

ZIELONA GÓRA

Koncert od wojska

Wyjątkowy koncert z okazji 700-lecia uzyskania praw miejskich odbędzie się w sobotę 21 stycznia o 17, w hali CRS w Zielonej Górze. Wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Zespół jest kontynuatorem ponad 100-letniej tradycji grup teatralno-estradowych działających przy Domach Żołnierza Polskiego w okresie II Rzeczpospolitej. Wtedy to, na osobistą prośbę Marszałka Józefa Piłsudskiego utworzono scenę żołnierską, na której „powinno się grać głównie sztuki optymistyczne i radosne, dające ludziom wiarę i nadzieję.” Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego jest największą instytucją artystyczną w Wojsku Polskim. Ma siedzibę w Warszawie.

Jasełka w parafii

Grupa teatralna działająca przy parafii św. Urbana I w Zielonej Górze zaprasza na współczesne Jasełka pt. „Bóg zadzwonił do drzwi”, które odbędą się w dniu 22 stycznia 2022 r. o godz. 11.00 w kościele parafialnym. Wstęp wolny.

Na gusła i nie tylko ... do Teatru

 • Piątek 20.01.2023 r. godz.19:00 Gusła – duża scena
  Spektakl „Gusła” powstał na podstawie II i fragmentów IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Światowej sławy reżyser Grzegorz Bral, twórca Teatru Pieśń Kozła, przełożył romantyczne arcydzieło klasyki polskiej na przejmujący, głęboko emocjonalny język teatru. „Gusła” wyrosłe z rytuału ku czci zmarłych dotykają tematu nie tylko żałoby i straty bliskiego człowieka, ale i ówczesnego kraju, wielkich ideałów. W pełni muzyczny spektakl z niebywałymi kostiumami Adama Łuckiego ściska za gardło i pomaga pojąć głęboki sens słów Mickiewicza. Reżyser Grzegorz Bral
 • Sobota 21.01.2023 r. godz.16:00 Królowa Śniegu (z PJM - Polski język migowy i AD-Audiodeskrypcja ) – scena kameralna
  Królowa śniegu na motywach baśni Hansa Christiana Andersena reżyseria, muzyka, projekty lalek Marek Sitarski scenografia Jakub Bitka przedział wiekowy: od 5 do 12 lat bajka, w luźny sposób nawiązująca do pierwowzoru.
  Królowa śniegu na motywach baśni Hansa Christiana Andersena. Bajka, wprowadza Widza w świat zaczarowanych lalek i krainę zimy. Nie zabraknie tu postaci Babci, Gerdy, Kaja Diabła Maestro i jego pomocników, a także samej Królowej Śniegu, Wrony, Rozbójniczki oraz Zbójów. Kluczem do magicznego świata staje się zaczarowana szafa wprowadzająca w zupełnie inną baśniową rzeczywistość. Reżyseria, muzyka, projekty lalek: Marek Sitarski. Scenografia: Jakub Bitka
 • Sobota 21.01.2023 godz.19:00 Gusła – duża scena
 • Niedziela 22.01.2023 r. godz.12:00 Od Wiosny Do Zimy - scena kabaretowa
  Spektakl powstaje z myślą o naj-najmłodszych widzach. O tych, którzy właśnie poznają świat, uczą się nazywać wszystko, co wokół siebie widzą. Jakie przeróżne tajemnice skrywa przyroda? Jakie są jej ulubione kolory? Jak lubi się zmieniać podczas każdej z czterech pór roku? Razem z bohaterami opowieści – Siostrą, Bratem i pewną niezwykłą Gąsienicą spróbujemy znaleźć odpowiedź na te i inne pytania. Dowiemy się, że każda zabawa może przerodzić się w teatr dzięki wyobraźni, ale przede wszystkim, że teatr jest doskonałym miejscem, aby dobrze się bawić i przyjemnie spędzić czas. W przedstawieniu postacie sceniczne często nawiązują bezpośredni kontakt z widzami, a spektakl dzięki barwnej scenografii, zabawnym lalkom i przyjemnym dla ucha piosenkom jest propozycją dla wszystkich widzów, którzy lubią się miło bawić, w tym również dla dzieci, dla których będzie to pierwsza wizyta w teatrze. Reżyseria: Katarzyna Kawalec
 • Niedziela 22.01.2023, godz.14:00 Królowa Śniegu - scena kameralna
 • Niedziela 22.01.2023, godz.18:00 Gusła (z PJM - Polski język migowy i AD-Audiodeskrypcja ) – duża scena

Zielonogórski Ośrodek Kultury daje na dwie wystawy

Uczniowie malują w stylu Makowskiego

W poniedziałek 23.01 o godz. 17, z inicjatywy ZOK-u, w Galerii Młodych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, nastąpi wernisaż wystawy „Zielony Balonik” inspirowanej dziełami Tadeusza Makowskiego. Ukazują one sceny z życia codziennego, zajęcia domowe, zabawy i radości dziecięce. Te wszystkie tematy są bliskie grupie plastycznej „Szkolny Salonik Sztuki” działającej przy Szkole Podstawowej nr 18 w Zielonej Górze, zafascynowanej także twórczością rodziny Kossaków. Tadeusz Makowski był jednym z najwybitniejszych twórców polskich pierwszej połowy XX w. W 1902 roku, rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a po pierwszym roku nauki na UJ zapisał się także do krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiował tam malarstwo w pracowni Jana Stanisławskiego oraz rysunek u Józefa Mehoffera. Zafascynował się także sztuką „Młodej Polski”, szczególnie Stanisława Wyspiańskiego i Witolda Wojtkiewicza. Po ukończeniu studiów wyjechał do Paryża, gdzie pozostał już na zawsze. Zaprzyjaźnił się z Le Fauconnierem, jednym z czołowych przedstawicieli kubizmu. Będąc pod ich wpływem, Makowski malował obrazy kubistyczne: martwe natury, pejzaże, a nawet portrety. Tworzył ponadto w duchu „naiwnego realizmu”. Powstały wtedy cykle pejzaży i scen rodzajowych, charakteryzujące się wyjątkowo żywą kolorystyką, a także motywy dziecięce. Makowski malował jednak głównie dzieci wiejskie. Pod koniec życia doszła jeszcze tematyka muzyczna oraz portrety choć już osób dorosłych, często alegoryczne. Francuski malarz Roger Brielle mówił o Makowskim: „Jego płótna żyją przede wszystkim dziwnym światłem, które ożywia, światłem tajemniczym, feerycznym, świadczącym o mądrej technice, precyzyjnym warsztacie, o pracowitych i owocnych rozmyślaniach malarza nad wszystkimi środkami i możliwościami, nad wiecznym cudem koloru”. Wystawa zagości do 20. lutego.

Babie lato w Hydrogalerii

We wtorek 24.01 o godz. 17, już w Hydrogalerii (przy ul. Festiwalowej 3) nastąpi otwarcie wystawy najnowszych prac plastycznych grupy „Babie Lato”. Nie było tym razem zadanego tematu, wskazanej techniki czy formy. Artyści prezentują dlatego swoje bieżące zainteresowania malarskie. Grupa powstała we wrześniu 2003 r. i skupia twórców nieprofesjonalnych, którzy systematycznie spotykają się w Zielonogórskim Ośrodku Kultury na zajęciach warsztatowych, na które często zapraszani są artyści tworzący w różnych technikach plastycznych. Twórcy często szukali inspiracji podczas plenerów malarskich. Ich prace były wielokrotnie pokazywane na wystawach grupowych i indywidualnych, w tym za granicą. Tradycją stały się już deptakowe plenery pt. „Natura moich okolic” organizowane w lipcu, w ramach „Lata Muz Wszelakich”. Grupa ma charakter otwarty i wciąż poszukuje nowych członków, którzy wspólnie zachcą dzielić twórcze pasje i rozwijać się w kierunku sztuk plastycznych. Wstępy wolne.

ZIELONA GÓRA-STARY KISIELIN

Gotujemy z babcią i dziadkiem

ZOK Filia Stary Kisielin zaprasza w piątek 20 stycznia o godz. 17.00, na warsztaty kulinarne, podczas których wspólnie zostaną przygotowane najlepsze drożdżówki, takie jak od babci! Drużyny (dziadkowie i wnuki) są proszeni o wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 880 227 787, ilość miejsc ograniczona.

Wilki z gitarami w pałacu

ZOK Filia w Starym Kisielinie zaprasza w piątek 27.0 o godz. 18, na koncert formacji "WILK STRUNOWY". To nowy innowacyjny projekt muzyków znanych z lubuskich zespołów muzycznych. Bracia Jatczakowie obsługują tym razem akustyczne instrumenty strunowe oraz instrumenty klawiszowe grając jednocześnie na modyfikowanych zestawach perkusji i instrumentach perkusyjnych. Muzycy zaprezentują własną twórczość oraz akustyczne interpretacje utworów tuzów gitary elektrycznej. W nowych niespotykanych odsłonach zabrzmią utwory m. in. Santany, Blackmora, Satrianiego i innych elektrycznych szarpidrutów. Spędź z nami ten miły wieczór. 

WYDARZY SIĘ

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

 • 21.01. - XIV Festiwal Piosenki Harcerskiej „SIORBA”, Międzyrzecki Ośrodek Kultury,
 • 21.01. - Koncert sekcji wokalnej i baletowej ŚDK, Świebodziński Dom Kultury,
 • 21.01. – Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, CRS, Zielona Góra,
 • 21.01. – Koncert „The Boogie Boys”, The Droshkoov Theatre, Zielona Góra,
 • 23.01. - Pokazy taneczne grup Hip-Hop`owych, Świebodziński Dom Kultury,
 • 23-28.01 – Pokaz „Ukraina w filmie”, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra,
 • 26.01. – Spektakl „Szkoła latania”, Żarski Dom Kultury,
 • 26.01. - Wernisaż - Malarstwo Józefa Wierzbickiego, ZOK Filia w Starym Kisielinie,
 • 27.01. - Koncert formacji „Wilk Strunowy”, ZOK Filia w Starym Kisielinie,
 • 27.01. – Wieczór z muzyką latino, Art Cafe, Gorzów Wlkp.,
 • 28.01. - Koncert Karnawałowy w wykonaniu Gorzowskiej Orkiestry Dętej oraz solistów, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
 • 29.01. – Koncert „Meteoroids”, Sulechowski Dom Kultury,
 • 29.01. – Finał WOŚP,
 • 4.02. – Koncert śpiewającej rodziny Kaczmarek, Świebodziński Dom Kultury,
 • 11.02. – Koncert „Queen symfonicznie”, Sala MCM FZ, Zielona Góra,
 • 16-19.03. –Tango Festiwal, Szkoła Tańca Studio Dance Club, Zielona Góra,
 • 16.03 – „Siesta w drodze” – Koncert Fábii Rebordão, Nowosolski Dom Kultury,
 • 18.02 – Koncert „Projekt Zaucha”, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.,
 • 24.02. – Koncert Skubisz / Lemańczyk Cooperation - Stories about life and love, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.,
 • 25.03. – Występ kabaretu „Smile”, Żagański Pałac Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie