Zimowe zagrożenie w Zielonej Górze - nieodśnieżone schody wieczorową porą

Agnieszka Sobiak
Agnieszka Sobiak
Nieodśnieżone schody stanowią realne niebezpieczeństwo. Zwłaszcza wieczorem.
Nieodśnieżone schody stanowią realne niebezpieczeństwo. Zwłaszcza wieczorem. Agnieszka Sobiak
Udostępnij:
Zimą nie jest trudno o wypadek. Nieodśnieżone schody i chodniki stwarzają dodatkowe zagrożenie. Jeżeli dojdzie do wypadku mamy możliwości zgłoszenia tego faktu do odpowiednich instytucji, w zależności od miejsca, w którym to się stało.

Nie tylko kierowcy i służby drogowe są co roku zaskakiwane przez zimę. Okazuje się, że taki problem dotyka również właścicieli i zarządców nieruchomości. Ulegając wypadkowi na nieodśnieżonych schodach, czy chodnikach musimy wiedzieć komu to zgłosić i kto wypłaci nam ewentualne odszkodowanie.

Widzisz zagrożenie? Zgłoś je

O ile chodniki i schody umiejscowione bezpośrednio przy instytucjach nie nastręczają trudności przy zgłaszaniu tego typu wydarzeń, o tyle ustalenie osób odpowiedzialnych za odśnieżanie osiedli nie jest już tak oczywistą sprawą. Jeżeli obawiamy się, że dotknie nas nieszczęśliwe zdarzenie z powodu zaniedbania w kwestii odśnieżania i zabezpieczania śliskich nawierzchni musimy najpierw zorientować się, do kogo przynależy teren, na którym zdarzenie miało miejsce. Na właścicielach posesji prywatnych ten obowiązek ciąży w obrębie ich działek.

Z informacji uzyskanych z działu techniczno - eksploatacyjnego przy ul. Morelowej 33, możemy dowiedzieć się, że:

- Jeżeli coś się wydarzy jest kilka rzeczy, które możemy zrobić. Mieszkańcy często nie wiedzą, do jakiego osiedla przynależą. Przede wszystkim musimy mieć świadomość, gdzie znajduje się nasza administracja, do której biura zgłoszeń możemy takie zajście zgłosić. Wszystko rozstrzyga się na podstawie tego, czy teren jest nasz czy nie. Jeżeli tak, to zgłoszenie zostaje przyjęte i administracja zajmuje się sprawą. Drugą możliwością jest skontaktowanie się z Zarządem Głównym, po czym sprawa zostanie przekierowana do odpowiedniej jednostki.

Za tereny wokół wspólnot odpowiedzialni są zarządcy. Wiele prac, w tym odśnieżanie, jest zlecanych firmom zewnętrznym.

- Jeżeli zdarzenie będzie miało miejsce na terenie wspólnoty, to najpierw należy udać się do zarządcy wspólnoty. Wtedy zarządca określi do kogo należy teren i kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie - mówi Wioletta Jodko Zarządca nieruchomości GOTAN Technik.

A kiedy do Straży Miejskiej? Zawsze

- Mieszkańcy mogą się zgłaszać w każdym przypadku. Jesteśmy organem, który może dyscyplinować zarządcę, czy właściciela prywatnej posesji do usuwania lodu czy śniegu z chodnika, który do niego należy. Dodatkowo mamy przepis - Ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, z której wynika, że jak chodnik jest miejski, ale przylega bezpośrednio do posesji to obowiązek odśnieżania go należy do właściciela posesji - mówi inspektor Paweł Mikołajczyk - W takich przypadkach reagujemy wyznaczając termin do odśnieżenia. Reagujemy też w przypadku nawisów śnieżnych czy sopli, zabezpieczając takie miejsce i obligujemy zarządców do usunięcia.

WIDEO: Zima w mieście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie