Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Co się zmieniło od 1 stycznia 2020 r.?

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
1 stycznia 2020 r. zmieniły się przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Mają one na celu m.in. ukrócenie częstego oblewania kursantów. Dłużej jednak poczekamy na egzamin.
1 stycznia 2020 r. zmieniły się przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Mają one na celu m.in. ukrócenie częstego oblewania kursantów. Dłużej jednak poczekamy na egzamin. iStock
1 stycznia 2020 r. zmieniły się przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Mają one na celu m.in. ukrócenie częstego oblewania kursantów. Dłużej jednak poczekamy na egzamin.

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy - to powinno ucieszyć kursantów

Do tej pory przeważająca część zysków Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (WORD-ów) pochodziła z przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Dlatego też, w wielu przypadkach rodziło to pokusę częstego oblewania kursantów z byle powodu. Teraz ma się to zmienić. Zgodnie z nowym przepisami egzaminatorzy nie będą już zatrudniani przez WORD-y, tylko przez województwa. A to oznacza, że dochody pochodzące z przeprowadzania egzaminów będą wpływały do budżetu państwa, a nie do WORD-ów. Można więc liczyć na to, że teraz kandydat do prawa jazdy podczas egzaminu nie zostanie oblany za tzw. drobnostkę.

Trwa głosowanie...

Ile razy zdawałeś/zdawałaś egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Dłużej poczekamy na egzamin na prawo jazdy

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy będzie się rozpoczynał dokładnie o godzinie wskazanej przez WORD. Zbyt długi czas oczekiwania na egzamin powoduje większy stres u zdających i niejednokrotnie wpływa negatywnie na wynik egzaminu.

Jest jednak druga strona medalu. Nowelizacja przepisów przewiduje, że egzaminator w ciągu dnia będzie mógł przeprowadzić maksymalnie 8 egzaminów praktycznych w zakresie prawa jazdy kategorii B oraz nie więcej niż jeden egzamin praktyczny na godzinę. A to oznaczać będzie, że czas oczekiwania na egzamin będzie dłuższy niż dotychczas, ponieważ WORD-y nie będą miały tylu egzaminatorów, aby przeprowadzić taka jak obecnie liczbę egzaminów.

Nowe pytania w testach na prawo jazdy

W marcu 2020 r. w testach na prawo jazdy pojawią się nowe pytania, które będą dotyczyły zagadnień korytarzy życia oraz jazdy na suwak. 6 grudnia 2019 roku nowe przepisy weszły w życie – tutaj o nich przeczytasz.

Zobacz też: Rekordzista w WORD, zdawał ponad 160 razy

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy. Niepełnosprawni będą mieli łatwiej

Osoby niepełnosprawne, które chcą uzyskać prawo jazdy kat. AM (poniżej przeczytasz, co to jest kategoria AM i kto może takie prawo jazdy uzyskać), będą miały teraz łatwiej.

Do tej pory bowiem taki egzamin odbywał się na dwukołowym motorowerze, co stanowiło problem dla osób niepełnosprawnych. Teraz, zgodnie z nowymi przepisami, egzamin będzie odbywać się na motorowerze (jak dotychczas) lub na czterokołowcu.

Egzamin na prawo jazdy kategorii AM może zdawać osoba, która ukończyła 14 lat. Takie prawo jazdy daje uprawnienia do:

  • kierowania motoroweru o pojemności skokowej silnika spalinowego do 50 cm3 lub mocy silnika elektrycznego do 4kW. Prędkość maksymalna pojazdu do 45 km/h,
  • lekkiego czterokołowca (quada o masie własnej do 350 kg i prędkości maksymalnej do 45 km/h.

To się zmieniło w 2019 r.
Przypomnijmy, że 1 lipca 2019 r. weszły w życie zmiany dotyczące ponownego egzaminu dla kierowców, którzy:

  • utracili prawo jazdy za punkty,
  • utracili prawo jazdy z innych przyczyn (np. z powodu problemów ze zdrowiem czy w wyniku wyroku sądu) na dłużej niż rok.

Wcześniej mogli oni powtarzać taki egzamin aż do skutku. Obecnie mogą podejść do niego tylko raz. Jeśli go nie zdadzą, wówczas muszą zaliczyć nowy kurs i zdać egzamin państwowy, czyli dokładnie to samo, co osoby, które dopiero starają się o prawo jazdy.

ZOBACZ TEŻ

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy weszły w życie. Dopuszczenie nowoczesnych systemów i ułatwienia dla niepełnosprawnych

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska