Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zintegrowany System Kwalifikacji ułatwi zmianę zawodu i miejsca pracy. Łatwiej też znajdziesz pracę za granicą

red.
We wtorek, 12 lutego, w siedzibie OPZL w Zielonej Górze odbyła się konferencja prasowa na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Udział w niej wzieli: Agnieszka Demichowicz – specjalista ds. badań i analiz, doradca regionalny ZSK w woj. lubuskim, Sławomir Kozieł – główny specjalista ds. badań i analiz, doradca regionalny ZSK w woj. lubuskim, Marek Cebula - prezes Związku Gmin Województwa Lubuskiego Jarosław Nieradka - dyrektor biura Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
We wtorek, 12 lutego, w siedzibie OPZL w Zielonej Górze odbyła się konferencja prasowa na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Udział w niej wzieli: Agnieszka Demichowicz – specjalista ds. badań i analiz, doradca regionalny ZSK w woj. lubuskim, Sławomir Kozieł – główny specjalista ds. badań i analiz, doradca regionalny ZSK w woj. lubuskim, Marek Cebula - prezes Związku Gmin Województwa Lubuskiego Jarosław Nieradka - dyrektor biura Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Gazeta Lubuska
Przeciętny dojrzały człowiek przynajmniej kilka razy zmieniał pracę i imał się różnych zajęć. Niektórzy zaczynali od prac sezonowych czy dorywczych, inni stopniowo pięli się po szczeblach kariery. Na każdym etapie zawodowego życia nabywali umiejętności, których jednak nie mogą potwierdzić. Zintegrowany System Kwalifikacji ma to zmienić. Pozwoli na certyfikowanie umiejętności zdobywanych przez lata. Tak więc powrót do wykonywanego dawniej zawodu będzie o wiele łatwiejszy.

Przeciętny dojrzały człowiek przynajmniej kilka razy zmieniał pracę i imał się różnych zajęć. Niektórzy zaczynali od prac sezonowych czy dorywczych w szkole lub podczas studiów, inni stopniowo pięli się po szczeblach kariery. Na każdym etapie zawodowego życia nabywali umiejętności, których jednak nie mają udokumentowanych. Zintegrowany System Kwalifikacji ma to zmienić. Pozwoli na certyfikowanie umiejętności zdobywanych przez lata. Tak więc powrót do wykonywanego dawniej zawodu będzie o wiele łatwiejszy.

Są też inne zalety. – System funkcjonuje w wielu krajach europejskich – mówi Agnieszka Demichowicz, specjalista ds. badań i analiz, doradca regionalny Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w wojwództwie lubuskim. – Dzięki niemu możliwe będzie porównywanie kwalifikacji zawodowych nadawanych w Polsce i w innych krajach. Będzie wiadomo, co osoba z danym certyfikatem potrafi wykonywać.

Marek Cebula, prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego na nowy system patrzy okiem samorządowca. – Przedsiębiorcy, którzy chcą inwestować w gminie, zazwyczaj sprawdzają lokalny rynek pracy. Dzięki systemowi łatwiej będzie zdobyć informacje na temat kwalifikacji zawodowych ewentualnych pracowników.

- W stosunkowo krótkim czasie będzie można potwierdzić kwalifikacje, które zdobył każdy z nas. System ułatwi przedsiębiorcom proces rekrutacyjny, a pracownikom zmiane ścieżki zawodowej – podkreśla Jarosław Nieradka, dyrektor biura Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej

Czym jest Zintegrowany System Kwalifikacji?

Wdrażany obecnie w Polsce Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) to odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku pracy i w światowej gospodarce. System wspiera weryfikację umiejętności, które nabywamy przez całe życie – także podczas samodzielnej nauki poza szkołą czy uczelnią. ZSK ma przynieść wymierne korzyści zarówno polskim pracownikom, jak i pracodawcom, tworząc nowe możliwości rozwoju zawodowego i uzupełniając istniejące na rynku luki kompetencyjne.

Zintegrowany System Kwalifikacji to rozwiązanie systemowe, które umożliwi Polakom lepsze wykorzystywanie posiadanej wiedzy, kompetencji i umiejętności oraz zwiększy ich szanse na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Ideą przyświecającą wielu rozwiązaniom obecnym w ZSK jest przekonanie, że warto uczyć się przez całe życie oraz korzystać z nabytych w ten sposób kompetencji na polu zawodowym. Dzięki ZSK wiedza zdobyta podczas samodzielnej nauki czy szkoleń będzie już nie tylko powodem do wewnętrznej satysfakcji, ale także realnym atutem podczas procesu rekrutacyjnego.

W powstawanie ZSK zaangażowani są reprezentacji poszczególnych branż, po to aby system nie funkcjonował w oderwaniu od realiów rynku. Prace nad jego rozwojem odbywają się zarówno na poziomie centralnym, jak i lokalnym. Stworzono regionalne punkty konsultacyjne, w których eksperci udzielają informacji na temat systemu kwalifikacji, sposobu jego działania, a także kroków, jakie należy podjąć, by zaangażować się w jego rozbudowę.

We wtorek, 12 lutego, w siedzibie OPZL w Zielonej Górze odbyła się konferencja prasowa na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
We wtorek, 12 lutego, w siedzibie OPZL w Zielonej Górze odbyła się konferencja prasowa na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Gazeta Lubuska

Jak to działa?

Zintegrowany System Kwalifikacji gromadzi, opisuje i porządkuje informacje na temat kwalifikacji, które możemy uzyskać w dowolny sposób. Każda kwalifikacja (np. tworzenie witryn internetowych), czyli zespół wiedzy, umiejętności i kompetencji, jest dokładnie opisana – wskazane jest, co należy wiedzieć i umieć, żeby uzyskać formalne potwierdzenie dla takiej kwalifikacji i otrzymać certyfikat. Do każdej kwalifikacji przyporządkowany jest także właściwy poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji, dzięki czemu można porównać je z kwalifikacjami nadawanymi w innych krajach. Kwalifikacje uzyskiwane w Polsce stają się więc rozpoznawalne w Europie, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć pracę za granicą lub udowodnić kompetencje swojej kadry przed zagranicznym kontrahentem.

– Dzięki ZSK możliwe staje się potwierdzenie umiejętności, wiedzy i kompetencji, które zdobywamy poza szkołą, np. ucząc się online. To bardzo ważne dla rozwoju zawodowego, szczególnie dziś, kiedy rynek często wymaga od nas szybkich zmian np. przekwalifikowania się, zdobycia nowych kompetencji czy bardzo cenionej wielozadaniowości. Z kolei pracodawcy potrzebują pracowników, którzy mogą pochwalić się wiarygodnymi, udokumentowanymi kwalifikacjami – mówi Grzegorz Maryniec, rzecznik prasowy Instytutu Badań Edukacyjnych. – System przyniesie więc korzyści każdej ze stron. Dlatego zależy nam na zaangażowaniu pracodawców i organizacji branżowych w tworzenie nowych kwalifikacji, a potencjalnych pracowników zachęcamy do przystępowania do procesów certyfikacji – dodaje.

Bezbłędna rekrutacja i kompetentny zespół

Konkurencyjność firm w wielu branżach opiera się w dużej mierze na kwalifikacjach i profesjonalizmie kadry pracowniczej. W tym kontekście kluczowe jest perfekcyjne zbudowanie zespołu – tak, by składał się z pracowników profesjonalnych i efektywnych, o odpowiednim doświadczeniu i umiejętnościach.

Odpowiedzią jest ZSK. Dzięki precyzyjnemu opisowi kwalifikacji w systemie, dla pracodawcy staje się jasne, jakie umiejętności posiada pracownik mogący pochwalić się daną kwalifikacją, czego można od niego oczekiwać i co wniesie do firmy. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie błędów podczas rekrutacji, a także jej przyspieszenie. Efekt: pracodawca szybko i precyzyjnie kompletuje kompetentny, dobrze dobrany zespół o wiarygodnych kwalifikacjach. Ma to bezpośredni wpływ na efektywną realizację zadań w firmie, a co za tym idzie − konkurencyjność na rynku.

Maksymalizacja możliwości i aktywizacja zawodowa

Korzyści, jakie niesie za sobą Zintegrowany System Kwalifikacji dla potencjalnego pracownika mogą być rozpatrywane na różnych płaszczyznach: zawodowej, społecznej oraz psychologicznej. Po pierwsze, potwierdzając formalnie swoje umiejętności stajemy się bardziej pożądanym pracownikiem – certyfikat możemy traktować jako atut podczas rekrutacji, ponieważ pracodawca może być pewien naszych kompetencji. Po drugie, dzisiejszy rynek pracy wymaga elastyczności – istnieje konieczność dostosowywania swoich kwalifikacji do jego potrzeb. Niektóre zawody zamierają, powstają inne, a dużą część kompetencji z nimi związanych nabywamy samodzielnie – brakuje nam więc formalnego potwierdzenia naszych umiejętności. Po trzecie, dzięki posiadaniu certyfikatu pracownik staje się bardziej pewny siebie, chętniej aktywizuje się na rynku pracy. Jest świadom, że jego wiedza ma wymiar realny i mierzalny.

Włącz się w tworzenie systemu w Lubuskiem!

Prace nad rozwojem Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce prowadzone są przez Instytutu Badań Edukacyjnych.
Agnieszka Demichowicz – doradca regionalny ZSK na województwo lubuskie, która korzysta z gościnności OPZL w Zielonej Górze, zaprasza do współpracy przy certyfikacji przedsiębiorców i firmy prowadzące wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia.

Zachęca też chętnych do uzyskania certyfikatu, aby w pierwszj kolejności zaglądali na stronę: rejestr.kwalifikacje.gov.pl. W tej chwili wdrożonych jest 150 kwalifikacji i cały czas prowadzone są prace nad następnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska