Zmarł prof. Janusz Gil, znany zielonogórski astrofizyk

  Zmarł prof. Janusz Gil, znany zielonogórski astrofizyk

  (pij), inf. prasowa

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  Prof. Janusz Gil zmarł w niedzielę, 19 października.

  Prof. Janusz Gil zmarł w niedzielę, 19 października. ©Piotr Jędzura

  W niedzielę 19 października zmarł nagle profesor Janusz Gil, astrofizyk, prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego do spraw nauki i współpracy z zagranicą.
  Prof. Janusz Gil zmarł w niedzielę, 19 października.

  Prof. Janusz Gil zmarł w niedzielę, 19 października. ©Piotr Jędzura

  Prof. Janusz Gil to osoba doskonale znana w świecie naukowym astrofizyków. Był badaczem pulsarów oraz gwiazd neutronowych.

  W 1989 r. z inicjatywy prof. Gila powstało Zielonogórskie Centrum Astronomii. Dzięki temu odrestaurowana została Wieża Braniborska. Z czasem dzięki Zielonogórskiemu Centrum Astronomii na Uniwersytecie Zielonogórskim powstał Instytut Astronomii, dziś znany ośrodek astronomii w kraju. To wszystko dzięki pasji i pracy prof. Gila.

  Profesor Janusz Gil urodził się w 1951 r. Studiował na Wydziale Matematyczno-Fizycznym WSP w Rzeszowie, studia doktoranckie i doktorat ukończył na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w 1983 roku, a habilitację i profesurę również na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, kolejno w latach 1988 i 1996. W Zielonej Górze pracował od 1988 roku, najpierw jako adiunkt w Instytucie Fizyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej, później jako dyrektor Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie był prorektorem ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajmował się badaniem pulsarów i gwiazd neutronowych, a w szczególności ich promieniowaniem radiowym i rentgenowskim. Z jego inicjatywy 1 lipca 1989 r. powstało Zielonogórskie Centrum Astronomii, które było prekursorem Instytutu Astronomii UZ. Instytut pod kierownictwem prof. Janusza Gila stał się liczącym i znanym w kraju oraz na świecie ośrodkiem astronomii.

  Profesor Janusz Gil prowadził wykłady w wielu zagranicznych ośrodkach naukowych. Po obronie doktoratu w 1984 r. wyjechał do Narodowego Centrum Radioastronomii w Charlottesville, USA. Następne lata 1985-1987 spędził na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Kentucky, USA. W latach 1991-1993 przebywał na stypendium Humboldta w Instytucie Radioastronomii Maxa Plancka w Bonn. W 1997 roku wyjechał jako honorowy profesor wizytujący na Uniwersytet w Hong Kongu. Honorowe stypendium Humboldta uzyskał w 2001 roku. W 2005 roku przebywał na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Las Vegas w Nevadzie USA, jako profesor wizytujący.

  Profesor Janusz Gil jest autorem wielu artykułów i kilku książek popularnonaukowych oraz 154 publikacji cytowanych ok. 1700 razy w tym 92 prace filadelfijskie cytowane ok. 1650 razy. Indeks Hirscha - 26.

  Zielonogórskie środowisko akademickie poniosło ogromną stratę!
  Oferty pracy z Twojego regionu

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018