Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w prawie od 2011 roku. Emerytura albo etat

Katarzyna Borek, (sc) 324 88 37 [email protected]
Pracujący emeryci będą mieli do października czas do namysłu, czy chcą żyć z pensji, czy z emerytury (fot. sxc.hu)
Pracujący emeryci będą mieli do października czas do namysłu, czy chcą żyć z pensji, czy z emerytury (fot. sxc.hu)
Masz emeryturę, ale wciąż jesteś zatrudniony u ostatniego pracodawcy? Od pierwszego stycznia 2011 roku wejdzie przepis przewidujący zawieszenie prawa do świadczenia dla takich osób, które kontynuują zatrudnienie.

Nowe przepisy mówią tak: od 1 stycznia 2011 r. wejdzie w życie zapis o zawieszeniu prawa do emerytury przysługującej osobom, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury.

Taką możliwość wprowadzono od 2009 r. - w odniesieniu do osób urodzonych przed 1949 r. i uzyskujących prawo do ustawowej emerytury (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni), którzy mogli ją pobierać bez konieczności zwolnienia się z pracy w swojej firmie. Ale od stycznia już takiej możliwości nie będzie. Aby trzymać emeryturę, emeryt choć na dzień będzie musiał zwolnić się ze swojej firmy. I dopiero, jeśli zostanie ponownie zatrudniony, będzie mógł brać świadczenie i zarabiać bez ograniczeń.

Pracujący emeryci będą mieli do października czas do namysłu, czy chcą żyć z pensji, czy z emerytury. Jeśli się nie zwolnią i wybiorą pensję, ZUS zawiesi im emeryturę. Pobranych dotąd świadczeń nie będą musieli zwracać.

Tak zakaz będę wyglądał w praktyce.

KIEDY ZAWIESZENIE

Emerytura ulegnie zawieszeniu niezależnie od wysokości osiąganego przychodu oraz od wieku osoby uprawnionej do świadczenia - co oznacza, że dotyczy także kobiet, które ukończyły 60 lat i mężczyzn, którzy skończyli 65 lat.

Zawieszeniu podlega także okresowa emerytura kapitałowa.

KOGO DOTYCZY

1. Wszystkich emerytów, którzy nie rozwiązali stosunku pracy zawartego przed uzyskaniem emerytury:

* zarówno tych, którzy już przeszli na emeryturę,

* jak i tych, którzy prawo do emerytury uzyskają począwszy od 1 stycznia 2011 r.

2. Ale - w zależności od tego czy emerytura została uzyskana przed 1 stycznia 2011 r., czy już w 2011 r. - różna jest data, od której ZUS wstrzyma jej wypłatę.

I Nabycie prawa

Tym osobom, które nabywają prawo do emerytury po 31 grudnia 2010 r. i kontynuują zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy - zakład nie wypłaci emerytury.

Chodzi tu o osoby, które wniosek o emeryturę złożą w nowym roku lub jeszcze w 2010 r., ale warunki wymagane do przyznania emerytury spełnią po 31 grudnia.

Przykład: Pan Władysław złożył wniosek o emeryturę w grudniu 2010 r. Jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej w 1997 r. i nadal kontynuuje zatrudnienie. Wiek emerytalny (65 lat) ukończy 19 stycznia 2011 r. i od tej daty ZUS przyzna mu emeryturę. Ale nie będzie jej wypłacał, bo pan Władysław nie rozwiązał stosunku pracy.

II Wypłata emerytury

Emerytura nie będzie wypłacana do czasu rozwiązania stosunku pracy i zgłoszenia wniosku o podjęcie wypłaty.

1. Osoby, które rozwiążą stosunek pracy nawiązany przed przejściem na emeryturę, muszą niezwłocznie zgłosić wniosek o podjęcie wypłaty świadczenia. Przepisy nakazują zrobić to od miesiąca, w którym przynajmniej przez jeden dzień emeryt już nie pracuje w ramach tego samego zatrudnienia, co przed nabyciem emerytury. Ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek.

2. Do wniosku o podjęcie wypłaty emerytury w związku z ustaniem zatrudnienia należy koniecznie dołączyć świadectwo pracy albo zaświadczenie pracodawcy potwierdzające fakt i datę rozwiązania stosunku pracy.

3. Osobom, które rozwiążą stosunek pracy z ostatnim dniem miesiąca, wypłata emerytury przysługuje od następnego miesiąca. Nie wcześniej niż od pierwszego dnia tego, w którym zgłosiły wniosek.

Przykład: Pani Halina jest uprawniona do emerytury od 8 stycznia 2011 r. Nadal pracuje na rzecz tego samego pracodawcy, co przed przejściem na emeryturę, a więc zakład nie wypłaca jej emerytury. Umowa o pracę zostanie rozwiązana z dniem 31 marca 2011 r. ZUS podejmie wypłatę emerytury od 1 kwietnia 2011 r. - o ile wniosek zostanie zgłoszony w kwietniu. Jeśli w maju - wypłata emerytury będzie dopiero od maja.

4. Tym osobom, które rozwiążą stosunek pracy w innym dniu niż ostatni dzień miesiąca (np. 15), wypłata emerytury zostanie podjęta od miesiąca, w którym emeryt nie kontynuował już zatrudnienia. Jednak nie wcześniej niż od tego, w którym zgłosił wniosek wraz z wymaganymi dokumentami.

Przykład: Pani Beata uzyskała emeryturę od 1 lutego 2011 r. i nadal pracuje w tej samej firmie, dlatego ZUS nie wypłaci jej przyznanego świadczenia. Jeśli umowa o pracę będzie rozwiązana od 15 maja 2011 r., ZUS zacznie wypłacać świadczenie od maja, o ile wtedy będzie zgłoszony wniosek. W razie gdy stanie się to później, wypłata nastąpi od miesiąca zgłoszenia.

5. Osobom, które wniosek o podjęcie wypłaty emerytury zgłoszą w czasie miesiąca od otrzymania decyzji o przyznaniu emerytury - wypłata świadczenia przysługuje od miesiąca, w którym już nie pozostawały w tym samym zatrudnieniu, co przed nabyciem świadczenia.

Przykład: Decyzją z 28 lutego 2011 r. ZUS przyznał od 1 lutego 2011 r. emeryturę panu Janowi, który nadal pracuje w ramach tego samego stosunku pracy, w którym pozostawał przed nabyciem emerytury. Nie będzie więc podjęta wypłata świadczenia. Załóżmy, że pan Jan rozwiąże stosunek pracy z dniem 20 lutego 2011 r., ale świadectwo wraz z wnioskiem złoży 3 marca. Ponieważ zrobi to przed uprawomocnieniem się decyzji, ZUS podejmie wypłatę emerytury od 1 lutego 2011 r.

6. W przypadku osób, które wykonują pracę na rzecz kilku pracodawców ZUS podejmie wypłatę emerytury wyłącznie wówczas, gdy zostaną rozwiązane wszystkie stosunki pracy zawarte przed przejściem na emeryturę.

 

EMERYTURY PRZYZNANE PO 1 STYCZNIA 2011

Tym, którzy przeszli na emeryturę przed 1 stycznia 2011 r. i nadal wykonują zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy, w którym pozostawały przed jej uzyskaniem - ZUS wstrzyma wypłatę emerytury od 1 października 2011 r.

Czytaj też: Zmiany w prawie od 2011 roku. Wiele osób straci pracę. Przepisy zniechęcają emerytów do zatrudnienia

 

Z OSTATNIEJ CHWILI! Prezydent Bronisław Komorowski, który podpisał ustawę zakazującą łączenie pracy z pobieraniem emerytury, chce tak zmienić prawo, aby zakaz nie obowiązywał. Kto więc zamierza wybrać się na emeryturę w przyszłym roku, powinien poczekać aż wrócą stare zasady.

 

Czytaj też: Dni wolne 2011. Przepisy po 1 stycznia 2011. Zobacz, kiedy masz wolne od pracy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska