MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w urzędzie komunikacji w Zielonej Górze. Teraz będzie lepiej?

Maciej Dobrowolski
Wydział komunikacji  w Zielonej Górze. Tutaj od dawna mieszkańcy skarżyli się na problemy.
Wydział komunikacji w Zielonej Górze. Tutaj od dawna mieszkańcy skarżyli się na problemy. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Wiceprezydent Dariusz Lesicki zatwierdził zmiany w funkcjonowaniu wydziału komunikacji przy ul. Sienkiewicza w Zielonej Górze. Od lat mieszkańcy narzekają na wielogodzinne kolejki czy też patologiczny handel numerkami. Teraz ma to ulec poprawie!

Problemy wydziału komunikacji

Kolejki mieszkańców stojących przed wydziałem komunikacji to częsty widok, szczególnie w dobie epidemii koronawirusa, kiedy to wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa. Ale już wcześniej wielokrotnie spotykaliśmy pod urzędem zielonogórzan, którzy nie mieścili się w środku. Niektórzy przychodzili o godz. 6.00 rano, aby tylko zdążyć, załatwić swoją sprawę, rekordziści potrafili pojawić się przy ul. Sienkiewicza jeszcze przed 5.00…

Wydział komunikacji w Zielonej Górze.
Wydział komunikacji w Zielonej Górze. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

- Obserwuję to niemal codziennie od sześciu lat, bowiem zawodowo zajmuję się rejestracją samochodów. Urząd jest za mały, a jego funkcjonowanie uległo znacznemu pogorszeniu po połączeniu miasta z gminą. Jest zbyt wielu interesantów – twierdzi Michał Kroczek, którego spotkaliśmy pod urzędem. Co jednak gorsze mieszkańcy donosili nam również o handlu bilecikami z wczesnymi numerami. Za te najlepsze żądano nawet 35 zł…

Co ciekawe, jakiś czas temu wydział komunikacji przy ul. Sienkiewicza przejął pomieszczenia, w których wcześniej mieścił się lokalny oddział TVP. Szybko jednak okazało się, że dodatkowe pokoje zostanę przeznaczone w dużej mierze na trzymanie archiwalnych dokumentów. Teraz jednak zdecydowano się na rewolucyjne rozwiązanie. Jakie?

Zmiany w wydziale komunikacji

- Wprowadziliśmy zasadę, że wydział komunikacji będzie obsługiwał interesantów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę, na wybrany dzień oraz godzinę. Rezerwację będzie można wykonać poprzez specjalny formularz, który znajduje się na stronie: rezerwacja.zielona-gora.pl – tłumaczy wiceprezydent Dariusz Lesicki. I dodaje, że w ten sposób magistrat zamierza poprawić sytuację związaną z bilecikami i kolejkami, ale również brakiem wystarczającej liczby miejsc parkingowych.

- Mieszkańcy nie będą musieli teraz czekać, nie wiadomo, ile w tych kolejkach. Będą mogli wygodnie przyjechać na wybraną godzinę. Jest to również ważne w sytuacji, gdy zmagamy się z epidemią koronawirusa – przekonuje Lesicki.

Nowy system już działa i cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, na godz. 15.00, 29 lipca, pierwsze możliwe terminy wypadały dopiero 26 sierpnia. Czy w takim razie urząd miasta nie boi się „zablokowania” wydziały komunikacji? – To jeszcze nie koniec planowanych zmian. Być może uda się zwiększyć liczbę stanowisk. Będziemy też w dalszym ciągu dążyć do większej cyfryzacji usług świadczonych przez urząd, aby większość spraw można załatwić zdalnie - zapowiada wiceprezydent.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wydział komunikacji w Zielonej Górze zostanie rozbudowany. Czy to zlikwiduje kolejki w urzędzie?

Potrzebna jest nowa siedziba!

Zielonogórski magistrat jest jednak świadom, że siedziba przy ul. Sienkiewicza jest niewystarczająca i ma swoje ograniczenia. Z tego powodu prezydent Janusz Kubicki zapowiadał nam już wcześniej, że urząd miasta rozważa przeniesienie wydziału w inne miejsce. Wiceprezydent Lesicki potwierdza te plany.

– Rozważamy dwie opcje, które mają swoje wady i zalety. Pierwsza to wynajęcie pomieszczeń w dobrej lokalizacji, gdzie nie brakuje miejsc parkingowych. Problem w tym, że na razie nie udało nam się znaleźć dobrej oferty, która spełniałaby te warunki. Druga możliwość to budowa nowej siedziby na jednej z miejskich działek. To jednak wiązałoby się z większymi kosztami oraz dłuższym czasem realizacji – tłumaczy Lesicki. - Decyzja w tej sprawie dopiero przed nami – dodaje.

WIDEO: Koniec z obowiązkową wymianą tablic rejestracyjnych? „Nie będzie kolejek, a pieniądze zostaną w portfelu obywatela”

źródło: TVN Turbo/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska