Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZMIANA CZASU. Kiedy przestaniemy przestawiać zegarki? Parlament Europejski za likwidacją zmiany czasu w UE [WIDEO]

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
W 2019 roku zmiana czasu z zimowego (astronomicznego) na letni nastąpi w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca. r. Wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2.00 na 3.00.
W 2019 roku zmiana czasu z zimowego (astronomicznego) na letni nastąpi w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca. r. Wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2.00 na 3.00. pixabay.com
ZMIANA CZASU. Parlament Europejski opowiedział się za przepisami, które mają doprowadzić do zniesienia obowiązku zmiany czasu w państwach Unii Europejskiej. Wiadomo już, kiedy zmiany miałyby wejść w życie.

Temat likwidacji zmiany czasu wraca średnio dwa razu do roku. Przy okazji zmiany z czasu zimowego na letni (w ostatni weekend marca) oraz z letniego na zimowy (w ostatni weekend października). Teraz okazuje się, że już niebawem może stać się to faktem.

Przeczytaj też: Zmiana czasu z letniego na zimowy. To będzie jedna z ostatnich takich zmian. Kiedy ostatni raz przestawimy czas?

Koniec zmiany czasu – znamy datę

26 marca Parlament Europejski opowiedział się za przepisami, które mają doprowadzić do zniesienia obowiązku zmiany czasu w państwach UE dwa razy w ciągu roku. Za nowelizacją dyrektywy głosowało 410 posłów, przeciw było 192, a 51 wstrzymało się od głosu.

Teraz mają rozpocząć się negocjacje Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady.

Natomiast poszczególne państwa członkowskie będą musiały zdecydować, którą strefę czasową wolą.

Nowe przepisy zakładają, że jeśli zdecydujemy się na pozostawienie czasu letniego, ostatni raz w Polsce przestawimy zegarki w marcu 2021 roku. Natomiast jeśli władze zdecydują się na czas zimowy, ostatni raz zegarki przestawimy w ostatnią niedzielę października.

Likwidacja zmiany czasu w Europie – wynik konsultacji społecznych

Ostateczna decyzja dotycząca likwidacji zmiany czasu w państwach Unii Europejskiej ma być efektem konsultacji społecznych, w których udział wzięło ponad 4,2 mln mieszkańców UE. Zdecydowana większość (ok. 80 proc.) była za tym, aby nie obowiązywała zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który jest zwolennikiem likwidacji zmiany czasu, we wrześniu ubiegłego roku powiedział, że to kwestia najbliższych miesięcy. A w wywiadzie dla niemieckich telewizji ARD i ZDF zapowiedział, że Komisja Europejska przystąpi w tej kwestii do działania.

Czas zimowy czy letni? W jakiej strefie czasowej zostanie Polska?

Niektórzy członkowie UE - w tym (jeszcze) Wielka Brytania, Grecja i Portugalia - chcą trzymać się starych zasad, zachowując aktualne rozwiązanie. Pozostałe państwa członkowskie, albo nie jeszcze nie zdecydowały, albo chcą się pozbyć zmiany czasu.

Jeśli jednak ostatecznie zmiana czasu zostanie zniesiona, poszczególne państwa członkowskie będą musiały dokonać wyboru, czy chcą na stałe pozostać przy czasie letnim czy zimowym.

W Polsce zmiana czasu na letni następuje nieprzerwanie od 1977 r. Zawsze w ostatnią niedzielę marca (o godzinę do przodu) i ostatnią niedzielę października (o godzinę do tyłu).

Polska prawdopodobnie będzie zwolennikiem pozostania przy czasie letnim. A to oznaczałoby, że rano zimą później będzie robić się widno, ale też o godzinę później będzie się ściemniać.

Do końca marca powinny pojawić się już jakieś konkretne informacje dotyczące zmiany czasu w Unii Europejskiej.

Kiedy zmiana czasu w 2019 roku?

Zobacz też: ZMIANA CZASU NA LETNI 2019. Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni? Kiedy przestawiamy zegarki? To już w marcu!

W 2019 roku zmiana czasu z zimowego (astronomicznego) na letni nastąpi w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca. r. Wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2.00 na 3.00.

Natomiast zmiana z czasu letniego na zimowy, czyli astronomiczny nastąpi w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października 2019 r. Wskazówki zegarów przestawimy wtedy z godz. 3.00 na 2.00 i zyskamy tym samym dodatkową godzinę snu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska