Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w prawie w 2011 roku. Podatek VAT

Piotr Szulczewski, analityk Bankier.pl
Od 1 kwietnia weszły kolejne zmiany w podatku VAT
Od 1 kwietnia weszły kolejne zmiany w podatku VAT
Od 1 kwietnia zaczęła obowiązywać, kolejna już w tym roku, potężna zmiana ustawy o podatku VAT.

Czytaj też: Gorzowianka postawiła na własny biznes i właśnie realizuje swoje pierwsze projekty Nowelizację tę można byłoby nazwać „prima aprilisową”. Została wprowadzana z krótkim vacatio legis, uchwalona w pośpiechu i niekorzystna dla niektórych przedsiębiorców. Co w praktyce przynoszą te zmiany?

Wprowadzane przepisy dostosowują w znacznej mierze polskie regulacje do wymogów europejskich. Jednocześnie są konsekwencją wcześniejszych zmian, wprowadzonych nowelizacją styczniową. Na tym się nie skończy. W drugiej połowie roku wejdzie w życie kolejny pakiet proeuropejskich zmian w ustawie o podatku od towarów i usług.

Reklama bez podatku?

Czytaj też: Jaki mały biznes daje największą szansę na sukces? Zapytaliśmy Lubuszan. Dotychczasowe nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem było przez sądy traktowane jako niepodlegające pod VAT. Nowelizacja usuwa możliwość korzystnego nieopodatkowywania czynności reklamowych czy reprezentacyjnych. Obecnie, jeżeli podatnikowi służyło prawo odliczenia podatku VAT w całości lub w części to nieodpłatna dostawa towarów, również w ramach prowadzenia przedsiębiorstwa, rodzi konieczność naliczenia podatku. Jedynym wyjątkiem będzie przekazanie nieodpłatnie drukowanych materiałów reklamowych, próbek i towarów o małej wartości.

Piekarnie się cieszą, rodzice panikują
Czytaj też: Gdzie szukać pieniędzy na rozkręcenie biznesu i rozwój firmy? Stawka 8 proc. na pieczywo świeże
(nie tak jak miało to miejsce dotychczas – wyłącznie terminie ważności do 14 dni), na ciastka świeże o terminie ważności do 45 dni ( w miejsce dotychczasowych 14 dni) – to główne plusy nowelizacji. Inaczej już, bo nie aż tak korzystnie, jest w przypadku podatku VAT na ubranka dziecięce, do których preferencja podatkowa stosowana będzie tylko do końca roku.

Korekta VAT do 500 zł

Podatnicy dokonujący rocznych korekt podatku VAT również mają powody do narzekania. Dotychczas ci, którzy dokonywali czynności opodatkowanych zwolnionych z podatku, przy czym stosunek tych czynności mieścił się w przedziale 98-100 proc., mieli prawo do pełnego odliczenia podatku zawartego w nabywanych towarach i usługach. Obecnie ustawodawca wprowadził dodatkowy warunek – prawo pełnego odliczenia uzależnił od tego, czy podatek naliczony u takiego podatnika nie przekroczył 500 zł rocznie. Jeśli wartość ta będzie wyższa, podatnik będzie musiał dokonać rozliczenia w ramach proporcji, nawet jeśli była ona między 98 a 100 proc.

Usługi paramedyczne korzystają ze zwolnienia

Rozszerzono zakres usług zwolnionych z VAT w zakresie działalności medycznej. Zwolnieniu podlegają czynności na rzecz ZOZ-ów, a także dokonywane przez podmioty inne niż ZOZ i lekarze – nabywające usługi medyczne we własnym imieniu na rachunek osób trzecich (pośrednicy w świadczeniu usług medycznych).

Kolejne zmiany w kasach fiskalnych

Ustawodawca nie oszczędził też stosujących kasy. Nowe przepisy, będące dotychczas elementem rozporządzeń wprowadzono do ustawy, wprowadziły dotkliwą sankcję karną – 5 tys. zł dla dokumentowania czynności na podstawie kas niespełniających wymogów ustawowych.

Czytaj też: Po programie Magdy Gessler musieli zamknąć lokal

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska