Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w przepisach o zatrudnianiu cudzoziemców. Trzeba będzie zapłacić za każdą osobę

Leszek Kalinowski
Będą zmiany w przepisach o zatrudnianiu cudzoziemców.
Będą zmiany w przepisach o zatrudnianiu cudzoziemców. Pixabay
Od nowego roku wchodzą w życie nowe przepisy, dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Będzie większa kontrola i... opłaty za każdą osobę

Do tej pory nietrudno było zatrudnić cudzoziemca. A że rąk do pracy u nas brakuje, pracodawcy bardzo chętnie zapraszali do siebie cudzoziemców zza wschodniej granicy. Przybywa ich z roku na rok. Kiedy w 2014 w Lubuskiem było ich 11,5 tysiąca, w zeszłym roku już 67,6 tysiąca, a w tym roku przez 10 miesięcy liczba oświadczeń rejestrowana w urzędach pracy wyniosła 64,5 tysiąca.

- Pracować w naszym województwie chcą przede wszystkim Ukraińcy (w tym roku blisko 62 tysiące) - mówi rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze Małgorzata Kordoń-Dobrucka. - Na drugim miejscu są Białorusini (1159), dalej Mołdawianie (567), Gruzini (375), Rosjanie (301), Armeńczycy (237).

W tym roku najwięcej oświadczeń o zamiarze zatrudnienia obcokrajowca zanotował Powiatowy Urząd Pracy w Zielonej Górze (26 tys.) oraz w Gorzowie (14,5 tys.). Jak dodaje M. Kordoń-Dobrucka, w 2015 r. kontrole Straży Granicznej wykazały, że 40 procent cudzoziemców jednak nie docierało do pracodawców. Wykorzystywali oświadczenia, by wjechać do Unii Europejskiej. To jeden z powodów zmian w przepisach.

Zmiany w przepisach o zatrudnianiu cudzoziemców

- W okresie przejściowym, tj. w 2018 roku, ważne będą dotychczasowe oświadczenia, składane do PUP - tłumaczy Edwin Gierasimczyk z WUP. - Przy czym należy je zarejestrować do 31 grudnia 2017 r., a czas pracy cudzoziemca nie będzie dłuższy niż do 31 grudnia 2018.

W życie wejdą nowe oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi (składane w PUP). Dotyczyć one będą konkretnego cudzoziemca. Maksymalny czas pracy będzie taki sam jak teraz, czyli do 6 miesięcy w okresie 12 miesięcy. Praca nie będzie mogła być wykonywana w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce.

- Nowością będzie możliwość odmówienia wpisania oświadczenia do ewidencji - podkreśla E. Gierasimczyk. - Powody? Ukaranie za określone przestępstwa (m.in. przeciwko prawom pracownika), złożenie oświadczenia dla pozoru, oświadczenie będzie wykorzystane przez cudzoziemca w innym celu niż praca, pracodawca nie wypełnia obowiązków z prowadzenia działalności. Za dokonanie wpisu będzie obowiązywała opłata (prawdopodobnie 30 zł).

Zezwolenia na pracę sezonową

Od stycznia 2018 roku wchodzi też w życie nowa forma, tj. zezwolenia na pracę sezonową. Dotyczyć one będą wybranych sektorów, tj. rolnictwa, ogrodnictwa i turystyki. Zatrudnienie sezonowe będzie mogło trwać do 9 miesięcy w danym roku kalendarzowym. Choć pracy będzie teraz dużo więcej, dyrektor PUP w Zielonej Górze, Nina Kowalonek, zapewnia, że pracownicy placówki poradzą sobie z nowymi wyzwaniami.

Przeczytaj też: Lubuscy pracodawcy napisali do pani premier w sprawie zatrudniania cudzoziemców

Zobacz też wideo: Magazyn Informacyjny GL 17.11.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska