Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2020 r. Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki. Czy zmiana czasu w końcu zostanie zlikwidowana?

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Zmiana czasu z letniego na zimowy zawsze odbywa się w ostatnią niedzielę października
Zmiana czasu z letniego na zimowy zawsze odbywa się w ostatnią niedzielę października fot. unsplash.com
Dwa razy do roku przestawiamy zegarki. Na wiosnę zmieniamy czas z zimowego na letni. Natomiast jesienią z letniego na zimowy. Najbliższa zmiana czasu czeka nas już pod koniec października. Sprawdź, kiedy trzeba będzie przestawić zegarki o godzinę do tyłu.
  • Zmiana czasu z letniego na zimowy 2020. Której nocy pośpimy dużej?
  • Czy to będzie już ostatnia zmiana czasu?
  • Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?
  • Zmiana czasu. Dlaczego to rozwiązanie zaczęto kiedyś stosować?

Zmiana czasu 2020. Kiedy musimy przestawić zegarki na czas zimowy?

Zmiana czasu z letniego na zimowy zawsze odbywa się w ostatnią niedzielę października. Wówczas cofamy wskazówki zegarka z godz. 3:00 na 2:00. W 2020 roku zrobimy to w nocy z 24 na 25 października. Tej nocy pośpimy więc o godzinę dłużej. Ale cofnięcie zegarków o godzinę oznacza także, że dni będą krótsze.

Natomiast zmiana czasu z zimowego na letni ma miejsce zawsze w ostatnią niedzielę marca. W 2021 roku przypada 28 marca. Wówczas wskazówki zegarka przestawimy o godzinę do przodu, z godz. 2:00 na 3:00.

Czy to będzie już ostatnia zmiana czasu?

Od kilku lat w Europie trwa gorąca dyskusja na temat wycofania się ze zmiany czasu na letni i zimowy. Sprawą zajmował się Parlament Europejski w Strasburgu, który w 2019 r. opowiedział się za projektem regulacji mających na celu zniesienie w państwach Unii Europejskiej zmiany czasu.

Parlament Europejski zdecydował. Od 2021 roku koniec ze zmianą czasu

Aby znieść zmianę czasu, zgodę muszą wyrazić wszystkie kraje członkowskie UE. Nie wszystkim jednak taki projekt się spodobał. Jak informuje portal Wiadomości WP, projekt ustawy o zmianie czasu na razie został zamrożony i nie wiadomo, kiedy może zostać wdrożony.

Jeśli jednak tak się stanie, nie wiadomo też, czy pozostaniemy przy czasie letnim, czy czasie zimowym. O tym, w jakiej strefie czasowej (zimowej czy letniej) pozostać, miałyby decydować poszczególne państwa członkowskie UE.

Jak wynika z sondażu zleconego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, przeważająca większość dorosłych Polaków - przy przejściu na jeden czas - preferowałaby czas letni środkowoeuropejski, popularnie zwany „czasem letnim”.

Zmiana czas i jej wpływ na nasze zdrowie

Wiele osób uważa, że zmiana czasu nie jest konieczna. Dla wielu z nas przestawianie zegarków stanowi poważny problem, ponieważ pogarsza się nasze samopoczucie.

Zdaniem części ekspertów zmiana czasu na wiele wad, ponieważ źle wpływa na nasze zdrowie. – Hormony wydzielają się nie w tym momencie, dlatego zwłaszcza w pierwszym tygodniu po zmianie musimy szczególnie uważać na nasze zdrowie. Pogoda jest kapryśna i znacznie spada nasza odporność.

Niedawne badania pokazały, że przestawianie zegarów o godzinę do przodu w marcu wiąże się ze zwiększonym o 10 proc. ryzykiem wystąpienia zawałów serca w poniedziałek oraz wtorek po niej następujących. Nie wiadomo dokładnie jakie są przyczyny tego zjawiska, jednak badacze wymieniają m.in. krótszy czas przeznaczony na sen oraz czasową rozbieżność z naszym zegarem biologicznym. Co ciekawe, zmiana październikowa ma efekt odwrotny, tzn. dłuższy sen wynikający z dodatkowej godziny zmniejsza nieco ryzyko wystąpienia zawałów serca.

W celu zniwelowania skutków wiosennej zmiany czasu zalecana jest pobudka pół godziny wcześniej w sobotę i niedzielę, niż wynikałoby to z naszego typowego planu dnia. W ten sposób nasz biologiczny zegar ma więcej czasu na przestawienie się i zmniejszamy nieco dyskomfort odczuwany w poniedziałek rano.

Poza tym zmiana czasu powoduje utrudnienia w transporcie, komunikacji i usługach bankowych.

Zmiana czasu. Dlaczego to rozwiązanie zaczęto stosować?

Jednymi z pionierskich krajów we wprowadzaniu czasu letniego były Niemcy, którzy zaczęli go stosować podczas I wojny światowej, a dokładnie 30 kwietnia 1916 roku (powrót do czasu zimowego nastąpił 1 października 1916 r.). Podyktowane to było chęcią zaoszczędzenia węgla używanego do produkcji energii elektrycznej, a jednocześnie bardzo cennego w czasie wojny. Wkrótce zmiany czasu zostały wprowadzone w Wielkiej Brytanii, a następnie w większości krajów europejskich. W Rosji przejście na czas letni wprowadzono w 1917 r. a w Stanach Zjednoczonych w 1918 r.

W Polsce przejścia z czasu zimowego na letni i z powrotem stosowane było okresowo. W Polsce czas letni stosowany był w latach 1916-1919, 1940-1949, 1957-1964 oraz od 1977 aż do chwili obecnej.

Współcześnie zmiana czasu stosowana jest w ponad 70 krajach świata i dotyczy ponad miliarda ludzi.

Zmiana czasu generuje oszczędności? Nic takiego nie istnieje

Przeczytaj też: SKĄD NASZ ORGANIZM WIE, KTÓRA JEST GODZINA?

Zmiana czasu z letniego na zimowy w roku 2020 i latach kolejnych?

  • 2020 r. - zmiana czasu z letniego na zimowy 25 października 2020 r.
  • 2021 r. - zmiana czasu z letniego na zimowy 31 października 2021 r.
  • 2022 r. - zmiana czasu z letniego na zimowy 30 października 2022 r.
  • 2023 r. - zmiana czasu z letniego na zimowy 29 października 2023 r.
  • 2024 r. - zmiana czasu z letniego na zimowy 27 października 2024 r.
  • 2025 r. - zmiana czasu z letniego na zimowy 26 października 2025 r.
  • 2026 r. - zmiana czasu z letniego na zimowy 25 października 2026 r.
  • 2027 r. - zmiana czasu z letniego na zimowy 31 października 2027 r.
  • 2028 r. - zmiana czasu z letniego na zimowy 29 października 2028 r.
  • 2029 r. - zmiana czasu z letniego na zimowy 28 października 2029 r.
  • 2030 r. - zmiana czasu z letniego na zimowy 27 października 2030 r.
Zmiana czasu z letniego na zimowy zawsze odbywa się w ostatnią niedzielę października

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2020 r. Sprawdź, kiedy p...

ZOBACZ TEŻ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska