Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znają dawne obyczaje

Dariusz Brożek
Rodzeństwo Anna i Maciej Barszczakowie (na pierwszym planie) to najmłodsi tancerze w starszej grupie Antiquo More
Rodzeństwo Anna i Maciej Barszczakowie (na pierwszym planie) to najmłodsi tancerze w starszej grupie Antiquo More fot. Dariusz Brożek
Dwie srebrne Harfy Eola to najnowsze trofea zespołu Antiquo More z podstawówki nr 2. Dzieciaki zapowiadają, że kiedyś zdobędą złoto.

Nazwa zespołu oznacza w języku łacińskim "dawnym obyczajem". Zespół powstał w 2000 r. z inicjatywy dyrektorki SP 2 Marii Słomińskiej i nauczycielki matematyki Katarzyny Chmielewskiej. Działa w podstawówce, choć jego filarem są obecnie gimnazjaliści i licealiści.

- W zespole jestem od podstawówki - mówi Izabela Pers z Liceum Ekonomicznego, która już od siedmiu lat uczy się renesansowych tańców i gry na flecie.

Jedną z najstarszych tancerek jest licealistka Lidia Radzion, która także gra na bębenku i tamburynie. - Lubię muzykę dawną, ale w domu chętnie słucham współczesnych zespołów młodzieżowych, np. hip-hopu - zaznacza.

Dubeltowe wsparcie

Instruktorkę K. Chmielewską wspiera Grażyna Błochowicz, która uczy dawnych tańców dworskich. Stroje i scenografię projektuje malarka Zofia Kasprowicz. Obecnie w starszej grupie jest ok. 40 dziewcząt i chłopców, a w młodszej - kilkanaścioro maluchów z klas I-III. Ubrani w renesansowe stroje tańczą i śpiewają utwory z czasów średniowiecza i odrodzenia.

Zespół wiele razy występował na rozmaitych przeglądach, koncertował za granicą. Jego ostatnie trofea to dwie srebrne Harfy Eola wytańczone na prestiżowym festiwalu Schola Cantorum w Kaliszu. W poprzednich latach zdobył tam cztery brązowe harfy. Dzieci zapowiadają, że za rok wrócą do miasta ze złotą. Nie będzie to łatwe, bo międzyrzeczanie są jedną z najmłodszych grup występujących w Kaliszu.

Flet i siatkówka

- W tym roku jurorom szczególnie przypadł do gustu nasz taniec z flagami miasta. Ćwiczyliśmy go kilka miesięcy - opowiada Damian Sawiński, który jest jednym z pięciu chłopców występujących w Antiquo More. W zespole występuje od pięciu lat. I jak podkreśla, zajęcia nie przeszkadzają mu w nauce ani treningach siatkówki.

Jego kolega Daniel Sierbin podczas poprzedniego przeglądu otrzymał indywidualną nagrodę za grę na flecie. W tym roku z nagrodą za kreację Kopciuszka wróciła do Międzyrzecza najmłodsza tancerka Anna Barszczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska