Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złe wieści dla fanów jazzowego pianisty Adama Makowicza

(hak)
fot. Archiwum FZ
Jeśli lubisz tego słynnego pianistę, a nie masz jeszcze biletu, to możesz liczyć na wejściówkę tylko z nieodebranej rezerwacji. Koncert w piątek w Filharmonii Zielonogórskiej.

W piątek, 6 listopada, o 19.00 w Filharmonii Zielonogórskiej wraz z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Czesława Grabowskiego, wystąpi wybitny pianista jazzowy Adam Makowicz. W koncercie zatytułowanym "Makowicz gra Chopina" usłyszymy: A. Głazunowa - Chopinianę op.46 oraz jazzowe opracowania utworów Chopina na fortepian i orkiestrę.

Adam Makowicz - legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista, który nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie oraz z największymi muzykami współczesnymi. Autor kompozycji na kwartet smyczkowy i trio jazzowe, wielu utworów pianistycznych, ponad 100 krótkich kompozycji jazzowych, a także muzyki do dwóch krótkich filmów.

W Polsce grał z Tomaszem Stańką we wspólnie założonym w 1962 r. zespole Jazz Darings, uważanym za pierwsze europejskie combo jazzowe, a następnie u Andrzeja Kurylewicza, Zbigniewa Namysłowskiego, Michała Urbaniaka, Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Grywał z Urszulą Dudziak, sam komponował. W połowie lat 70. grywał coraz więcej solo, zyskując coraz większą sławę i uznanie.

W 1977 roku, z rekomendacji Benny’ego Goodmana oraz popularyzatora jazzu - Willisa Conovera, legendarny producent John Hammond zaprosił go na 10-tygodniowe tournee po USA. W tym czasie Makowicz nagrał solową płytę dla CBS Columbia - "Adam". Rok później Makowicz pojechał do USA po raz drugi, tym razem na 6-miesięczny kontrakt, który został przedłużony. Od 1978 roku nowojorski Manhattan stał się jego stałym domem.

Po wprowadzeniu w Polsce w 1981 r. stanu wojennego, wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w USA, wziął udział w emitowanym na cały świat programie telewizyjnym zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Ronalda Reagana "Żeby Polska była Polską".

W Stanach grał z największymi muzykami takimi jak Benny Goodman, Herbie Hancock, Earl Hines, Freddie Hubbard, Sarah Vaughan, Teddy Wilson i George Shearing. Bardzo wysoko przez recenzentów został oceniony występ w duecie z Leszkiem Możdżerem w Carnegie Hall we wrześniu 2004 r.

Poza utworami jazzowymi, ma w swoim repertuarze także klasykę, szczególnie Chopina, którym "nasiąkł" w młodości, jak sam mówi, i którego czuje po jazzowemu jak nikt inny. W USA wydał płytę poświęconą muzyce Chopina w interpretacji jazzowej, jedyną amerykańską płytę tego rodzaju w całości poświęconą temu kompozytorowi. Gra także muzykę G. Gershwina, I. Berlina, J. Kerna i C. Portera.

Bilety na piątkowy koncert (50 zł i 45 - ulgowe) - tylko z nieodebranych rezerwacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska