Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złoto dla Kacpra Pioruna za teoretyczne maty

Robert Gorbat 95 722 69 37 [email protected]
Kacper Piorun jest już arcymistrzem w rozwiązywaniu zadań szachowych. Ma nadzieję zdobyć ten tytuł także w klasycznej grze.
Kacper Piorun jest już arcymistrzem w rozwiązywaniu zadań szachowych. Ma nadzieję zdobyć ten tytuł także w klasycznej grze. prywatne archiwum Kacpra Pioruna
- Rozwiązywanie zadań pomaga w tradycyjnych szachach, bo umożliwia rozwijanie wyobraźni - zapewnia 20-letni Kacper Piorun z KSz Stilon Gorzów Wlkp. Kilka dni temu zdobył w tej pierwszej specjalności tytuł najlepszego na świecie.

Zawodnikiem gorzowskiego klubu Kacper Piorun stał się oficjalnie trzy lata temu. - Podczas mistrzostw Europy w Czarnogórze otrzymałem propozycję, by przejść do KSz Stilon - wspomina. - Nie zastanawiałem się długo. Przyznam, że Gorzów odwiedziłem do tej pory zaledwie dwa razy. Urodziłem się w Skierniewicach, a od siódmego roku życia mieszkam w Łowiczu.

Kacper - na co dzień student drugiego roku kierunku ekonomiczno-matematycznego na Uniwersytecie Warszawskim - jest jedną z podpór ekstraklasowej drużyny KSz Stilon. Ze swoim rankingiem 2.514 pkt. plasuje się obecnie na 25. miejscu w Polsce. Od kilku dni dzierży też tytuł mistrza świata w rozwiązywaniu zadań szachowych. Zdobył go we włoskim Jesi podczas Kongresu Kompozycji Szachowych.

- W mistrzostwach wystartowało stu zawodników z 11 krajów - informuje czempion. - Rywalizowaliśmy przez dwa dni, po trzy godziny dziennie. Podczas sześciu rund rozwiązywaliśmy zadania z sześciu zakresów tematycznych.
Laika mogą przerazić tematy, przerabiane przez tęgie, szachowe głowy. Pierwszym były maty w dwóch posunięciach. Drugim - maty w trzech posunięciach. Trzecim - zadania typu białe zaczynają i remisują lub wygrywają. Czwartym - maty pomocnicze. Piątym - maty w większej liczbie posunięć niż trzy. I wreszcie szóstym - samomaty. Wszystkie łamigłówki wymyślili tak zwani kompozytorzy.

- Zadania z założenia są nietypowe - wyjaśnia Kacper. - Zdarzają się w nich pozycje, które praktycznie nie występują w normalnej grze. Rozwiązując je, rozwijamy jednak naszą szachową fantazję. To pożyteczne zajęcie, nie pochłaniające tak dużo czasu, jak klasyczna gra. Mówiąc innymi słowy: zadania i szachy wzajemnie sobie pomagają.

Po mistrzostwach we Włoszech Kacper ma tytuł arcymistrza w rozwiązywaniu zadań szachowych i zajmuje 18. miejsce w światowym rankingu. - Marzę, by takie wyżyny, czyli ranking 2.700 i miano arcymistrza osiągnąć także w tradycyjnych szachach - wyznaje. - To wymaga jednak czasu i cierpliwości. Przede mną jeszcze długa droga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska