Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w prawie od 2011 roku. Co czeka pracowników i pracodawców?

(sc, staw)
Dobrą informacją dla pracowników jest podwyżka płacy minimalnej. Pracodawcy będą musieli podnieść pensję tym zatrudnionym, którzy w umowie mają właśnie te stawki.

Czytaj też:Część druga Lubuskiej Listy Płac

Oto kilka ważnych zmian prawa związanego z rynkiem pracy. 

Wyższa płaca minimalna

Od 1 stycznia płaca minimalna wynosić będzie 1.386 zł, co spowoduje też wzrost innych naliczanych od niej wypłat, np. maksymalnej odprawy za zwolnienie pracownika z powodu likwidacji firmy lub stanowiska (15-krotność minimalnej pensji, czyli 20.790 zł), zasiłku i wynagrodzenia chorobowego, zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego, dodatku za pracę nocną, wynagrodzenia za postój, odszkodowania za mobbing w pracy, składek na ZUS osób przebywających na urlopach wychowawczych, minimalnego wynagrodzenia dla osób rozpoczynających pierwszą pracę (80 proc. minimalnej pensji).

Trzech Króli dniem wolnym

Czytaj też: Ostatnia część lubuskiej listy płac. Wynagrodzenia powyżej 4500 tys. złotych6 stycznia przypada święto Trzech Króli i ten dzień będzie wolnym od pracy. Wynika to z nowelizacji kodeksu pracy, która przewiduje także, że nie będzie już można odbierać wolnego za święta przypadające w sobotę. W 2011 r. przypada tylko jedno takie święto, w Nowy Rok. Jeśli pracownik weźmie urlop 2 maja lub 24 czerwca, będzie miał czterodniowy weekend.

Oddawanie wolnego

Czytaj też: Ile zarabiają Lubuszanie? Zobacz lubuską listę płac (cz. 1)Pracodawcy nie będą musieli oddawać wolnego w innym terminie, jeśli święto wypadnie w dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Prawnicy już wskazują słabość tej zmiany. Sejm przegłosował 25 listopada 2010 r. likwidację zasady, wg której każde święto państwowe obniża wymiar czasu pracy do przepracowania w danym miesiącu.

Do końca roku obowiązywała zasada, że każde święto państwowe obniża wymiar czasu pracy do przepracowania w danym miesiącu – chyba, że przypada ono w niedzielę (ale już nie np. w wolną sobotę). Dlatego jeśli święto przypadało w dniu wolnym z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy (najczęściej jest nim wolna sobota), pracownikowi trzeba było oddać za to święto inny dzień wolny w danym okresie rozliczeniowym.

Od 1 stycznia 2011 roku ma się to zmienić. Święto wypadające w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy ma już nie obniżać wymiaru czasu pracy, a zatem nie trzeba będzie oddawać za nie dodatkowego dnia pracy.

To z kolei pociąga za sobą jeszcze poważniejsze skutki. W zależności bowiem od tego, jaki dzień został wskazany w zakładzie jako wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy (a nie musi to być sobota), pracownik będzie mieć dodatkowy dzień świąteczny lub też nie.

Z tego powodu ta ostatnia planowana zmiana budzi spore kontrowersje zarówno wśród związków zawodowych, jak i opinii publicznej.

Czytaj też: Zarobki prezydentów i burmistrzów w województwie lubuskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska