Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złodzieje obrazów Nowosielskiego zatrzymani w Słubicach!

(pik)
Złodzieje dzieł Nowosielskiego wpadli w ręce policji w Słubicach.
Złodzieje dzieł Nowosielskiego wpadli w ręce policji w Słubicach. Piotr Jędzura / Archiwum
To informacja z ostatniej chwili. Policja potwierdza, że dzisiejszej nocy przeprowadziła akcję zatrzymania sprawców kradzieży obrazów z domu zmarłego artysty malarza Jerzego Nowosielskiego.

Lubuscy policjanci potwierdzają jedynie, że taka akcja na terenie naszego województwa miała miejsce. Nie była jednak realizowana przez policjantów z naszego regionu. Złodziei zatrzymali policjanci z Krakowa.

- Potwierdzam, że akcja była prowadzona od wczorajszego popołudnia przez całą noc aż do dzisiejszego poranka. Zatrzymaliśmy w sumie pięć osób: czterech mężczyzn i jedną kobietę - mówi kom. Katarzyna Cisło z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że dwie osoby wpadły w ręce policji w Słubicach. Policjanci potwierdzają też, że cała piątka była już wcześniej karana, między innymi na kradzieże i kradzieże z włamaniem.

Jerzy Nowosielski był wybitnym malarzem. Między 22, a 23 lutego, zaledwie kilkadziesiąt godzin po jego śmierci do domu, w którym mieszkał artysta, ktoś się włamał. - Ukradziono stamtąd kilkanaście dzieł i rzeczy osobiste malarza - mówi K. Cisło. Konkretnie chodzi o dziesięć obrazów i dwie ikony. Policja zatrzymania określa jako "strzał w dziesiątkę". W czasie zatrzymania nie udało się jednak odzyskać skradzionych obrazów, policjanci zapewniają jednak, że są już na ich tropie.

Jerzy Nowosielski od lat zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich malarzy, a to za sprawą swojej odrębności. Wychowany w kulturze najpierw greckokatolickiej, potem prawosławnej, przenosił ten rodzaj duchowości do swoich prac. W powojennym Krakowie bardzo szybko znalazł się w kręgu Tadeusza Kantora, co miało wpływ na jego malarstwo, zwłaszcza na abstrakcję.

Wśród ulubionych tematów malarskich były cykle sportowe, jak "Pływaczki", "Koszykarki", "Tenisistki". Innym ulubionym i stale pojawiającym się motywem były cerkiewki. Poza tym zajmował go akt, malował także martwe natury i w początkowej fazie twórczości abstrakcją.

Artysta wypracował sobie momentalnie rozpoznawalny styl. Jego postaci to wysokie, nienaturalnie szczupłe kobiety z małym biustem, o których krytycy pisali, że kojarzą się w płótnami Amadeo Modiglianiego. Także przy innych tematach malarskich trudno pomylić płótna Jerzego Nowosielskiego z kimkolwiek innym

Odrębną sferą jego działań twórczych było pisanie ikon - bo tak się w prawosławiu o procesie tworzenia tych obrazów mówi. Artysta pozostawił po sobie także arcydzieło architektury sakralnej - śliczną cerkiew w Białym Borze na Pomorzu zachodnim. Budynek zaprojektował architekt Bogdan Kotarba, a cały wystrój zaprojektował właśnie Jerzy Nowosielski.

Zajmował się także duchowością ikony. Napisał "Inność prawosławia", ukazała się także książka "Wokół ikony. Rozmowy z Jerzym Nowosielskim".
Za swoje osiągnięcia artystyczne został odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Cykl "Pływaczki" Polski Komitet Olimpijski nagrodził Srebrnym Wawrzynem. Miał także Medal św. Marii Magdaleny - najwyższe odznaczenie polskiej Cerkwi prawosławnej.

Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska