Zmieniamy kolej na dobre w województwie lubuskim

Materiał informacyjny PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Z okien pociągu na zmodernizowanej estakadzie w Gorzowie Wielkopolskim można ogladać panoramę miasta
Z okien pociągu na zmodernizowanej estakadzie w Gorzowie Wielkopolskim można ogladać panoramę miasta
Krajowy Program Kolejowy

Podróżni na stacjach Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski zyskali komfortowy dostęp do pociągów. Poprawiają się warunki korzystania z przystanków, m.in. na trasie między Zbąszynkiem a Czerwieńskiem. Zwiększa się poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest rozwój ekologicznego transportu kolejowego.

Na dziesiątkach inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego we wszystkich województwach, obok montowanych torów, urządzeń, sieci trakcyjnej, budowanych peronów, wiaduktów i mostów, przejeżdżają pociągi. Szczegółowo przygotowany rozkład jazdy zapewnia utrzymanie tysięcy planowych kursów i realizację prac. Z wielu efektów Krajowego Programu Kolejowego już korzystamy. Finansowanie ważnych społecznie i gospodarczo inwestycji umożliwiają znaczące środki z programów UE i budżetu państwa.

W ciągu ostatnich 5 lat zmodernizowaliśmy i wybudowaliśmy ponad 500 stacji i przystanków kolejowych. Wiele się udało, wiele także przed nami. Każdy miesiąc i każdy rok przynosi kolejne dobre wiadomości dla podróżnych. Taki był też rok 2020. Był on kolejnym krokiem na drodze do celu, którym jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Nowy przystanek Gorzów Wielkopolski Wschodni zwiększył dostęp do kolei


W województwie lubuskim lepsze warunki podróży koleją zapewnia już m.in. trasa z Wrocławia do Szczecina. Mieszkańcy Łęgowa Sulechowskiego, Kowalowa, Radowa i Ług Górzyckich mają lepszy dostęp do pociągów z nowych, wyższych peronów. Przed deszczem chronią wiaty. Są wygodne ławki oraz czytelne informacje o odjazdach pociągów. Nowe pochylnie służą osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Zadaszenie na stacji Zielona Góra poprawiło komfort podróży


Coraz bardziej atrakcyjna i dostępna kolej to efekt realizacji Krajowego Programu Kolejowego o wartości prawie 76 mld zł, którego nie zatrzymała pandemia koronawirusa. Realizujemy prace, ogłaszamy nowe przetargi i podpisujemy umowy, bo to proces ważny dla całej gospodarki. Podróżni w województwie lubuskim zyskali komfortowe stacje – m.in. w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. By przewozy kolejowe były sprawniejsze, przebudowujemy mosty – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Podróżni korzystają z komfortowych stacji w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. W Gorzowie Wielkopolskim przebudowano perony oraz wiaty, zamontowano nowe oświetlenie i czytelne oznakowanie. Mieszkańcy w drodze do pociągów korzystają z odnowionego przejścia podziemnego, a dla osób mających trudności z poruszaniem się są windy. Dostęp do podróży koleją zwiększył nowy przystanek Gorzów Wielkopolski Wschodni. Pociągi jeżdżą wyremontowaną estakadą. Obiekt został wzmocniony i zyskał nowoczesne rozwiązania, zachowując swój historyczny charakter, dobrze wpisujący się w krajobraz nadwarciańskich bulwarów.
Na peronach w Zielonej Górze pojawiły się nowe wiaty, ławki oraz jasne oświetlenie LED. Dogodny dostęp do kolei wszystkim pasażerom ułatwiają windy oraz pochylnie. Z myślą o osobach niewidzących zastosowano napisy w alfabecie Braille’a.

Modernizacja linii ważnych dla przewozu towarów wpływa na rozwój gospodarki regionu


Sprawne, codzienne podróże koleją zapewniły prace na linii Leszno – Głogów. Mieszkańcy południowej części regionu zyskali dogodny dostęp do pociągów oraz dojazd m.in. w stronę Zielonej Góry, Poznania i Wrocławia. Dla podróżnych na stacjach są wiaty, jasne oświetlenie i wygodne ławki. W przygotowaniu trasy uczestniczyły także samorządy Głogów oraz Wschowa. Dostępne dla wszystkich perony powstaną także w Sulechowie i Babimoście. Przebudowa trasy między Zbąszynkiem a Czerwieńskiem zwiększy przepustowość linii, a to znaczy, że będzie mogło na nią wyjechać więcej pociągów.

Bezpieczniejsze podróże pociągami i bezpieczeństwo kierowców zapewniają nowoczesne urządzenia sterowania ruchem i dodatkowe zabezpieczenia na skrzyżowaniach torów z drogami m.in. na trasach Zbąszynek – Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra – Żary i Wierzbno – Rzepin. Dzięki jasnemu oświetleniu bezpieczniej jest na przejazdach kolejowo-drogowych m.in. w Deszcznie, Chociszewie Rogozińcu, Letnicy i Międzyrzeczu.

Sprawne przewozy towarowe są możliwe dzięki inwestycjom na trasie kolejowej z Wrocławia do Szczecina, czyli tzw. Nadodrzance. Między Drzeńskiem a Kostrzynem są nowe tory, a przebudowywane mosty na Odrze, w Nietkowicach i Pomorsku umożliwią jeszcze szybszy, efektywny i ekonomiczny transport towarów koleją. Więcej informacji o inwestycjach z Krajowego Programu Kolejowego na: plk-sa.pl/inwestycje

Dodaj ogłoszenie