Zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania stażystów

opr. and, Echo Dnia
Bezrobotny nie może odbywać ponownie stażu u tego samego pracodawcy na tym samym stanowisku pracy, na którym wcześniej odbywał staż (fot. sxc)
Bezrobotny nie może odbywać ponownie stażu u tego samego pracodawcy na tym samym stanowisku pracy, na którym wcześniej odbywał staż (fot. sxc)
17 września weszły w życie nowe przepisy przygotowane przez resort pracy, dotyczące zasad zatrudniania osób bezrobotnych na staż.

Staż jest obecnie usługą rynku pracy, z której chętnie korzystają zarówno pracodawcy jak i bezrobotni. Nowe przepisy wprowadzają jednak obostrzenia co do możliwości korzystania z tej formy aktywizacji bezrobotnych. Przede wszystkim ograniczono liczbę stażystów, którzy będą mogli jednocześnie odbywać staż u danego pracodawcy i uregulowano kwestię ich czasu pracy.

Obecnie liczba stażystów u danego pracodawcy nie może przekraczać liczby zatrudnionych przez niego pracowników i w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Natomiast firma nie zatrudniająca żadnego pracownika - organizator stażu, który ma działalność gospodarczą a nie jest pracodawcą - będzie mogła przyjąć na staż tylko jednego bezrobotnego.

Rozporządzenie reguluje także czas pracy stażysty - nie może on przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a bezrobotnego ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności 7 godzin na dobę i 35 tygodniowo. Bezrobotny nie może też odbywać stażu w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej, ani w godzinach nadliczbowych, chyba, że starosta wyrazi na to zgodę. Ponadto bezrobotnemu odbywającemu staż przysługuje prawo do okresów odpoczynku na zasadach przewidzianych dla pracowników.

Ważną zmianą jest wprowadzenie limitu odbywanych staży przez jedną osobę. Bezrobotny nie może odbywać ponownie stażu u tego samego pracodawcy na tym samym stanowisku pracy, na którym wcześniej odbywał staż, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy lub przygotowanie zawodowe dorosłych.

Kolejnym ograniczeniem, jakie wprowadza nowe rozporządzenie jest wskazanie liczby stażystów, którzy mogą znajdować się pod pieczą opiekuna. Będzie on mógł udzielać wskazówek i pomocy w wykonywaniu zadań jednocześnie nie więcej niż trzem stażystom.

 

 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie