MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znajomy Iwony Wieczorek w areszcie! Co zrobił Paweł P.? W tle wyłudzenia na 55 mln zł

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Paweł P. to znajomy Iwony Wieczorek. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. W jakiej sprawie?
Paweł P. to znajomy Iwony Wieczorek. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. W jakiej sprawie? fot.andriano/123rf.com
Paweł P., znajomy Iwony Wieczorek, który bawił się z nią w "Dream Clubie" w noc zaginięcia, ponownie został zatrzymany. Tym razem powody są jednak zupełnie inne.

Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Urzędu Celno–Skarbowego zatrzymali 20 osób w śledztwie dotyczącym karuzeli podatkowej. Czynności przeprowadzono na terenie województwa pomorskiego, mazowieckiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego. Jak udało się potwierdzić portalowi i.pl, wśród 20 zatrzymanych przewija się nazwisko znajomego Iwony Wieczorek - Pawła P.!

Kolega Iwony Wieczorek zatrzymany. Prokuratorskie zarzuty

Prokurator przedstawił 20 zatrzymanym osobom zarzuty dotyczące m.in udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk, wyłudzenia podatku VAT kwalifikowane jako przestępstwa karnoskarbowe, wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT oraz „prania pieniędzy” kwalifikowane z art. 299 § 1 i 5 kk. Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Jak ustalił portal i.pl wśród zatrzymanych jest Paweł P., któremu w grudniu 2022 r. Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przedstawił zarzuty m.in. utrudniania śledztwa dotyczącego zaginięcia Iwony Wieczorek.

- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec 2 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Jednym z aresztowanych jest Paweł P. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach od 10 tysięcy złotych do 200 tysięcy złotych, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz zakazu opuszczania kraju - mówi nam Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej.

Grupa przestępcza, która wyłudziła ponad 55 milionów złotych VAT-u

Zakres śledztwa szczecińskiej prokuratury obejmuje działalność zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw karnych i karnoskarbowych związanych z wystawianiem nierzetelnych oraz poświadczających nieprawdę faktur VAT.

- Członkowie grupy wprowadzali w błąd organy podatkowe celem uniknięcia zapłaty i zmniejszenia należnych Skarbowi Państwa podatków z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przez odbiorców ww. faktur VAT. Sprawcy narażali na uszczuplenie oraz dokonywali uszczupleń podatkowych należności publicznoprawnych Skarbu Państwa, a w konsekwencji udaremniali lub znaczne utrudniali stwierdzenie przestępnego pochodzenia lub miejsca umieszczenia, ukrycia, zajęcia albo orzeczenia przepadku środków finansowych pochodzących z czynu zabronionego. Z ustaleń śledztwa wynika, że w celu ukrycia przestępczej działalności tworzyli poświadczającą nieprawdę dokumentację księgową - tłumaczy Karol Borchólski.

Na obecnym etapie śledztwa ustalono, iż kwota uszczupleń podatkowych wynosi ponad 55 milionów złotych. Śledztwo ma wielowątkowy i rozwojowy charakter, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Paweł P. długo unikał odpowiedzialności

Jak pisaliśmy pod koniec zeszłego roku, w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek 14 grudnia 2022 roku w Gdańsku zatrzymano dwie osoby, w tym Pawła P. Prokurator przedstawił obojgu zatrzymanym zarzuty dotyczące popełnienia przestępstw narkotykowych. - Ponadto Pawłowi P. postawiono zarzuty dotyczące utrudniania postępowania karnego poprzez usuwanie śladów i dowodów, zacieranie śladów przestępstwa, a także podawanie nieprawdziwych informacji w sprawie dotyczącej Iwony Wieczorek.

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu. Ponadto wobec Pawła P. prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 50 tysięcy złotych. Kaucję za mężczyznę wpłaciła ponoć jego matka.

Zaginięcie Iwony Wieczorek. Kim jest Paweł P.?

Paweł P. to znajomy Iwony Wieczorek, który feralnej nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku imprezował z zaginioną. Najpierw wraz z grupą znajomych udali się na działkę jego babci, a potem imprezowali w sopockim Dream Clubie. Parę łączyła luźna relacja. Billingi z telefonu Iwony dowodzą, że po opuszczeniu klubu kilkanaście razy dzwoniła do Pawła.

W 2021 roku śledczy przeprowadzili przeszukania w domu Pawła P. Podczas przeprowadzonych wówczas czynności funkcjonariusze zabezpieczyli telefon mężczyzny, a także karty pamięci. Wcześniej śledczy kilkukrotnie byli u niego, a także w mieszkaniach jego bliskich. Druga z zatrzymanych razem z nim w grudniu osób to Joanna S. Jest to 34-letnia partnerka Pawła P. Przed związaniem się z Pawłem P. kobieta miała być w związku z trójmiejskim gangsterem Arturem W., który miał brać udział w śmiertelnym pobiciu Daniela Z. ps. Zachar. Artur W. został 31 grudnia 2018 roku znaleziony martwy w swoim domu w Gdańsku.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Znajomy Iwony Wieczorek w areszcie! Co zrobił Paweł P.? W tle wyłudzenia na 55 mln zł - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska