Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimowe manewry pod wodą. Tak się szkolą wojskowi nurkowie [ZDJĘCIA]

oprac. (dab)
W szkoleniu uczestniczą żołnierze 5 Kresowego batalionu saperów, który jest jednym z ogniw 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. To elitarna grupa wykonująca zadania pod wodą. Zajmują się przede wszystkim rozpoznaniem inżynieryjnym. Wykrywają i rozpoznają przeszkody podwodne oraz zatopiony sprzęt. Pluton nurków przygotowuje i zabezpiecza także wodne przeprawy pojazdów międzyrzeckiej brygady. M.in. lokalizują miejsca na linii brzegowej, które zapewniają transporterom rosomak sprawny wyjazd
W szkoleniu uczestniczą żołnierze 5 Kresowego batalionu saperów, który jest jednym z ogniw 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. To elitarna grupa wykonująca zadania pod wodą. Zajmują się przede wszystkim rozpoznaniem inżynieryjnym. Wykrywają i rozpoznają przeszkody podwodne oraz zatopiony sprzęt. Pluton nurków przygotowuje i zabezpiecza także wodne przeprawy pojazdów międzyrzeckiej brygady. M.in. lokalizują miejsca na linii brzegowej, które zapewniają transporterom rosomak sprawny wyjazd 17. WBZ
Nurkowie z międzyrzeckiej brygady rozpoczęli dwutygodniowe szkolenie, podczas którego trenują m.in. wykrywanie podwodnych przeszkód.

W szkoleniu uczestniczą żołnierze 5 Kresowego batalionu saperów, który jest jednym z ogniw 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. To elitarna grupa wykonująca zadania pod wodą. Zajmują się przede wszystkim rozpoznaniem inżynieryjnym. Wykrywają i rozpoznają przeszkody podwodne oraz zatopiony sprzęt. Pluton nurków przygotowuje i zabezpiecza także wodne przeprawy pojazdów międzyrzeckiej brygady. M.in. lokalizują miejsca na linii brzegowej, które zapewniają transporterom rosomak sprawny wyjazd z wody.

Każdy dzień szkoleniowy jest inny. Jedyną niezmienną rzeczą są procedury. Nurkowie muszą je znać „kropka w kropkę”. Woda to żywioł, który może nieść ze sobą niebezpieczne zdarzenia, dlatego tak ważne jest, aby każdy żołnierz wiedział, co robić i jak pomóc koledze z sekcji.

Poranek nurkowie rozpoczynają od ćwiczeń w komorze dekompresyjnej. Następnym przedsięwzięciem jest przygotowanie sprzętu. - Nie określamy limitu czasowego do przygotowania się do zadania. Każdy z nurków musi być pewny, że jego sprzęt jest sprawny. Kierujemy się zasadą osiągnięcia gotowości do realizacji zadania na określoną godzinę. Nie mniej jednak, podczas szkolenia dążymy żeby czas ten nie przekraczał 15 minut. Należy pamiętać, że w tej profesji najważniejsze jest bezpieczeństwo i to ono wyznacza nam realny czas działania – zaznacza kierownika zgrupowania.

Jednym z elementów szkolenia jest pływanie na azymut, podczas którego muszą trafić w wybrany punkt z dokładnością trzech metrów. To trudne zadanie na powierzchni, a tym bardziej pod wodą, gdzie widoczność jest ograniczona.

Celem dowódcy jest to, aby wszyscy nurkowie mogli w każdej chwili zstąpić kolegów. Saper musi potrafić współdziałać z każdym żołnierzem z zespołu. - Nasza służba to duże wyzwanie. Ciągła samodyscyplina polegająca na licznych szkoleniach i treningach. Każdy z nas ma świadomość, że musi być dobry w tym co robi, ponieważ pod wodą nie mam miejsca na błędy – dodaje kierownik zajęć.

Wiosną nurkowie batalionu saperów sprawdzą swoje umiejętności podczas renowacji pomostu na Jeziorze Rakowym wykorzystywanego podczas szkolenia żołnierzy 17. WBZ.

Zobacz też wideo z zimowej kąpieli Morsów ze Skwierzyny i Międzyrzecza

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto