Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Piotr Machalica. Aktor dorastał w Zielonej Górze. Kilka lat mieszkał z rodzicami i braćmi przy ulicy Wesołej

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Piotr Machalica nie żyje. Aktor zmarł 14 grudnia 2020 r. Miał 65 lat.
Piotr Machalica nie żyje. Aktor zmarł 14 grudnia 2020 r. Miał 65 lat. Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
- Tu chodziłem do szkoły, miałem kumpli. To miasto mojego dzieciństwa – mówił GL Piotr Machalica o Zielonej Górze. W poniedziałek, 14 grudnia 2020 r. dotarła do nas smutna wiadomość: aktor w nocy zmarł w szpitalu.

Piotr Machalica nie żyje. Aktor w weekend trafił do szpitala z powodu zakażenia koronawirusem. Zmarł w nocy, miał 65 lat.

Piotr Machalica śpiewa balladę w „Dzień Dobry TVN”

W Zielonej Górze Piotr Machalica bywał nie tylko z racji koncertów czy spektakli. Wielokrotnie zasiadał tu w jury Międzynarodowego Festiwalu Kina Autorskiego - Quest Europe, bywał przewodniczącym tego gremium. Występował na festiwalowych galach. Wręczał autorom zwycięskich filmów nagrody. Sam odebrał tu Wielki Ukłon w 2011 roku.

Zielona Góra – miasto dzieciństwa Piotra Machalicy

Piotr Machalica urodził się w 1955 roku w Pszczynie. Do Zielonej Góry przyjechał z rodzicami i braćmi (bliźniakami: Aleksandrem i Krzysztofem) w 1962 roku. Ojciec chłopców – Henryk Machalica rozpoczął wtedy pracę w Lubuskim Teatrze.
Rodzina Machaliców mieszkała na ul. Wesołej, gdzie w domu numer 7 było mieszkanie przeznaczone dla aktorów Lubuskiego Teatru.
- Tu chodziłem do szkoły, miałem kumpli. To miasto mojego dzieciństwa – mówił GL Piotr Machalica o Zielonej Górze. - Chodziłem do szkoły, do „Dwójki” przy ul. Długiej. A moi bracia do „Jedynki”. Obu szkół już nie ma. Zielona Góra nie jest dużym miastem. Był czas, że obskakiwałem je całe, od Wzgórz Piastowskich po cmentarz, który już nie istnieje (dziś jest tu Park Tysiąclecia - dop. red.).

Piotr Machalica chciał założyć kapelę rockową

- Teatr? Pamiętam, że biegaliśmy tu z braćmi za kulisami, dokazywaliśmy – mówił z uśmiechem GL przed laty Piotr Machalica. A pytany podczas spotkania z braćmi w Piekarni Cichej Kobiety o gitarę – odpowiedział: - Gitara? Nie miałem. Zaraz, zaraz. Z sąsiadami, Klaudiuszem i Grzegorzem Skorackimi (mieszkali piętro wyżej), chcieliśmy założyć kapelę rockową. I sami robiliśmy gitarę. Część była wykonana. Ona nigdy nie miała strun. Nikt na niej nie zagrał. A ja wyjechałem. W sierpniu 1969. Rodzice się rozwiedli. Mną miał opiekować się ojciec. I Henryk postanowił dotrzymać umowy. Zabrał mnie do siebie, do Warszawy. Chwała Bogu, że tak się stało. Chodziłem do szkoły. Do Lelewela. Rok zawaliłem. Później imałem się różnych zajęć. Byłem pomocnikiem bibliotekarza, fotografa. Wykonywałem różne prace rzemieślnicze w Teatrze Narodowym. W końcu zdałem do szkoły teatralnej.

Lubuskie Lato Filmowe, Kozzi Film Festiwal, Lato Muz Wszelakich, Quest Europe, Solanin Film Festiwal, ale i Winobranie, Dni Gorzowa czy Spotkania Teatralne. Na te wydarzenia co roku przyjeżdża do województwa lubuskiego sporo gwiazd znanych z ekranu, z filmu, muzycznej sceny.  Ale to nie jest jedyny powód, dla którego znani odwiedzają nasz region. Zdarza się też, że to właśnie u nas kręcone są jakieś produkcje. Tak było w przypadku serialu "Rodzinka.pl". Przy tej okazji (w produkcji pokazano Palmiarnię czy lokalne winnice) południe województwa odwiedzili aktorzy: Małgorzata Kożuchowska i Tomasz Karolak. Wideo: Kozzi Film Festiwal. Na to wydarzenie co roku przyjeżdżają gwiazdy! Takie wydarzenia pozwalają nam lepiej poznać osoby, które na co dzień oglądamy w kinie czy przed telewizorem. Braliście udział w wydarzeniach, na które przyjeżdżały gwiazdy? A może macie z tym związane jakieś miłe wspomnienia? Jesteśmy bardzo ciekawi i zachęcamy do obejrzenia naszej galerii. Nie uwierzysz, jakie sławy u nas bywały... Jednym z zielonogórskich znanych gości był wybitny aktor filmowy i teatralny - Janusz Gajos.

Znane twarze z ekranu i filmu w Lubuskiem. Nie uwierzysz, ja...

Piotr Machalica ukończył Wydział Aktorski warszawskiej PWST (dziś Akademia Teatralna) w 1981 roku.
Najważniejsze role stworzył m.in. w „Dekalogu IX”, „Zabij mnie glino”, „Dniu świra”, „Sztuce kochania”, „Nic śmiesznego”. W serialu „Złotopolscy” grał Chrisa Kamienieckiego. Śpiewał utwory Okudżawy i Brassensa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska