Zmiany w organizacji ruchu na autostradach A2 i A4 od 1 października.

oprac(b)
Od 1 października w miejscach poboru opłat na wybranych odcinkach A2 i A4 zostaną wprowadzone zmiany
Od 1 października w miejscach poboru opłat na wybranych odcinkach A2 i A4 zostaną wprowadzone zmiany źródło: IAS Zielona Góra
W piątek, 1 października zostanie wygaszany system viaTOLL, a kierowcy przejdą na system e-TOLL. W miejscach poboru opłat na odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu.
 • Od 1 października 2021 r. dla użytkowników systemu e-TOLL wyznaczone zostaną specjalne pasy wjazdowe i wyjazdowe w miejscach poboru opłat.
 • Do 30 listopada 2021 r. kierowcy pojazdów lekkich mogą na odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica korzystać także z manualnego systemu poboru opłat.
 • Przejazd pojazdów lekkich obwodnicą Gliwic (Kleszczów – Żernica) pozostaje bezpłatny.

Od 24 czerwca działa nowy system poboru opłat na płatnych odcinkach autostrad A2 i A4. Dotychczasowy system ViaTOLL 1 października przechodzi do lamusa. Z nowego rozwiązania, opartego na technologii pozycjonowania satelitarnego będą mogli skorzystać kierowcy jadący A4 między Bielanami Wrocławskimi i Gliwicami Sośnica i oraz A2 między Koninem i Strykowem. Na razie system jest obowiązkowy tylko dla pojazdów cięższych niż 3,5 tony. Od 1 grudnia będzie obowiązywał wszystkich kierowców.

Zmiany w miejscach poboru opłat

Nowa organizacja ruchu będzie oznaczała:

 • przeznaczenie dwóch skrajnych pasów wjazdowych i dwóch skrajnych pasów wyjazdowych na każdym Placu Poboru Opłat (PPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.
 • przeznaczenie jednego pasa wjazdowego i jednego pasa wyjazdowego na każdej Stacji Poboru Opłat (SPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.
 • Pozostałe pasy w miejscach poboru opłat do 30 listopada 2021 r. będą funkcjonować w trybie manualnego poboru opłat, na których będzie można wnieść opłatę za przejazd autostradą kartą lub gotówką.

Wjeżdżając lub wyjeżdżając z autostrady przez Place Poboru Opłat, należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni pas wjazdowy/wyjazdowy. Każdy z nich został w jasny i czytelny sposób oznakowany, ułatwiając tym samym kierowcom sprawne opuszczenie drogi płatnej.

Zielona strzałka, oznacza, że pas jest otwarty dla ruchu, zaś czerwony krzyżyk, że jest zamknięty.

Przejazdy pojazdów lekkich

Użytkownicy pojazdów lekkich (o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) do 30 listopada na odcinkach autostrad A2 (Konin- Stryków) oraz A4 (Wrocław-Sośnica) mogą korzystać zarówno z manualnego sposobu poboru opłaty za przejazd (płatność gotówką lub kartą) jak i z opłacania przejazdów w sposób elektroniczny (aplikacja e-TOLL PL).

Dla kierowców pojazdów lekkich, na odcinku autostrady A4 Wrocław-Sośnica przejazd obwodnicą Gliwic (Kleszczów – Żernica) jest bezpłatny – nie ma konieczności pobrania biletu oraz korzystania z aplikacji e-TOLL PL.

Pojazdy lekkie – wjazd na autostradę

Wjeżdżając na autostradę, kierowcy opłacający przejazd w sposób manualny powinni wybrać dowolny, otwarty pas wjazdowy z lewej strony Placu Poboru Opłat, na którym znajduje się automat do wydawania biletów i pobrać bilet.

Kierowcy pojazdów osobowych korzystający z elektronicznej metody płatności w systemie e-TOLL powinni wybrać pasy, nad którymi znajduje się znak e-TOLL. W zależności od lokalizacji będzie to pierwszy skrajny pas ruchu lub dwa skrajne pasy ruchu, licząc od prawej strony.

Pojazdy lekkie – wyjazd z autostrady

Wyjeżdżając z autostrad przez Place Poboru Opłat, należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni pas wyjazdowy.

Kierowcy, którzy chcą skorzystać z manualnej metody płatności, powinni wybrać dowolny, otwarty pas wyjazdowy z lewej strony Placu Poboru Opłat, nad którym znajduje się znak symbolizujący inkasenta poboru opłat. Liczba otwartych pasów zależy od natężenia ruchu.

Kierowcy pojazdów osobowych korzystający z elektronicznej metody płatności (aplikacja e-TOLL PL) w systemie e-TOLL powinni wybrać pasy, nad którymi znajduje się znak e-TOLL. W zależności od lokalizacji będzie to pierwszy skrajny pas ruchu na Stacjach Poboru Opłat lub dwa skrajne pasy ruchu na Placach Poboru Opłat, licząc od prawej strony.

Wideo: Nowy system poboru opłat e-TOLL

Źródło:TVN Turbo/x-news

Szczegółowe informacje dotyczące organizacji miejsc poboru opłat

Organizacja Miejsc Poboru Opłat na odcinku A4 Wrocław – Sośnica:

 • na Placu Poboru Opłat Żernica i na Placu Poboru Opłat Karwiany funkcjonują dwa skrajne prawe pasy wyjazdowe dedykowane dla opłaty elektronicznej e-TOLL, na których nie jest prowadzona obsługa manualna
 • na Placu Poboru Opłat Żernica i na Placu Poboru Opłat Karwiany funkcjonują dwa skrajne prawe pasy wjazdowe dedykowane dla opłaty elektronicznej e-TOLL, na których nie jest prowadzona obsługa manualna/nie ma możliwości pobrania biletu.
 • na Stacjach Poboru Opłat lewy pas wyjazdowy przeznaczony jest tylko do obsługi manualnej. Pas ten nie jest przeznaczony dla użytkowników e-TOLL.
 • na Stacjach Poboru Opłat prawy pas wjazdowy dedykowany jest dla opłaty elektronicznej e-TOLL, na którym nie jest prowadzona obsługa manualna/nie ma możliwości pobrania biletu.
 • na Stacjach Poboru Opłat lewy pas wjazdowy przeznaczony jest tylko do obsługi manualnej. Pas ten nie jest przeznaczony dla użytkowników e-TOLL.

Organizacja miejsc poboru opłat na odcinku A2 Konin – Stryków:

 • na Placu Poboru Opłat Stryków i na Placu Poboru Opłat Żdżary funkcjonują dwa skrajne prawe pasy wyjazdowe dedykowane dla opłaty elektronicznej e-TOLL, na których nie jest prowadzona obsługa manualna.
 • na Placu Poboru Opłat Stryków i na Placu Poboru opłat Żdżary funkcjonują dwa skrajne prawe pasy wjazdowe dedykowane dla opłaty elektronicznej e-TOLL, na których nie jest prowadzona obsługa manualna – nie ma możliwości pobrania biletu.
 • na Stacjach Poboru Opłat lewy pas wyjazdowy przeznaczony jest tylko do obsługi manualnej. Pas ten nie jest przeznaczony dla użytkowników e-TOLL.
 • na Stacjach Poboru Opłat prawy pas wjazdowy dedykowany jest dla opłaty elektronicznej e-TOLL, na którym nie jest prowadzona obsługa manualna – nie ma możliwości pobrania biletu.
 • na Stacjach Poboru Opłat lewy pas wjazdowy przeznaczony jest tylko do obsługi manualnej. Pas ten nie jest przeznaczony dla użytkowników e-TOLL.
Zmiany w organizacji ruchu na autostradach A2 i A4 od 1 października.
źródło: IAS Zielona Góra

Czytaj także: Tak powstaje most w Milsku i droga do przeprawy

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Jak nowa organizacja ma się do płatności za przejazd przez banki typu PKO BP czy Alior Bank oferujących przejazd bez zatrzymywania z kąta, w opisie brak o tym wzmianki.
Dodaj ogłoszenie