Znalazłeś 5 zł? Musisz je oddać, inaczej łamiesz prawo! Jest jednak propozycja, aby zmienić ustawę

oprac.MAW
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Prawo jest prawem. A to w Polsce mówi, że musimy zwrócić każdą monetę czy banknot, który znajdziemy. Nie ważne, czy jest to 1 grosz, 5 zł czy 100 zł. Inaczej łamiemy prawo i możemy zostać za to ukarani. Posłowie chcą z tym skończyć. Jaki mają plan? Co proponują?

Zgodnie z zapisami ustawy o rzeczach znalezionych z 20 lutego 2015 roku, każdy kto znajdzie nawet niewielką kwotę i nie zna jej właściciela, nie jest w stanie go ustalić, musi niezwłocznie oddać znalezione pieniądze staroście. Czyli kwota jest nieważna. Nie ma odstępstwa od tego czy jest to jednogroszówka czy banknot. Znalezione pieniądze trzeba oddać.

Obowiązki i prawa znalazcy oraz przechowującego (fragment ustawy o rzeczach znalezionych)

  • 1. Kto znalazł rzecz i nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy (właściwy starosta).
  • 2. Kto znalazł rzecz w cudzym pomieszczeniu niezwłocznie zawiadamia o tym osobę zajmującą pomieszczenie i na żądanie tej osoby oddaje jej rzecz na przechowanie. Jeżeli osoba zajmująca pomieszczenie nie zna osoby uprawnionej do odbioru rzeczy lub nie zna miejsca jej pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy właściwego starostę.
  • 3. Kto znalazł pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności, o których mowa w art. 21 ust. 4, lub rzeczy o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej i nie zna osoby uprawnionej do ich odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, oddaje rzecz niezwłocznie właściwemu staroście.
  • 4. Kto znalazł rzecz, której cechy zewnętrzne lub umieszczone na niej znaki szczególne wskazują, że stanowi ona sprzęt lub ekwipunek wojskowy, oraz w przypadku znalezienia dokumentu wojskowego, a w szczególności legitymacji, książeczki lub zaświadczenia wojskowego albo karty powołania, oddaje rzecz lub dokument niezwłocznie właściwemu staroście.
  • 5. Kto znalazł rzecz inną niż rzecz, o której mowa w ust. 3 i 4, może ją oddać właściwemu staroście.

SONDA: Ile pieniędzy znalazłeś/znalazłaś?

Posłowie proponują zmiany. Znajdziesz do 50 zł nie musisz oddawać ich staroście

Komisja Petycji zaproponowała zmiany obowiązujących przepisów. Chodzi im dokładnie o jeden zapis (art. 5 ust. 3 ustawy o rzeczach znalezionych). Jak czytamy w sprawozdaniu komisji sejmowej z 10 maja br. celem projektowanej ustawy jest takie ukształtowanie przepisów, aby osoba która znajdzie niewielką kwotę pieniędzy (do 50 zł lub równowartość tej kwoty w walucie obcej), i która nie jest w stanie ustalić ich właściciela, nie była zobowiązana do niezwłocznego przekazania tych pieniędzy staroście.

Jak tłumaczą autorzy proponowanych zmian, często podany w ustawie sposób oddania znalezionych pieniędzy, może być dla znalazcy kłopotliwy, nadmiernie uciążliwy oraz wiązać się z koniecznością ponoszenia kosztów (np. dojazd do siedziby starosty, poświęcony czas). Komisja podjęła inicjatywę ustawodawczą w powyższej sprawie.

Polecamy także:

Uwaga! Te osoby mogą stracić świadczenie 500 plus [lista]

Zobacz również: Zwrócone czy przekazane na cele charytatywne? Mateusz Morawiecki skomentował sprawę nagród na ministrów

źródło: TVN/x-news

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hm?
"Wysoki sądzie, Antoni mnie pogłaskał, pożegnał, idę sobie ulicą, a tam leży 49 zł. No i tak się powtórzyło dziesięć tysięcy razy."
H
Hm?
"Wysoki sądzie, Antoni mnie pogłaskał, pożegnał, idę sobie ulicą, a tam leży 49 zł. No i tak się powtórzyło dziesięć tysięcy razy."
I
Indiana
Coś mnie się wydaję że po w/w zmianie panowie i panie blisko korytka zaczną chodzić wyposażeni w wykrywacze metalu i znajdą nie jedną 5 zł ale całe majątki.Tak przynajmniej będą się tłumaczyć po sądach z niespodziewanych dochodów.Dobre.Naprawdę cwane
J
J23
i to obojętnie, z której opcji politycznej. Zamiast zająć się rzeczami ważnymi to ich najbardziej interesują stanowiska do obsadzenia.
M
Maryja
Takiej rasy nie ma jak POLAK, każdy kto ma obywatelstwo polskie i zadeklarowaną narodowość polską jest Polakiem,kibolsko pisowska sekta skłóca obywateli polskich ze sobą i z całym światem.
g
gapa

proponuje naloty na starostów po 1 zł , a co mają z tą złotówką zrobić , dać ogłoszenie do prasy, linie papilarne badać, itd ...

G
Gość
.
A
Alkus i dziwkarz
Znalazłem złoty pociąg ,a kasę prze....... na wóde i dziwki i co mi zrobicie ?Nawet jakbym nie roz....ł ,to i tak bym nie oddał i tyle
.
Beka
Dodaj ogłoszenie