Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złóżmy hołd papieżowi Janowi Pawłowi II

Dariusz Chajewski
archiwum
Nie zdecydowaliście się na wyjazd zorganizowany? Zawsze można podjąć decyzję last minute... I samemu zorganizować sobie długi weekend w Wiecznym Mieście. Na dodatek w takim momencie, podczas wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II. Okazuje się, że wielu wiernych przestraszyło się zapowiadanych tłumów i zrezygnowało z wyjazdu. Może zatem nie będzie aż tak źle...

Dojazd

Wybierasz się na uroczystości beatyfikacyjne?

Chciałbyś podzielić się wrażeniami z innymi? Prześlij nam zdjęcia, napisz krótką relację. Opublikujemy je w "Gazecie Lubuskiej". [email protected], tel. 68 324 88 79.

Jeśli przyjechaliśmy samochodem natychmiast znajdźmy jakiś parking na obrzeżu, najlepiej w okolicy naszego hotelu, zostawmy auto i nawet nie dotykajmy kierownicy. Jeśli przylecieliśmy samolotem (sprawdziliśmy w poniedziałek - tanią linią z Berlina w obie strony polecimy za 600 zł) i chcemy zaoszczędzić kilka euro nie wsiadajmy do ekspresowego pociągu Leonardo da Vinci (11euro). Skorzystajmy z któregoś z autobusów lub wsiądźmy do miejskiego pociągu (jeśli chcemy dojechać do dworca Termini musimy się przesiąść). Nawiasem mówiąc niezależnie jak byśmy się do Rzymu wybierali i tak ścieżki doprowadzą nas właśnie do Roma Termini. Nawiasem mówiąc od 23 grudnia 2006 ten główny rzymski dworzec nosi imię Jana Pawła II.

Noclegi

Tutaj także warte szczególnej uwagi są okolice tego dworca. Z jednej strony zyskujemy łatwość komunikacji z całym miastem i nie tylko. Z drugiej w okolicznych uliczkach roi się od miejsc noclegowych. O wszelkich możliwych standardach. Jeśli pochodzimy mamy szansę znaleźć dwuosobowy pokój za 40-50 euro. W naturze znacznie szersza jest oferta niż w internecie, a ostatnio coraz częściej słyszy się o promocjach. I uwaga, od niedawna musimy uwzględnić podatek miejski - 2 euro za dzień. Czasem w jednym budynku, znajduje się kilka pensjonatów i hoteli różnej jakości i cenie. Im wyższe piętro, tym niższa cena, chociaż nie zawsze jest to regułą. Możemy także spotkać noclegi w B&B (łóżko plus śniadanie), ale to nie gwarantuje nam niższej ceny. Zresztą miejsca noclegowe rozsiane są po całym Rzymie i jak zapewniają ich właściciele sporo jest jeszcze wolnych miejsc.

Coś na ząb

Nie jest najmniejszym problemem znalezienie czegoś na ząb chociażby za sprawą ogromnej liczby lokali gastronomicznych. Tym, którzy dysponują pokaźnym portfelem nie trzeba niczego podpowiadać. Tylko nie zapomnijcie, że włoskie śniadanie, zarówno pierwsze, jak i drugie, jest zdecydowanie lekkie - herbatniki i rogaliki plus kawa z mlekiem. Tradycyjne włoskie menu to natomiast pięć dań. Od przystawki (antipasto) po dolce, czyli deser.

A jeśli nie mamy pieniędzy? Osterie, trattorie i oczywiście pizza. Jednak prawdziwą, taką z pieca, zjemy wieczorem. Wcześniej - nawiasem mówiąc pyszne - oferowane są kawałki na wagę, czyli pizza a talio. Porcja kosztuje 2 - 2,5 euro. Mniej wymagający mogą zjeść i pizzę, i gyros w supermarketach - podawane na ciepło. Jeśli wino to oczywiście w którejś z enotek... A jeśli złapie nas pragnienie? Lokalnym rozwiązaniem są ogólnodostępne krany z bardzo dobrą wodą... Jednak i o kawę i zimne napoje naprawdę nie jest trudno. To miasto czeka na turystów i pielgrzymów.

Poruszanie się po mieście

Dla nas kluczowych jest kilka miejsc. Przede wszystkim Watykan i Plac św. Piotra. Doskonałym rozwiązaniem jest metro - podziemne i naziemne tzw. trenini. Nie pogubimy się - to pierwsze ma raptem dwie linie - niebieską i pomarańczową. Ta druga podwozi nas pod mury Watykanu. Metro naziemne to trzy linie. Do tego kilkadziesiąt linii autobusowych, tramwajowych i jedna trolejbusowa. Na ten sam bilet można podróżować różnymi środkami lokomocji i dojechać do wszystkich. Rzym jest praktycznie jedną strefą komunikacyjną. Bilet kasujemy przy wejściu na peron lub do stacji metra. Podstawowy bilet czasowy (ważny 75 min) kosztuje euro. Za bilet jednodniowy zapłacimy cztery euro, a za trzydniowy 11.
Jeśli nie lubimy chodzić, a nasze zainteresowania są zdecydowanie religijne, możemy skorzystać z odkrytych autobusów turystycznych - specjalna złota linia Open Bus Roma Christiana. Osoby o zainteresowaniach historycznych mogą skorzystać z linii czerwonej.

Program beatyfikacji

SOBOTA 30 KWIETNIA

Niedzielną uroczystość na Placu św. Piotra poprzedzi czuwanie przygotowujące w sobotę wieczorem. Potrwa od godz. 20.30 do 22.30. Odbędzie się na miejscu, gdzie znajdował się antyczny stadion Circo Massimo. Jest organizowane przez diecezję Rzymu. Modlitwę poprowadzi kardynał Agostino Vallini, papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej. Benedykt XVI duchowo połączy się z zebranymi za pośrednictwem przekazu telewizyjnego.

NIEDZIELA 1 MAJA

Uroczystości beatyfikacyjne na Placu św. Piotra rozpoczną się o godz. 10.00. Przewodniczyć im będzie Ojciec Święty. Na liturgię nie ma biletów. Wstęp do Bazyliki św. Piotra także jest bezpłatny, ale czeka nas kontrola przed wejściem (uwaga na scyzoryki i inne "podejrzane") przedmioty).

PONIEDZIAŁEK 2 MAJA

Zostanie odprawiona msza dziękczynna za beatyfikację Papieża Polaka. Rozpocznie się o godz. 10.30 na Placu św. Piotra. Przewodniczyć jej będzie kard. Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu.
W dniu beatyfikacji doczesne szczątki błogosławionego, w ozdobionej trumnie, zostaną wystawione w Bazylice św. Piotra, przed ołtarzem konfesji. Pielgrzymi będą mogli złożyć im hołd. Wystawienie potrwa aż do chwili, kiedy zakończy się napływ wiernych.

PIĄTEK 5 MAJA

Podczas prywatnej uroczystości, trumna z ciałem Jana Pawła II zostanie pochowana w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra. Na grobie z marmuru pojawi się napis: "Beatus Ioannes Paulus II".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska