Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złóż życzenia winiarce Emmie. Znajdą się one pod pomnikiem, który ma być gotowy na Winobranie

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Regionalista Tomasz Czyżniewski z miniaturką rzeźby winiarki Emmy
Regionalista Tomasz Czyżniewski z miniaturką rzeźby winiarki Emmy Jacek Katos
Każdy z nas może zostawić swój ślad dla potomnych. Jak? Pisząc życzenia winiarce Emmie. Zostaną one włożone do specjalnej tuby, która znajdzie się pod pomnikiem. A ten ma być gotowy do tegorocznego Winobrania.

- Kiedy powróci pomnik winiarki Emmy, który stał w dawnej Zielonej Górze na skwerze u zbiegu ulic: Chrobrego i al. Niepodległości - pyta Irena Sabaczuk z Zielonej Góry. I przypomina, że to zwycięskie zadanie z budżetu obywatelskiego 2018. Okazuje się, że trwa przetarg na wykonanie części kamiennej obelisku. Rzeźbą już tworzy Artur Wochniak. Wszystko ma być gotowe na Winobranie.

Zielonogórzanie zagłosowali na rekonstrukcję pomnika winiarki Emmy

Pomysł rekonstrukcji pomnika o winiarskich tradycjach miasta podsunął regionalista Tomasz Czyżniewski, który na łamach miejskiego Łącznika Zielonogórskiego przybliża mieszkańcom dawne dzieje miasta. Zielonogórzanom propozycja bardzo się spodobała. Nic więc dziwnego, że w okręgu piątym (miasto podzielono na okręgi i każdy rejon dostał swój kawałek "tortu" z budżetu obywatelskiego), zagłosowało 526 osób. Najwięcej w całym okręgu.

Rzeźba winiarki Emmy z brązu, a część kamienna z piaskowca

Jak mówi Tomasz Czyżniewski, rekonstrukcja przedwojennego pomnika nie jest prosta, bo nie zachowała się jakakolwiek dokumentacja. Jak n wyglądał, wiemy jedynie dzięki wydawanym przed wojną pocztówkom. O ile nie było wątpliwości z czego powinien być zrobiony odlew, to na podstawie zdjęć trudno ocenić, z czego wykonany był postument. Ostatecznie stanęło na piaskowcu.
Miasto już wcześniej zleciło wykonanie części artystycznej, czyli postaci winiarki z brązu. Wyrzeźbi ją Artur Wochniak. Teraz, do połowy czerwca, trwać będzie przetarg, który wyłoni wykonawcę kamiennej części pomnika oraz zagospodarowania ternu.

Trwa głosowanie...

Czy życzenia dla winiarki Emmy to dobry pomysł?

Pomnik winiarki Emmy będzie tonął w kwiatach

Z informacji uzyskanych od regionalisty wynika, że bryła pomnika wraz ze schodami będzie miała ponad trzy metry wysokości. Emma zasiądzie na cokole o wysokości około 90 cm, będzie odpoczywać na skraju studni - stąd kamienne misy po obu jej stronach.
Jak wyliczył rzeźbiarz Artur Wochniak (wykonał już odlew, teraz rzeźbi w glinie)- Emma to kobieta mająca ok. 165 cm wzrostu.
Winiarka Emma stanie na tym samym skwerze, co przed wojną. Plan jest taki, że ma tonąć w kwiatach i roślinach (magnolie purpurowe, kaliny sztywnolistne, rododendrony wielkokwiatowe, rozplenice japońskie i żurawki drobne).

Napisz życzenia do winiarki Emmy

Zielonogórzanie też mogą mieć swój udział w tym ważnym wydarzeniu, będącym kontynuacją winiarskich tradycji miasta. Otóż u stóp pomnika zostanie wmurowana specjalna tuba dla przyszłych pokoleń. Będą w niej informacje dotyczące powstania pomnika, ale także życzenia od obecnych mieszkańców miasta dla winiraki Emmy.
- Głosowaliście na Emmę? To teraz do klawiatur. Nie głosowaliście, ale kochacie nasze miasto? To też siądźcie do klawiatur i piszcie! Adres e-mail: [email protected] - zachęca Tomasz Czyżniewski.

Rzeźba winiarki Emmy zaginęła w czasie II wojny światowej

Przypomnijmy za regionalistą, że autorem rzeźby winiarki był prof. Arnold Kramer. Jego dziełem jest fontanna z Dylem Sowizdrzałem do dziś działająca w Brunszwiku. Z tego miasta pochodziła Emma Freitag, która po wyjściu za mąż za przemysłowca Karla Heinego przeprowadziła się do Czerwieńska, a później do Zielonej Góry. To ona ufundowała fontannę wraz z rzeźbą winiarki.
Do realizacji pomysłu Emma Heine namówiła prof. Kramera, który przyjechał do miasta w 1914 r. Stworzył winiarkę naturalnej wielkości. Powstał projekt, który trafił do odlewni. Niestety wybuch I wojny światowej przerwał prace. Ważniejsze były armaty, nie pomniki.
Po wielu perypetiach rzeźbę ustawiono dopiero w 1937 r. Podczas II wojny światowej zniknęła bezpowrotnie.

ZOBACZ TEŻ

Nie chcesz nudzić się w domu?  Może więc warto wsiąść na rower i wyruszyć jedna z proponowanych przez nas tras. A przy okazji zobaczyć, jak zmieniły się parki, jak w słońcu wyglądają remontowane zabytki i poczuć wiatr we włosach. Oto 10 propozycji rowerowych wypraw. Każda opisana jest pod kolejnym zdjęciem. Oto 10 propozycji rowerowych wypraw. Każda opisana jest pod kolejnym zdjęciem >>>

To są rowerowe hity - 10 propozycji wycieczek po Zielonej Gó...

Trwa rozbudowa galerii Focus Mall. Nie tylko mieszkańcy czekają na zakończenie inwestycji i na wiadomość, że w takich miejscach będzie można już bez przeszkód robić zakupy

Koronawirus nie przeszkadza w rozbudowie galerii Focus Mall....

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska