ZMIANY DLA KIEROWCÓW 2019. Szybciej nie pojedziesz! Od 2022...

  ZMIANY DLA KIEROWCÓW 2019. Szybciej nie pojedziesz! Od 2022 roku w samochodach będą ograniczniki prędkości. To nie jedyne zmiany!

  Zdjęcie autora materiału
  Michał Korn

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  ZMIANY DLA KIEROWCÓW 2019. Szybciej nie pojedziesz! Od 2022 roku w samochodach będą ograniczniki prędkości. To nie jedyne zmiany!
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©123 rf

  Ogranicznik prędkości to jedna z opcji, która wzbudza największe kontrowersje. Wkrótce w samochodach wprowadzone zostaną nowe obowiązkowe pakiety bezpieczeństwa. Ogranicznik będzie mieć na celu zmniejszanie mocy danego pojazdu i tym samym nie pozwoli na przekroczenie dozwolonego limitu prędkości na drogach.

  Ograniczniki prędkości lekiem na wypadki?


  Statystyki niestety nie są dobre. Drogi unijne są jednymi z najniebezpieczniejszych na świecie. I nie zawsze wynika to z ich stanu. Ma to między innymi związek z niedostosowywaniem prędkości do panujących warunków i nagminnym przekraczaniem przez kierowców dozwolonej prędkości.

  Sonda

  Ogranicznik prędkości obowiązkowym wyposażeniem samochodów. To dobry pomysł?  Wyobraźcie sobie, że tylko w 2017 roku na terenie całej Unii Europejskiej w wypadkach zginęło 25 300 kierowców, zaś 135 tys. odniosło ciężkie obrażenia. Parlament Europejski potwierdził, że blisko 92 proc. wypadków to wina człowieka lub błędu ludzkiego połączonego ze stanem technicznym pojazdu oraz infrastrukturą.

  Ograniczniki prędkości i inne systemy bezpieczeństwa


  Pakiety bezpieczeństwa to elementy, w które pojazdy obowiązkowo mają być wyposażone. W ich skład wchodzi:
  • system utrzymania pasa ruchu,
  • ogranicznik prędkości,
  • system czuwający nad zmęczeniem kierowcy,
  • autonomiczny system awaryjnego hamowania,
  • czarna skrzynka rejestrująca ostatnie sekundy przed wypadkiem,
  • pokładowa blokada alkoholowa sprawdzająca trzeźwość kierowcy przed uruchomieniem silnika,
  • układ wykrywania i ostrzegania przed pieszymi i rowerzystami.

  Zobacz galerię
  Powyższe elementy mają być obowiązkowe w nowych pojazdach już od 2022 roku. Jest to forma mająca pomóc kierowcą przestrzegać przepisy ruchu drogowego.

  Wypadki drogowej. Jak udzielić pierwszej pomocy?


  Ogranicznik prędkości nie pozwoli szybciej jechać


  Ogranicznik prędkości wzbudza szczególne kontrowersje, ale z drugiej strony nie dziwi. Jeśli na drodze (zwłaszcza takiej, która pozostawia jakościowo wiele do życzenia) kierowcy jeżdżą zamiast 90 nawet 120-150 km, to coś tu jest nie tak. I tak właśnie w oparciu o nawigację oraz kamerę, system pojazdu będzie rozpoznawał znaki drogowe i dostosowywał prędkość do ich wskazań. Kierowca zatem nie będzie mógł przekroczyć dozwolonej prędkości i tym samym złamać przepisów. Takie rozwiązanie według Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu ma zmniejszyć ryzyko wypadków na terenie Unii Europejskiej aż o 30 proc. To z kolei ma się przełożyć na 25 tys. uratowanych istnień ludzkich.  Ogranicznik prędkości. Jak obejść?


  Kierowcy, którzy będę chcieli pojechać szybciej dostaną taką możliwość. System będzie bowiem zwalniał blokadę limitu prędkości po uprzednim mocniejszym nadepnięciu na pedał gazu. Ma to pozwolić na przykład na sprawniejsze wyprzedzanie. A jeśli wyprzedzanie będzie prostsze to wydawać się może, że nawyki kierowców związanych z łamaniem przepisów dotyczących prędkości także nie znikną. Czy kwestia łamania przepisów prędkości przez większość kierowców to jak walka z wiatrakami? Niektórzy są zdania, iż środki w postaci kar finansowych czy zabierania praw jazdy musiałyby być bardziej drastyczne. Może to wpłynęłoby wówczas na poprawę jakości bezpieczeństwa na naszych drogach.

  Polskie drogi nadal są bardzo niebezpieczne dla przechodniów:


  Przekroczysz prędkość? System cię ostrzeże!


  Żeby jednak nie było tak kolorowo po przekroczeniu prędkości po kilku sekundach kierowcy będą przez system informowani o tym, że łamią przepisy. Jest pomysł aby ostrzegawcze sygnały dźwiękowe i wizualne podczas jazdy zachęcały do powrotu do prawidłowej jazdy. Ponadto według informacji początkowo (zapewne do póki system nie będzie doskonały) zaistnieje możliwość wyłączenia ograniczenia. Z czasem jednak ograniczniki mają został włączone na stałe bez możliwości ich dezaktywacji.

  To musisz wiedzieć! Zobacz:


  Szyby i maska amortyzująca uderzenia


  Dodatkowo przy wzroście bezpieczeństwa ma kluczową rolę odkrywać karoseria. Pojazdy będą wyposażone w specjalne szyby oraz przednią maskę amortyzującą uderzenia. Wszystko po to, aby zmniejszyć obrażenia osoby potrąconej. Ponadto jest również pomysł, aby poprawić widoczność z kabin pojazdów ciężarowych oraz z wnętrza busów.

  POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

  Komentarze

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY