Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmieści się tu 8 km akt!

(jm)
Państwowe. Stanie przy ul. Mościckiego, poniżej SP 15.
Państwowe. Stanie przy ul. Mościckiego, poniżej SP 15. Wizualizacja: Archiwum Państwowe
Wczoraj ruszyła budowa nowego budynku Archiwum Państwowego. - Zapewni on przede wszystkim odpowiednie warunki do przechowywania dokumentów - mówi dyrektor Dariusz Rymar.

Po przeprowadzce na Mościckiego polepszą się także warunki obsługi interesantów i pracy. A te nie są najlepsze. Powód? Archiwum gnieździ się w budynku przy ul. Grottgera. - Powstał on w 1904 r. jako zaplecze dla dzisiejszego Biowetu. Po wojnie była to lecznica dla zwierząt, a do początku lat 70. ubiegłego wieku także więzienie - opowiada dyr. Rymar. Żartuje, że łatwiej byłoby mu wymienić, jakie instytucje w budynku swej siedziby nie miały. Na długą listę dopisać trzeba także bibliotekę, oddziały urzędu wojewódzkiego, ośrodek pomocy społecznej. Przez pewien czas swe biura miała w budynku także partia X założona przez niedoszłego prezydenta Polski Stanisława Tymińskiego.

Archiwum Państwowe w budynku na Grottgera mieści się od 1991 r. - Dostaliśmy go z przypadku. To nasza piąta siedziba. Wcześniej pracowaliśmy przy Mieszka I, Obotryckiej, w szkole podstawowej w Lubczynie na Husarskiej - mówi dyrektor.

Nowa siedziba przypadkowa nie będzie. Połączone w jedną całość trzy budynki zaprojektowano z myślą o archiwum. Autorem koncepcji dwukondygnacyjnego budynku jest Jacek Sierakowski, projekt wykonał Leszek Horodyski.

Zlokalizowane przy ul. Mościckiego, poniżej Szkoły Podstawowej nr 15, archiwum będzie miało 1,84 tys. m kw powierzchni, w tym połowę zajmą magazyny. - Będzie w stanie pomieścić prawie 8 km akt. Powinno to zaspokoić nasze potrzeby na najbliższe 30 lat - mówi szef archiwum. Na 3 km obecnych zbiorów składają się materiały, które mają wartość historyczną: akta urzędów samorządowych, dokumenty administracji rządowej, a także chociażby akta z urzędu stanu cywilnego z ostatnich stu lat.
Nową siedzibę archiwum postawi firma Skanska. Wczoraj przejęła plac budowy i oficjalnie zaczęła inwestycję. - Ta data, choć przypadkowa, jest symboliczna. 1 sierpnia to nie tylko rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, to także 61. rocznica powołania do życia Archiwum Państwowego w Gorzowie - mówi dyr. Rymar. Planowane zakończenie robót przewidziano na maj 2013 r., jednak firma chce uwinąć się z budową już do przyszłego roku.

Koszt wykonania wszystkich prac - przygotowanie projektu, budowa archiwum - to 12 mln zł. W całości pochodzą one z państwowej kasy. Pieniądze znalazły się w budżecie po poprawce senatora Henryka Macieja Woźniaka. Budynek przy Mościckiego będzie trzecim budowanym aktualnie archiwum w całej Polsce. W czwartek wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nastąpi w Zielonej Górze. Nowy obiekt powstaje także w Radomiu.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska