Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamię! Znam je? Rusza program edukacyjny dla uczniów lubuskich szkół

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Latem ryzyko zachorowania na czerniaka zwiększa się nawet kilkukrotnie.
Latem ryzyko zachorowania na czerniaka zwiększa się nawet kilkukrotnie. Pexels
Poparzenia słoneczne, zbyt długie opalanie oraz nieużywanie kremów z filtrem. To główne przyczyny powstawania znamion na skórze i czerniaka. Chociaż zainteresowanie tym groźnym nowotworem skóry rośnie, to jednak świadomość na jego wciąż jest niska. Dlatego rusza specjalna kampania edukacyjna, której celem jest budowanie właściwych prozdrowotnych postaw wśród młodzieży.

Lato, opalanie i czerniak

Pogoda sprzyja miłośnikom zażywania kąpieli słonecznych. Tymczasem specjaliści przypominają amatorom leniwego plażowania o niebezpieczeństwach jakie niesie za sobą opalanie. Zbyt długie i częste może doprowadzić do rozwoju czerniaka. Latem ryzyko zachorowania na tego groźnego raka skóry zwiększa się nawet kilkukrotnie.

Jesteśmy populacją o jasnych włosach i jasnej karnacji, która ma tendencję do występowania piegów czy znamion, a to są właśnie te cechy, które predysponują do rozwoju tego groźnego nowotworu. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest również to, że często nie potrafimy korzystać z kąpieli słonecznych oraz rekreacji na dworze. Nie chodzi oczywiście o to, aby w ogóle nie wychodzić z domu, ale wiedzieć, jak chronić się przed niebezpiecznym promieniowaniem - mówi Dorota Konaszczuk, Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie.

Z powodu czerniaka umiera nawet trzydzieści procent chorych. To dlatego, że często zbyt późno trafiają do lekarza. Tymczasem wcześnie wykryty czerniak jest w pełni uleczalny.

Czerniak jest to najbardziej złośliwy i najbardziej agresywnie rozwijający się nowotwór skóry ze wszystkich diagnozowanych. Mimo, że nie występuje tak często jak na przykład nowotwory piersi czy płuc, to zazwyczaj jest późno wykrywany, co wiąże się z dużą śmiertelnością. Tu kluczową role odgrywa właśnie czas, bo im wcześniejsza będzie diagnostyka, tym skuteczniejsze jest lecenie - tłumaczy Dorota Konaszczuk.

Ważna jest samokontrola

Nikt nie zna naszego ciała tak dobrze, jak my sami. Dlatego powinniśmy bacznie je obserwować i reagować na każdą niepokojącą zmianę.

To my jesteśmy tym pierwszym filtrem, który może wychwycić, że z naszym ciałem dzieje się coś niepokojącego. Dlatego powinniśmy wytworzyć w sobie taki zwyczaj samokontroli i zwracania uwagi na swoje zdrowie. Tak jak w przypadku nowotworów piersi mówimy o profilaktyce w postaci regularnych badań, a przy nowotworach płuc o niepaleniu, tak również tutaj powinniśmy być czujni, a więc badać i oglądać swoją skórę regularnie - dodaje Dorota Konaszczuk, Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie.

Kampania dla młodych

Aby w jeszcze większym stopniu upowszechnić wiedzę o tym nowotworze Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie włączyła się w ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną pod hasłem "Znamię! Znam je? - czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry. W ramach tego programu uczniowie lubuskich szkół podstawowych i średnich poznają czynniki ryzyka oraz metody skutecznej profilaktyki. W specjalnej pokazowej lekcji uczestniczyła młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie.

Uważam, że takie zajęcia są bardzo potrzebne, bo nowotwory są teraz powszechnym problemem, więc każda informacja na temat tego, jak się przed nimi zabezpieczyć, jest bardzo cenna. Ja bez względu na porę roku stosuję kremy z wysokim filtrem - mówi Rozalia, uczennica szkoły. - Słyszałem o tej chorobie i wiem, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że właśnie takie konsekwencje może mieć nadmierne opalanie czy korzystanie z solarium. Po takiej solidnej dawce wiedzy sam na pewno też sięgnę po krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne - dodaje Janek z III LO w Gorzowie.

W ramach kampanii do szkół trafią też specjalne pakiety, w których znajduje się między innymi filmik pokazujący jak prawidłowo sprawdzać skórę i uchronić się przed czerniakiem oraz ulotki i gry interaktywne. Nie bez powodu o tym niebezpiecznym nowotworze skóry głośno mówi się właśnie w maju, bo w tym miesiącu przypada Tydzień Świadomości Czerniaka.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska