Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w zakupach przez internet. Wchodzą nowe przepisy, koniec z dyskryminacją kupujących online w innych krajach

red.
Nowe przepisy dotyczące zakupów online obowiązują od 3 grudnia 2018 r.
Nowe przepisy dotyczące zakupów online obowiązują od 3 grudnia 2018 r. unsplash.com
W poniedziałek, 3 grudnia, weszły w życie nowe przepisy dotyczące handlu w sieci. Dotyczą tzw. geoblokowania, czyli ograniczania sprzedaży do np. obszaru własnego kraju. Sprzedawcy nie będą mogli odmówić wysyłki towarów za granicę.

Sprawą geoblokowania zajął się Parlament Europejski. Geolokalizacja prowadziła do dyskryminacji wielu mieszkańców Unii Europejskiej, którzy nie mogli korzystać z wielu atrakcyjnych ofert w sieci.

Badania pokazały, że kilkadziesiąt procent europejskich sklepów internetowych stosowało takie praktyki. Klienci z innych krajów nie mogli zrobić zakupów, bądź byli automatycznie kierowani na lokalne strony sprzedawców, gdzie często ceny bywały wyższe, a oferta uboższa.

Odmowa wysyłki, brak akceptacji karty

Wiele osób, które robią zakupy za pośrednictwem internetu z pewnością spotkało się z odmową wysyłki towaru do Polski. Zdarzały się też sytuacje, gdy opłata za przesyłkę była ustalana na poziomie o wiele wyższym niż do innych unijnych krajów. Bywały też firmy, które nie akceptowały naszych kart płatniczych.

Zobacz wideo: Black Friday. Zniżki w Polsce w ogóle nie przypominają tych w USA

Unia kończy z dyskryminacją

Praktyki stosowane przez sklepy internetowe kłóciły się z ideą wspólnego rynku cyfrowego, do którego wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej powinni mieć równy dostęp. Pierwsze kroki, aby uzdrowić sytuację Komisja Europejska poczyniła w 2016 roku. Zaproponowała wtedy zniesienie ograniczeń w handlu online. Po ponad dwóch latach nowe przepisy właśnie wchodzą w życie.

Biedronka, Lidl, Netto czy Tesco? Gdzie najczęściej Polacy robią zakupy? Poznaliśmy TOP 10 sieci handlowych. „Rzeczpospolita” opisała raport przygotowany przez firmę badawczą Market Side. Wynika z niego, że większość z nas kupuje najczęściej w Biedronce. Sklep ten wskazało  aż  85 proc.  badanych. Oznacza to,   że w  ciągu miesiąca zakupy robi tutaj aż tylu Polaków.  Jak przedstawiają się kolejne miejsca? Kliknijcie w zdjęcie i przejdźcie do następnego. W pierwszej dziesiątce nie znajduje się żadna sieć z polskim kapitałem. Jak zauważa „Rzeczpospolita” dopiero 15 proc. badanych przyznało, że zakupy robi w Społem. A to dało sieci 11 miejsce w rankingu. Czytaj również:TOP 10 restauracji w Lubuskiem według TripAdvisorZobacz rownież: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej. Najważniejsze informacje tygodnia:

Gdzie najczęściej robimy zakupy? Poznaj TOP 10 sklepów, gdzi...

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży przez internet

Oto najważniejsze zmiany:
- sprzedawca nie będzie mógł odmówić sprzedaży towaru za granicę
- ceny towarów muszą być jednakowego dla wszystkich klientów, niezależnie od kraju w którym mieszkają
- zakazane jest automatyczne przekierowywanie na lokalne strony sklepów, chyba klient na to się zgodzi
- sprzedawcy będą musieli akceptować karty płatnicze z innych krajów unijnych.

Niestety zakaz nie obejmuje produktów i usług audiowizualnych świadczonych drogą elektroniczną, takich jak e-booki, muzyka, gry i oprogramowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska