Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kodeks pracy 2019: Zmiany wynagrodzeń. Teraz pracownik zdecyduje, jak chce otrzymać wypłatę. Co się zmieni w Kodeksie pracy od 1 stycznia?

oprac.maw
Zmiany w Kodeksie pracy zaczną obowiązywać od 2019 roku.
Zmiany w Kodeksie pracy zaczną obowiązywać od 2019 roku. unsplash.com
Kodeks pracy 2019. Te zmiany w Kodeksie pracy obowiązywać będą już w nowym roku. Dotyczą sposoby przekazywania pracownikom pensji. Otrzymywanie wynagrodzenia "do ręki" będzie znacznie trudniejsze. Co się zmieni w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracodawcy i pracownicy? Sprawdźcie.

Kodeks pracy 2019 - zmiany

Zmiany Kodeksu pracy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Jak podaje serwis _„Gazeta Prawna” _wprowadzi je ustawa z dnia 10 stycznia 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dz.U. 2018 poz. 357), która przede zmieni zasady przechowywania dokumentacji pracowniczej.

Czytaj również: Zmiany w Kodeksie pracy 2018 już od listopada 2018. To musisz wiedzieć!

Kodeks pracy 2019 – co się zmieni w wynagrodzeniach

Zmiany Kodeksu pracy, o których mowa, dotyczą sposobu wypłacania wynagrodzeń. Od 2019 roku zgodnie z przepisami pracodawca będzie musiał wypłacać wynagrodzenia na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy. Wyjątkiem będzie sytuacja, w której zatrudniony złoży wniosek (w postaci papierowej czy elektronicznej) i wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

TE ZMIANY W KODEKSIE PRACY WZBUDZAŁY NAJWIĘKSZE KONTROWERSJE

Już wkrótce czekają nas duże zmiany w Kodeksie pracy. Nowe regulacje mają dotyczyć m.in. urlopów wypoczynkowych, premii uznaniowych, umów o pracę. Szczegóły mają być znane w połowie marca. Rząd powołał specjalną Komisję Kodyfikacyjną, która ma opracować projekty Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy. Obecne przepisy obowiązują od ponad 40 lat i zdaniem resortu pracy są mocno przestarzałe. Co może się zmienić? Oto niektóre propozycje komisji, które już teraz są szeroko komentowane. Zobacz na kolejnych slajdach w galerii.Zobacz też: Kiedy ZUS może kontrolować co robimy na zwolnieniu lekarskim?wideo: Dzień Dobry TVN/x-newsPOLECAMY:

Urlopy i premie. Zwalnianie kobiet w ciąży i przerwa na papi...

Kodeks pracy 2019 – jak było przed zmianami?

Kodeks prac - obecnie zawarte w nim przepisy mówią o tym, że pracodawca ma obowiązek płacić swoim pracownikiem w formie pieniężnej. Wynagrodzenie w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne wtedy, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy. Wypłata może być przekazana do rąk własnych pracownika wtedy, gdy wyrazi on na to pisemną zgodę.

Zobacz też: Kodeks pracy 2019: Pieniądze za nadgodziny. O tym, co się z nimi stanie zadecyduje pracodawca?

Kodeks pracy 2019 – nowe obowiązki pracodawcy i pracownika

W związku ze zmianami w Kodeksie pracy, od 2019 roku zmienią się obowiązku pracodawców. Będą musieli w ciągi 21 dni od momentu wejścia w życie ustawy poinformować swoich pracowników o obowiązku:

  • podania numeru rachunku płatniczego, na który będzie wypłacane wynagrodzenie za pracę
  • albo złożenia wniosku dotyczącego dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk własnych

Do 21 stycznia pracodawcy będą musieli poinformować swoich pracowników, którzy do tej pory otrzymywali wynagrodzenie do rąk, o obowiązku podania rachunku.

Pracownik natomiast, po usłyszeniu takich informacji będzie miał 7 dni na spełnienie swojego obowiązku. Jak podkreśla serwis „Gazeta Prawna”, jeżeli przed wysłaniem informacji przez pracodawcę przypada termin wypłaty, to wynagrodzenie jest przekazywane pracownikowi w gotówce. Analogicznie w sytuacji, gdy pracownik nie poda numeru konta lub nie złoży odpowiedniego wniosku.

POLECAMY TAKŻE:

Emerytury kobiet zaskakująco niskie. Jakie wynagrodzenie emerytalne pobierają kobiety za lata swojej pracy? ZUS publikuje raport za 2017 rok

Emerytury kobiet zaskakująco niskie. Jakie wynagrodzenie eme...


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska